Zavřít reklamu

Kdy Apple vydá svůj vlastní skládací telefon? Tato otázka je o to zajímavější s představením Google Pixel Foldu. Pokud se totiž podíváme čistě na trh v domovském USA, jsou zde vlastně jen tři hráči – Samsung, Motorola a Google a tím, že Apple pořád čeká, přichází o více a více zákazníků. 

I když už mají své skládačky i mnozí čínští výrobci, za hranice své domoviny příliš neexpandují a když, ne až za moře. Od roku 2019, kdy Samsung uvedl první Galaxy Z Fold, měl dostatek času na to, aby se na světovém trhu etabloval jako lídr, kterým v tomto ohledu právoplatně je. Na americkém trhu je až Google Pixel Fold první velkou konkurencí pro Galaxy Z Fold4, protože Motorola a její řada Razr je flipové konstrukce.

Na co pořád Apple čeká? 

Pro mnoho fanoušků Applu, a nás nevyjímaje, je poměrně s podivem, proč společnost nechává ostatní, aby v tomto segmentu získali jasnou dominanci. I když zde máme již mnoho zpráv o tom, jak Apple svou skládačku připravuje, nic konkrétnějšího než spekulace a schválené patenty či fanouškovské rendery jsme neviděli. Letos se asi nedočkáme, s největší pravděpodobností ani příští rok. A to je příliš dlouhá doba.

Dlouhodobým argumentem pro čekání Applu bylo, že čeká, až mu dozraje trh. To jsme ostatně historicky viděli už několikrát, naposledy třeba s nástupem 5G. Jenže u ohebných telefonů se to čekání nemusí nijak vyplatit. Tento design je velkou technologickou evolucí, přetvořením toho, čím může smartphone být a je to jasný trend budoucnosti, a to v obou ohledech form factoru, tedy toho typu Fold i Flip. Pozdní vstup Applu do tohoto trhu způsobí, že bude muset dohánět Samsung, Google i Motorolu a bohatou čínskou produkci (alespoň na evropském trhu). Jenže kde?

Kanibalizace iPhonů 

Právě v tomto je možná ten největší problém, a to, že Apple prováhá tu ideální dobu. Samsung letos představí 5. generaci svých skládaček, od které se očekává eliminování většiny designových failů spojených s jejich kloubem, a stanou se z nich skutečně skvělá zařízení, která také skvěle vypadají, protože se zbaví minimálně jednoho vážného předmětu jejich posměchu. Když si pak zákazník koupí novou skládačku Samsungu, proč by si měl za rok nebo dva kupovat skládačku Applu? To samé platí o Google Pixel Foldu. Pokud si letos zákazník pořídí právě tento ohebný telefon, proč by měl brzy měnit za řešení Applu?

Nehledě na to, jaký form factor ohebného iPhonu Apple představí, bude tím pádem postaven před situaci, kdy k sobě horko těžko přetáhne majitele skládaček Samsungu, kteří obecně ke konkurenci příliš nepřebíhají, Googlu nebo i Motoroly. Může tak „nabrat“ zákazníky váhající, kteří v době představení budou chtít skládačku, ale budou se rozhodovat o tom, jakou, a pak ty, kteří by si potenciálně koupili jen nový iPhone, ale skládačka Applu je osloví více. Zde se navíc bavíme spíše o stávajících majitelích iPhonů a jasně to tedy znamená, že by skládačky Applu snižovaly prodeje klasických telefonů společnosti. Čím déle Apple čeká, tím více manipulačního prostoru dává ostatním společnostem, které na tom mohou jen profitovat, a to pro něho prostě není dobře. 

.