Zavřít reklamu

Apple představil své iPhony 14 a s nimi i unikátní, ojedinělou a dlouho spekulovanou funkci nouzového SOS, které komunikuje skrze satelity a nikoli klasickou síť operátora a Wi-Fi připojení. Jak to celé ale funguje? 

Smysl fungování 

Satelitní připojení s iPhony 14 bude k dispozici, když budete mimo dosah Wi-Fi nebo mobilní sítě a potřebujete odeslat nouzovou zprávu. Apple nicméně u funkce poznamenal, že byla vyvinuta pro použití na otevřených prostranství s jasným výhledem na oblohu, tedy typicky rozhlehlé pouště a vodní plochy. Výkon připojení může být ovlivněn zamračenou oblohou, stromy ale popřípadě i horami.

iPhone 14 Pro

Přístup k připojení 

Funkce satelitního připojení samozřejmě vyžaduje, abyste se k nějakému také připojili. iPhone po spuštění aplikace zobrazí hledání, kdy se vy svým otáčením přesněji nasměrujete na ten nejbližší a vyberete jej.

iPhone 14 Pro

Možnosti komunikace 

Funkce neslouží k telefonování, ale pouze k odesílání nouzových SOS zpráv. Nevyřídíte si skrze ni ani milostnou korespondenci nebo dotaz, co bude k večeři až dorazíte domů. Aplikace vám ve skutečnosti před odesláním zprávy předloží řadu otázek, na které musíte odpovědět, aby byla vyhodnocena vaše situace, a tyto informace se odešlou záchranné službě, jakmile bude vaše satelitní připojení aktivní. Apple zde vytvořil unikátní kompresní algoritmus, který dělá zprávy třikrát menší proto, aby se co nejvíce zrychlila komunikace. Uvádí, že pokud máte jasný výhled na oblohu, měla by být zpráva odeslána do 15 sekund, pokud vám ale ve výhledu něco brání, může to trvat i několik minut. 

iPhone 14

Detekce nárazů, pádů a Najít 

iPhony 14 mají nový akcelometr a gyroskop, které dokážou detekovat dopravní nehodu, stejně jako pády, a to díky měření síly G. Funkce Crash Detection je propojena s nouzovým satelitem, který pak vyšle žádost o pomoc. Prostřednictvím satelitního připojení lze i sdílet svou polohu, pokud jste mimo dosah pokrytí a Wi-Fi, tedy typicky pokud se vydáváte někam do opravdové „divočiny“. 

iPhone 14 Pro

Globalstar 

Apple na funkci satelitního připojení spolupracuje se společností Globalstar, která se stane oficiálním satelitním operátorem Applu a vyčlenění mu 85 % své současné a budoucí kapacity sítě na podporu jeho aktuálně nových a samozřejmě i všech budoucích iPhonů. Smlouva mezi společnostmi také uvádí, že Globalstar poskytne a bude udržovat veškeré zdroje, včetně personálu, softwaru, satelitních systémů a dalších, a bude dodržovat minimální standardy kvality a pokrytí.

Cena a dostupnost 

Apple o ceně neposkytl žádné informace, ale zmínil, že všichni majitelé iPhonu 14 získají dva roky satelitního připojení zdarma. Tedy alespoň všichni uživatelé na území USA a Kanady. Je ale pravda, že to platí i pro nás, pokud do daných míst budeme se svým iPhonem 14 cestovat a nekoupili jsme jej v Číně, protože tam není nouzové satelitní volání podporováno. Nicmémě Apple ještě dodává, že SOS přes satelit nemusí fungovat v místech nad 62° zeměpisné šířky, tedy např. v severních částech Kanady a na Aljašce. Samotná funkce má být spuštěna už během listopadu letošního roku.

.