Zavřít reklamu

iPhony mají ve světě nejen spousty příznivců, ale z logiky věci i nemalé množství odpůrců, kteří se do nich strefují za celou řadu věcí v čele s designem. Když však budeme v tomto směru objektivní, do jisté míry se sluší přiznat, že některé kritické názory točící se kolem v některých ohledech zastaralého designu iPhonů nejsou tak úplně mimo mísu. Na mysli teď přitom nemáme kritiku oldschoolového iPhonu SE, ale spíš narážky na některé prvky prémiových iPhonů z posledních let, u kterých uživatelům nevoněly výřezy, tloušťka rámečků či vystouplý fotoaparát. Zatímco s některými věcmi však Apple bojovat evidentně nechce možná i kvůli technické neproveditelnosti, jiné věci je schopen takříkajíc vyslyšet. A těžit z toho ve výsledku budou jablíčkáři i letos. 

V minulosti byl Apple tvrdě kritizován za výřez v displeji, který působí podle mnoha uživatelů rušivě. Ten začal však přepracovávat už v loňském roce a z patentových přihlášek se zdá, že cesta k úplnému skrytí předních senzorů a fotoaparátů pod displej až tak dlouhá není, byť pár let zabere. O to víc potěší, že práce na smazání jiného neduhu je podstatně snažší a její výsledky uvidíme už letos. Řeč je konkrétně o tloušťce rámečků kolem displeje, která byla v posledních letech bohužel citelně větší než tomu bylo u androidí konkurence. Na jednu stranu se sice jedná svým způsobem o detail, na stranu druhou však právě tyto detaily dotváří celkový dojem z daného zařízení a byla proto škoda, že se Apple šíři rámečků příliš nevěnoval. Vždyť vlastně jediný upgrade od příchodu modelu X proběhl při představení řady 12 a to jen proto, že se poměrně výrazně změnila konstrukce telefonu. Tehdy navíc nebyla tato „odtučňovací kůra“ až tak výrazná jak by měla být letos. 

Velmi dobře informovaný leaker vystupující na sociálních sítích pod přezdívkou @Ice Universe přišel před pár hodinami s informací, že tloušťka rámečků letošních iPhonů 15 Pro bude dosahovat pouhých 1,55 milimetrů, což je nejméně mezi smartphony. Vždyť v současnosti nejužší rámečky má Xiaomi 13 s jeho 1,61 mm, respektive 1,81 mm v „bradové“ části. Pokud bychom pak chtěli tloušťku rámečků iPhonu 15 Pro srovnat s loňskými modely, zjistili bychom, že se liší o dobrých 0,62 mm, což není vůbec málo – tedy minimálně s přihlédnutím na rozměry, o kterých se bavíme. Pohled na přední stranu iPhonů by tedy mohl být letos vskutku impozantní. Je tu nicméně jeden malý háček, který může počáteční nadšení tak trochu pokazit a tím je mírná změna konstrukce. 

Letošní iPhony 15 (Pro) se sice přidrží těla používaného od roku 2020, avšak s mírně zaoblenými hranami, může být právě tak trochu problém. Zaoblení hran by totiž mohlo rámečky vizuálně mírně rozšířit, takže „odtučňovací kůra“ může přijít trochu nazmar. Ostatně, vzpomeňme třeba na přechod z plně zaobleného těla iPhonů 11 Pro na hranaté tělo iPhonů 12 Pro. Přestože Apple rámečky příliš nezúžil, právě díky nasazení jiné konstrukce vypadá iPhone 12 Pro, jako kdyby byl jeho displej co do tloušťky rámečků podstatně střídmější. Nezbývá tedy než doufat, že k optickému zkreslení nedojde buď vůbec, nebo jen minimálně a my si tak užijeme pohled, který nemá zatím k dispozici v mobilním světě vůbec nikdo. 

.