Zavřít reklamu

Pokud to ještě nevíte, tak operační systém macOS High Sierra je poslední verzí macOS, která po boku 64 bitových aplikací podporuje i ty 32 bitové. Nové betaverze systému macOS High Sierra 10.13.4 už uživatele začaly pomalu upozorňovat na skutečnost, že mohou používat některé 32 bitové aplikace, které již brzy ztratí podporu. Apple sice 32 bitové aplikace nezakáže tak, že je nebudete moct používat, pouze pro ně zruší podporu. To jednoduše znamená, že tyto aplikace nemusí fungovat 100%. Pokud se chcete dozvědět, jaké aplikace na vašem Macu nebo MacBooku běží ve 32 bitové verzi, je zde možnost skrze jednoduchou utilitu.

Jak zjistit, které aplikace jsou 32 bitové

Nejjednodušší cesta ke zjištění, které aplikace jsou 32-bitové, je skrze utilitu v Informacích o systému. Jak se zde dostaneme?

  • Na klávesnici podržíme tlačítko Option ⌥
  • Se stisknutou klávesou klikneme na logo Applu v levém horním rohu obrazovky
  • Se stále stisknutou klávesou Option klikneme na první možnost – Informace o systému…
  • Nyní můžeme klávesu Option pustit
  • V utilitě Informace o systému v levém menu rozklikneme položku Aplikace (nachází se pod skupinou Software)
  • Zobrazí se nám veškeré aplikace, které běží na našem zařízení
  • Zda-li určité aplikace pracují na 64-bitové architektuře zjistíte ve sloupečku 64bitová (Intel)
  • Pokud se v tomto sloupci u určité aplikace nachází „Ano“, tak tato aplikace pracuje na 64 bitech. Pokud se ve sloupci nachází „Ne“, aplikace pracuje na 32 bitech.

Mají momentálně 32-bitové aplikace nějaký vliv na chod systému?

Jak už jsem se zmínil v prvním odstavci, tak momentálně žádný rozdíl nezpozorujete. V budoucnosti se ale Apple bude na 100 % chtít zbavit všech 32 bitových aplikací a nahradit je těmi 64 bitovými. Aplikace pracující pod 32 bity se buď prostě a jednoduše zakážou, nebo nebudou na zařízení 100% fungovat, což buď přinutí vývojáře aplikace „překopat“ na 64 bitové a nebo budou muset uživatelé sáhnout po alternativách. Bude velice zajímavé sledovat, jak se s tímto vývojáři poperou.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.