Zavřít reklamu

Mac Pro

Po téměř dvouletém čekání se upgradu dočkala také nejvýkonnější pracovní jablečná stanice. Již loni jsme mohli slyšet negativní ohlasy profesionálů, kteří Mac Pro potřebují pro svoji práci a nemají možnost žádným způdobem navýšit jeho výkon. Dokonce se spekulovalo, že Apple přestane Mac Pro úplně vyrábět a zaměří se pouze na konzumní elektroniku. Naštěstí Apple všechny tyto dohady utnul a opatřil desktopy novými vnitřnostmi. Vybírat lze z těchto tří modelů:

 • 4 jádra (65 990 Kč)
  • Jeden čtyřjádrový procesor Intel Xeon 3,2 GHz
  • 6 GB paměti (tři 2GB moduly)
  • 1 TB pevný disk
  • 18× SuperDrive
  • ATI Radeon HD 5770 s 1 GB paměti GDDR5
 • 12 jader (99 990 Kč)
  • Dva šestijádrové procesory Intel Xeon 2,4 GHz
  • 12 GB paměti (šest 2GB modulů)
  • 1 TB pevný disk
  • 18× SuperDrive
  • ATI Radeon HD 5770 s 1 GB paměti GDDR5
 • Server (79 990 Kč)
  • Jeden šestijádrový procesor Intel Xeon 3,2 GHz
  • 8 GB paměti (čtyři 2GB moduly)
  • Dva 1 TB pevné disky
  • OS X Lion Server
  • ATI Radeon HD 5770 s 1 GB paměti GDDR5

Všechny modely nabízí čtyři sloty po pevné disky či SSD jednotky, přičemž je za příplatek možno dokoupit 1TB HDD za 3 490 Kč, 2TB HDD za 6 999 Kč nebo 512GB SSD za neuvěřitelných 25 990 Kč. Méně finančně náročným řešením se jeví zakoupit disk v jiném obchodě. Totéž platí také o modulech operační paměti. Cena se pohybuje od 3 900 Kč 16 GB paměti (2×8 GB) až po neuvěřitelných 54 600 Kč 64 GB (8×8 GB). Dále si za, jak jinak než tučný, příplatek můžete nechat namontovat lepší procesor(y).

Airport Express Base Station

Aktualizace se dočkal nejmenší síťový směrovač Applu, AirPort Express. Zatímco předchozí verze spíše připomínala síťový adaptér pro MacBook, nová verze vypadá jako bílá Apple TV. Velké změny se odehrály jak na povrchu, tak uvnitř zařízení. Místo jediného ethernetového portu má nová generace dva, audio výstup (3,5 mm jack) zůstal. AirPort Express tak stále může fungovat jako přijímač streamovaného audia přes AirPlay. USB port funguje stále jen pro připojení tiskárny, s externím diskem máte smůlu.

Důležitou novinkou však je souběžný dvoupásmový provoz na frekvencích 2,4 GHz a 5 GHz. Předchozí verze uměla sice pracovat s oběma pásmy, ale současně pouze s jedním předvoleným. AirPort Express 2012 tak funguje stejně jako sesterská verze Extreme nebo Time Capsule. Stejně tak umí pracovat se všemi standardy Wi-Fi 802.11 a/b/g/n. V českém Apple Online Store jej pořídíte za 2 490 Kč.

Smart Cover Case

Ačkoli je iPad designově nádherné zařízení a byl pro něj vymyšlen Smart Cover, který nezakrývá jeho zadní hliníkovou část, objevil se v Online Apple Store „oboustranný“ Smart Cover s přídomkem Case. Mnoho uživatelů zřejmě nedokázalo překousnout myšlenku s odhalenými zády, a tak jim Apple vyšel vstříc. Smart Cover Case se prodává pouze v polyuretanovém provedení v šesti barevných variantách. Oproti Smart Coveru nabízí možnost bezplatného gravírovaní textu na jeho zadní straně. Za nové pouzdro zaplatíte 1 190 korun českých.

USB SuperDrive

Vlastníte-li Mac bez DVD mechaniky (MacBook Air, Mac mini) nebo se chystáte koupit nový MacBook Pro s retina displejem a víte, že budete ještě potřebovat svá DVD nebo CD, nabízí Apple snadné řešení. Za 2 090 Kč lze dokoupit pouhých 335 gramů vážících USB SuperDrive, která zvládne čtení i zápis DVD a CD-ROM.

Adaptéry pro Thunderbolt

S novými MacBooky byla představena i dvojice adaptérů pro Thunderbolt, které zpřístupní porty, které byly například MacBooku Air odepřeny. Jedná se o adaptéry Thunderbolt – Gigabitový Ethernet, který umožňuje připojit MacBook Air k síti pomocí LAN kabelu, a Thunderbolt FireWire 800, přes který můžete připojit digitální kamery, externí mechaniky nebo pevné disky.
Oba kabely najdete v Apple Online Store za shodnou cenu 799 Kč, nicméně v obchodě je zatím k dispozici pouze adaptér pro Ethernet.

Navýšení českých cen MacBooků

Poslední novinka není pro české uživatele zrovna pozitivní, týká se poměrně výrazného navýšení ceny MacBooků. Na vině bude patrně oslabení koruny eura vůči dolaru, což způsobilo cenový skok až o několik tisíc korun. Ostatně podívejte se sami v tabulce:

MacBook Air

[ws_table id=“7″]

MacBook Pro

[ws_table id=“8″]

Největší rozdíl můžeme pozorovat mezi starou a novou verzí MacBooku Pro 15” ve vyšší konfiguraci. Nezbývá než doufat, že euro v nebližších měsících posílí, aby se ceny vrátily alespoň na původní hladinu. Nepříznivý ekonomický vývoj způsobil navýšení cen v celé Evropě.

Autoři: Michal Žďánský, Daniel Hruška

.