Zavřít reklamu

Jednou z největších novinek letošní generace iPhonů má být podle prakticky všech analytiků přechod z Lightning portu na USB-C. Co naplat, že k tomuto kroku přistoupí Apple do značné míry pod nátlakem Evropské unie, potažmo USA, Indie a dalších zemí, které chystají nařízení ohledně jednotného nabíjecího standardu, o změnu se zkrátka jednat bude a to opravdu velkou. Jedním dechem je však třeba dodat, že každá mince má dvě strany a přechod na USB-C ještě nemusí v případě iPhonů nutně znamenat, že si polepší jejich majitelé ve všech směrech – například v rychlosti.

Když začal Apple v minulosti přecházet na USB-C z Lightningů u iPadů, nejednoho uživatele tím velmi potěšil nejen proto, že rázem umožnil tablety nabíjet nabíječkami k MacBookům, ale taktéž proto, že je konečně šlo využívat mnohem více jako klasické počítače. To proto, že USB-C příslušenství je jednak mnohem víc a jednak je USB-C jako takové z hlediska přenosových rychlostí zpravidla výrazně rychlejší než Lightning. Slovo „zpravidla“ je však v předešlých řádcích velmi důležité. Po přechodu na USB-C u iPadů Pro, Air a mini jsme se totiž v loňském roce dočkali i přechodu základního iPadu, který jablíčkářům ukázal, že ani USB-C není zárukou rychlosti. Apple jej totiž „postavil“ na standardu USB 2.0, který jej omezuje na přenosovou rychlost 480 Mb/s, zatímco u jiných iPadů „pustil“ rychlost až na 40 Gb/s, což odpovídá Thunderboltu. Právě tento rozdíl v rychlostech tedy ukázal dokonale, že se Apple přiškrcování nebojí, což bohužel pravděpodobně „zabolí“ i u iPhonů.

Není to totiž jen USB-C u iPhonů 15 (Pro), o čemž se v poslední době ve fanouškovském světě Applu hojně diskutuje. Je to totiž mimo jiné i jeho snaha co nejvíce odlišit základní iPhony 15 od iPhonů 15 Pro, aby se vyšší řada prodávala ještě lépe než je tomu nyní. V předešlých letech totiž až tak markantní rozdíl mezi základními iPhony a řadou Pro paradoxně nebyl, což se mohlo podle mnoha analytiků na jejich prodejích poměrně výrazně podepsat. Kalifornský gigant měl proto usoudit, že je potřeba učinit rozdílů více, ale vzhledem k tomu, že už značné množství možností vyčerpal (například fotoaparátem, materiálem rámečků, procesorem a RAM či displejem), nezbývá mu nic jiného než sáhnout do dalších „koutů hardwaru“. A jelikož si lze jen stěží představit například rychlostně omezenou WiFI či 5G připojení, popřípadě jiné pro smartphone klíčové aspekty, není jiné cesty než se zaměřit na rychlost USB-C. To je totiž ve výsledku povahově vcelku podobné fotoaparátům či displejům v tom slovasmyslu, že bude i v základní verzi bez problému funkční, ale pokud z něj budou chtít nároční uživatelé „vyždímat“ více, budou si zkrátka muset za vyšší standard připlatit. Zkrátka a dobře, USB-C ve dvou rychlostních verzích u iPhonů 15 a 15 Pro je do jisté míry logickým vyústěním další snahy o oddálení dvou modelových řad, ale hlavně krokem, který lze bez jakékoliv nadsázky označit za očekávatelný.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Koko*izmus prvého stupňa. Veď za USB 2.0 (ne)štandard v roku 2023 si už musí Apple priplatiť :D USB 3.2 je štandard už aj v 140€ (3000Kč) NTB… OSTUDA!!!

  Prešiel. Aj keď to bude osekané USB C ale to bude USB C!!! Včera som len tak tak došiel na 1% baterky keď som cestoval ako každé 3 týždne krížom cez Európu. Lístky, plány, karty atď v mobile! A prečo na 1%? Pretože som si zabudol doma adaptér z Lightning a USB B na C, iPad pro má nabíjačku USB C, foťák C, Bose sluchadla C! Takže obhajcovia zastarelej haraburdy dajte adresu.. keď bude iPhone mať C.. pošlem vám všetky lightning káble aby ste si ich narovnali medzi polky

  Ve chvíli kdy už prakticky vše jede na USB-C, je Lightning opravdu výsměch. Není potřeba mít v telefonu 40Gb Thunderbold, ale úplně by stačilo „klasické“ USB-C 3.1 s rychlostí 10Gb. Pro verze by však Thunderbold mít mohla, protože 4K RAW video je obrovské a přenos na externí úložiště by se tak velmi zrychlil. Co bych dal za to, pokud by bylo možné si vybrat, jestli si koupím iPad Pro s iPadOS, nebo mít i verzi s MacOS, v době M2 CPU a 16GB RAM bych nepotřeboval PC, jen bych připojil USB-C kabelem telefon a měl plnohodnotné pracoviště. Dokonce by mi stačil jen jeden USB-C port! Je mi však jasné, že tohoto „luxusu“ se nejspíš nikdy nedočkáme.

  Musim ricit, ze ackoli dlouholety uzivatel apple ( os aqua ) musim rict, ze mi pomalu a jiste s apple dochazet trpelivost…ted jsem si vzal z prace na zkousku S22 ultra a not bad..:-)vcetne propojeni s win..takze se ptam sam sebe, zdali mam apple jeste podporovat..:)

  V posledním roce jsem, po dlouhém odolávání, přešel k applu (3 domácí telefony, macbook air a mac mini). Jako fajn, hezké, spolehlivé, dražší, i kdy to neumí víc než android a windows. Ale jestli hoši budou nenažraní, po konci životnosti se stejně pohodlně zase odeseru jinam (například google pixel s grapheneOS by se mi zamlouval…)

  Já jsem naopak přešel z Galaxy S21 (předtím S8, Note 4, Note 3) na iPhone 13 Pro a… všechno funguje skvěle. Používám především bezdrátové nabíjení. Kabel je pro mě někde hodně nízko v prioritách. Samsung je okay, fotí skvěle, ale asi jsem měl pech na hardwarové chyby. GMS module failure, nefunkční GPS atd. Další věc: výdrž baterky poloviční, zahřívání tak 5x větší… a tak, no.

  Lightning je možná nerozbitný, ale ty jejich kabely praskají v ohybu, už když na ně jen blbě koukneš. Je fakt že mi doma taky bojujeme o nabíječku, ať už bezdrát nebo drát, vše na USB-C a já i manželka máme pracovní telefony od Applu, takže já už většinou nabíjím ze svého druhého telefonu (Vivo x80 Pro) přes reverzní nabíjení. ☺️

celý text

Čtěte více.