Zavřít reklamu

Je přechod z procesorů Intel na Apple Silicon tím nejlepším, co mohl Apple pro své počítače udělat? Anebo se měl držet spíše zajeté spolupráce? Na odpověď je možná brzy, protože je zde teprve první generace jeho M1 čipů. Z pohledu profesionálů je to otázka svízelná, z pohledu běžného uživatele ale jednoduchá a zní prostě. Ano. 

Kdo je běžný uživatel? Ten, který vlastní iPhone a chce do ekosystému zabřednout ještě více. A proto si také koupí počítač Mac. A kupovat nyní Mac s Intelem by byla jednoduše hloupost. Kdyby nic, čipy řady M mají totiž pro běžného uživatele iPhonu jednu zásadní killer funkci, a tou je možnost spouštět iOS aplikace i v macOS. A to je ta cesta, kterou lze jednoduše a nenásilně provázat tyto systémy více, než by se mohlo zdát.

Pokud totiž uživatel vlastní iPhone, potažmo iPad, v němž má své oblíbené aplikace, nečiní mu sebemenší rozdíl rozjet je i na Macu. Stáhne je přitom úplně stejně – z App Storu. Tedy vlastně z Mac App Storu. Potenciál je zde obrovský. Jen u her je trošku problém v kompatibilitě s ovládáním. To však záleží na vývojářích, ne Applu.

Silné trio 

Máme zde první generaci čipů M1, M1 Pro a M1 Max, které jsou vyráběny na základě 5nm procesu společností TSMC. Pokud je M1 základní řešení a M1 Pro střední cesta, M1 Max je pak aktuálně na výkonnostní špici. I když jsou poslední dva zatím jen ve 14 a 16“ MacBoocích Pro, Applu nic nebrání nasadit je i jinam. Uživatel si tak bude moci při koupi konfigurovat i další stroje. A je to zajímavý krok, protože dosud tak mohl dělat maximálně s interním SSD úložištěm a pamětí RAM.

Apple a společnost TSMC navíc plánují vyrábět Apple Silicon čipy druhé generace pomocí vylepšené verze 5nm procesu, které budou obsahovat dvě matrice s ještě více jádry. Tyto čipy budou pravděpodobně použity v dalších modelech MacBooků Pro a dalších počítačích Mac, minimálně v iMacu a Macu mini je na ně jistě místa jistě dost.

Apple nicméně plánuje mnohem větší skok se svými čipy třetí generace, tedy těmi označenými M3, z nichž některé budou vyráběny 3nm procesem a samo označení čipů na něho tak bude hezky odkazovat. Ty budou mít až čtyři matrice, takže klidně až 40 výpočetních jader. Pro srovnání, čip M1 má 8jádrový CPU a čipy M1 Pro a M1 Max mají 10jádrové CPU, zatímco Mac Pro s procesorem Intel Xeon W lze nakonfigurovat až s 28jádrovým procesorem. Také proto se na Apple Silicon Mac Pro ještě čeká.

iPhony nastolený řád 

V případě iPhonů ale Apple každý rok představí novou jejich řadu, která také používá nový čip. Zde se bavíme o čipu řady A, aktuální iPhony 13 tak mají čip A15 s dodatečným přídomkem Bionic. Je velkou otázkou, jestli k podobnému systému představování nových čipů přijde Apple i u svých počítačů – co rok, to nový čip. Dávalo by to ale smysl?

Mezi iPhony už dávno není takový výkonnostní mezigenerační skok. I Apple si je toho vědom, a proto novinky prezentuje spíše formou nových funkcí, které by starší modely (dle něho) nezvládly. Letos se jednalo třeba o ProRes video nebo filmařský režim. Jenže u počítačů je situace jiná, a i když se najdou uživatelé, kteří mění iPhone rok co rok, nedá se předpokládat, že podobný trend nastane i u počítačů, i když by si to Apple jistě přál.

Situace jménem iPad 

Jenže Apple si na sebe ušil poměrně velký bič v podobě nasazení čipu M1 do iPadů Pro. V této řadě se očekává, podobně jako je tomu u iPhonů, že každý rok přijde nový model s novým čipem. Z této situace by tak jasně vyplývalo, že v roce 2022 musí Apple, a to už na jaře, představit iPad Pro s novým čipem, tedy ideálně s M2. Jenže zase jej nemůže dát jako první do tabletu.

Samozřejmě se mu zde nabízí cesta v případě použití čipu M1 Pro nebo popřípadě Max. Pokud by se k tomuto kroku uchýlil, protože jednoduše na M1 zůstat nemůže, dostal by se do dvouletého cyklu představování nového čipu, mezi který by musel vklínit ještě jeho vylepšenou verzi, tedy tu v podobě verze Pro a Max. Zatím to tedy nevypadá příliš přehledně, i když je to logické. Mezi M1, M1 Pro a M1 Max totiž nejsou takové skoky, které by si zasloužil nástupce, tedy M2. Jak z tohoto však Apple vybruslí se dozvíme už na jaře. 

.