Zavřít reklamu

Platforma Catalyst měla jeden jediný úkol. Usnadnit vývojářům portování jejich iPadOS aplikací na Mac. V rámci platformy jim vlastně stačilo zaškrtnout jednu nabídku, a daná aplikace se psala nejen pro mobilní ale i desktopový systém. Výhoda byla zjevná, a to protože zde byl jen jeden kód, jehož editací se upravily obě aplikace. Nyní to ale celé postrádá smysl. 

Mac Catalyst byl představen spolu se systémem macOS Catalina v roce 2019. Mezi nejznámější aplikace, které jím byly z iPadu do Macu portovány, je bezesporu Twitter. Ten totiž v rámci macOS ukončil svého klienta v únoru roku 2018. Pomocí této platformy jej však vývojáři na desktop Applu vrátili maximálně jednoduchou formou. Mezi další takto portované aplikace patří např. LookUp, Planny 3, CARROT Weather nebo GoodNotes 5.

Situace s Apple Silicon 

Společnost tedy tuto nadějnou funkci představila jen rok před tím, než přišel Big Sur a než přišly Apple Silicon čipy. A jak známo, právě na počítačích s těmito ARM čipy rozjedete aplikace z iPhonů a iPadů zcela jednoduše. Najdete je přímo v Mac App Store a z něho je i nainstalujete. Je zde sice možný háček s korektním ovládáním, zejména pokud tituly nabízejí unikátní dotyková gesta, v případě aplikací to ale až takový problém, jako u her, není.

macOS Catalina Project Mac Catalyst FB

Samozřejmě je to na vývojářích, aby věnovali trochu toho času drobné změně (anebo svou aplikaci pro Mac neposkytli vůbec), ale i tak je většina mobilních titulů na desktopu skutečně použitelná. A v tom je právě kámen úrazu. Má tedy vůbec „katalyzátor“ ještě smysl? Na počítače s procesory Intel ano (ale kdo by se s nimi ještě zabýval?), pro vývojáře, který chce uživateli poskytnout maximální uživatelský zážitek, také, pro většinu běžných vývojářů ale ne. 

Na macOS je navíc obecně vidět upadající trend přidávání nových titulů do App Storu. Vývojáři ten specializovanější nabízejí spíše skrze své vlastní weby, kdy tak nemusí platit Applu patřičné provize.  

.