Zavřít reklamu

Diagnostika Mac je termín, který mohou vyhledávat uživatelé jablečných počítačů v několika různých situacích. Přímo součástí macOS je speciální systémový diagnostický test, prostřednictvím kterého je možné rychle a jednoduše zjistit, zdali je váš Mac v pořádku, tedy co se hardwarové stránky týče. Provedení tohoto testu se může hodit například tehdy, kdy váš jablečný počítač přestane fungovat podle představ, popřípadě při koupi nového zařízení. Provedení diagnostického testu na Macu je velmi jednoduché, prakticky nikdo ale neví, že existuje, natož jak ho vůbec spustit.

Diagnostika Mac: Jak spustit diagnostický test

Pokud byste chtěli na vašem Macu spustit systémový diagnostický test, tak se rozhodně nejedná o nic složitého. Apple se samozřejmě touto funkcí, kterou využívají také samotní servisní technici, nijak zásadně nechlubí. Hned na začátek je ale nutné zmínit, že se postup pro spuštění diagnostického testu liší v závislosti na tom, zdali máte Mac s čipem Apple Silicon, popřípadě s procesorem Intel. Níže každopádně najdete oba postupy pro spuštění na všech Apple počítačích.

Diagnostika Mac: Jak spustit diagnostický test na Macu s Apple Silicon

  • Prvně je nutné, abyste klasickým způsobem váš Mac vypnuli.
  • Stačí tedy klepnout vlevo nahoře na  → Vypnout…
  • Jakmile Mac vypnete, tak jej tlačítkem zapněte.
  • Zapínací tlačítko držte do té doby, dokud se neobjeví obrazovka s možnostmi a ikonou ozubeného kola.
  • Následně stačí, abyste stisknuli klávesovou zkratku Command + D.

Diagnostika Mac: Jak spustit diagnostický test na Macu s Intelem

  • Prvně je nutné, abyste klasickým způsobem váš Mac vypnuli.
  • Stačí tedy klepnout vlevo nahoře na  → Vypnout…
  • Jakmile Mac vypnete, tak jej tlačítkem zapněte.
  • Ihned po stisknutí zapínacího tlačítka začněte držet klávesu D.
  • Klávesu D pusťte až poté, jakmile se na obrazovce objeví výběr jazyka.

Pomocí výše uvedeného postupu se na vašem Macu dostanete do rozhraní, ve kterém můžete spustit diagnostický test. Před provedením diagnostického testu byste měli od vašeho Macu odpojit veškeré periferie, tj. klávesnici, myš, sluchátka, externí disky, monitory, ethernet apod. Jakmile test dokončíte, tak zjistíte, jak na tom váš Mac je. Kromě konkrétní informace o případných závadách se vám zobrazí také chybový kód, který můžete vyhledat na stránkách Applu a přesněji určit, co s jablečným počítačem může být. Pro opětovné spuštění testu stačí stisknout klávesovou zkratku Command + R, pro opuštění diagnostického testu stiskněte zkratku Command + G. Je rozhodně škoda, že podobný diagnostický test není k dispozici i na iPhonu, jelikož minimálně při koupi zařízení z druhé ruky by nám mohl pomoci. Tak snad se někdy dočkáme.

.