Zavřít reklamu

Zatímco pro jedny byl v mnohém užitečný, druzí ho naopak nebudou vůbec postrádat. Řeč je o Dashboard, který byl součástí deskopového operačního systému Applu už od roku 2005. S příchodem macOS Catalina je ale životní cyklus této ikonické funkce definitivně u konce. Apple ji totiž v nové verzi systému kompletně odstranil.

Dashboard dorazil na Macy spolu s OS X 10.4 Tiger již před 14 lety. Jeho hlavním benefit spočíval v rychlém přístupu k základní informacím jako počasí, hodiny, kalkulačka, kalendář či poznámky ve formě jednoduchých widgetů. Jednotlivé prvky si mohl uživatel do Dashboardu přidat a v jistých mezích bylo také možné určit, jaké informace budou konkrétní widgety zobrazovat. V rozhraní systému se Dashboard nacházel nalevo od hlavní plochy a tudíž byl přístupný například gestem na trackpadu a Magic Mouse. Mohl být ale také zobrazován jako překryv, a to za pomoci klávesové zkratky.

V novém macOS 10.15 Catalina byste však Dashboard hledali již marně. Funkci se redaktorům ze serveru Appleosophy nepodařilo obnovit ani pomocí příkazů zadaných v Terminálu. V Launchpadu se dokonce u ikony Dashboardu zobrazuje pouze otazník, což jen potvrzuje, že je aplikace ze systému odstraněna.

Dashboard umíral pomalu

Konec Dashboardu byl více méně očekávaný. Funkce totiž ze systému mizela postupně. Nejprve Apple v macOS Yosemite deaktivoval Dashboard jako defaultní funkci. V loňském macOS Mojave se pak nastavení funkce skrylo do sekce Mission Control, kde je možné nastavit styl zobrazování Dashboardu a také klávesovou zkratku pro jeho aktivaci.

V současné době nedává Dashboard pro většinu uživatelů příliš smysl. Většinu jeho funkcí totiž nabízí sekce Dnes v Oznamovacím centru, které přístupné skrze ikonu v pravém horním rohu obrazovky (případně gestem na trackpadu). Právě zde si může uživatel aktivovat widgety například pro počasí, hodiny, kalendář a mnoho dalších.

A jak vnímáte odstranění Dashboardu vy? Bude vám funkce chybět, nebo její konec naopak vítáte?

Dashboard 2
.