Zavřít reklamu

Bezesporu největší změnou nových iPhonů 14 Pro (Max) je příchod dynamického ostrůvku, potažmo Dynamic Island, jak ho Apple nazval. Ten konkrétně nahrazuje klasický výřez, který je stále součástí klasického iPhonu 14 (Plus) a samozřejmě starších modelů. Průstřel v podobě dynamického ostrůvku vypadá opravdu velmi elegantně a Apple opět světu ukázal, jak moc dokáže myslet na detaily svých produktů a dotáhnout je do naprosté dokonalosti. Zatímco u Androidu by byl tento typ pilulkového průstřelu naprosto nezajímavý, tak Apple z něj udělal interaktivní prvek, který je nesmírně sexy a zamiluje si ho snad každý.

Dynamický ostrůvek se tak stal nedílnou součástí iPhonů a definoval, jakým směrem se bude minimálně přední strana jablečných telefonů ubírat v následujících několika letech – nejspíše do té doby, než se Applu podaří přední kameru a veškeré komponenty Face ID skrýt pod displej. Dynamický ostrůvek se dokáže ze své klasické podoby všemožně zvětšit a roztáhnout podle toho, co se s jeho využitím bude v rámci systému zobrazovat. Galerii se všemi aktuálně dostupnými podobami dynamického ostrůvku si můžete zobrazit níže.

Konkrétně tak může dojít například ke zvětšení při příchozím hovoru, čímž se vám rázem objeví rozhraní pro jeho přijmutí či odmítnutí. Dále se dynamický ostrůvek například dokáže roztáhnout v případě, že budete mít spuštěnou navigaci, kde se vám v něm budou zobrazovat navigační pokyny. K roztažení dojde také při využití stopek, kdy se v rámci dynamického ostrůvku zobrazí čas, mimo to pak dojde k jeho roztažení tehdy, pokud se budete chtít autorizovat pomocí Face ID. Všech těchto akcí a možností, kterých bude dynamický ostrůvek součástí, existuje opravdu mnoho. Pro zjištění naprosto všeho, co dokáže, si každopádně ještě budeme muset počkat na spuštění prodejů, až se iPhone 14 Pro (Max) dostane k nám do redakce. Je jasné, že postupně Apple bude funkčnost průstřelu vylepšovat a zároveň bude velmi zajímavé sledovat, jakým způsobem se ho podaří začlenit do aplikací třetích stran.

iphone-14-display-6

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Prakticky je to pořád notch a přestože z něj velice šikovně softwarově udělali dynamický ostrůvek, i přesto se musím ptát – jaké je využití té části displeje nad tím ostrůvkem? Řekl bych, že žádné, takže jsme úplně klidně mohli zůstat u klasického notche a vykašlat se na ostrůvek. Pořád to bude ubírat docela dost velkou část displeje a ruku na srdce – čas od času to opravdu chybí. Nesčetněkrát s tím bojuju, protože Apple to pojal tak, jakože tam displej normálně je a nijak nevyřešil to, že tam můžou být důležité informace, které potřebujete vidět. Apple to nevyřešil ani žádným dvojklikem, kterým by se zobrazovaný obsah zmenšil pod úroveň notche (či ostrůvku) tak, aby bylo všechno vidět (včetně obsahu skrytého v těch debilních zaoblených rozích). Dobrá, ale tohle jsem teď úplně řešit nechtěl. Mě jen zajímá, co bude s tím prostorem nad ostrůvkem. A pokud nic, pak klidně mohl zůstat černý, protože je to prostě notch úplně stejně, jako ho mají non-Pro verze čtrnáctek.

    Musím souhlasit. Schování ostrůvku v různých notifikacích a ovládacích prvcích se mi líbí, jenže to stejně tak mohlo být už u klasického notche.

    Na jejich obrázcích a videu to opravdu vypadá krásně, ale je tu jedno velké “ale”. Jak to všechno bude vypadat v případě, když používám tmavý režim a naprosto černé pozadí? Už teď na třináctce díky tomu ten notch vůbec nevidím, takže jak skvělý bude ten ostrůvek, pokud ho neuvidím? 😁

celý text

Čtěte více.