Zavřít reklamu

Jednou z největších novinek letošní generace iPhonů má být podle prakticky všech analytiků přechod z Lightning portu na USB-C. Co naplat, že k tomuto kroku přistoupí Apple do značné míry pod nátlakem Evropské unie, potažmo USA, Indie a dalších zemí, které chystají nařízení ohledně jednotného nabíjecího standardu, o změnu se zkrátka jednat bude a to opravdu velkou. Jedním dechem je však třeba dodat, že každá mince má dvě strany a přechod na USB-C ještě nemusí v případě iPhonů nutně znamenat, že si polepší jejich majitelé ve všech směrech – například v rychlosti.

Když začal Apple v minulosti přecházet na USB-C z Lightningů u iPadů, nejednoho uživatele tím velmi potěšil nejen proto, že rázem umožnil tablety nabíjet nabíječkami k MacBookům, ale taktéž proto, že je konečně šlo využívat mnohem více jako klasické počítače. To proto, že USB-C příslušenství je jednak mnohem víc a jednak je USB-C jako takové z hlediska přenosových rychlostí zpravidla výrazně rychlejší než Lightning. Slovo „zpravidla“ je však v předešlých řádcích velmi důležité. Po přechodu na USB-C u iPadů Pro, Air a mini jsme se totiž v loňském roce dočkali i přechodu základního iPadu, který jablíčkářům ukázal, že ani USB-C není zárukou rychlosti. Apple jej totiž „postavil“ na standardu USB 2.0, který jej omezuje na přenosovou rychlost 480 Mb/s, zatímco u jiných iPadů „pustil“ rychlost až na 40 Gb/s, což odpovídá Thunderboltu. Právě tento rozdíl v rychlostech tedy ukázal dokonale, že se Apple přiškrcování nebojí, což bohužel pravděpodobně „zabolí“ i u iPhonů.

Není to totiž jen USB-C u iPhonů 15 (Pro), o čemž se v poslední době ve fanouškovském světě Applu hojně diskutuje. Je to totiž mimo jiné i jeho snaha co nejvíce odlišit základní iPhony 15 od iPhonů 15 Pro, aby se vyšší řada prodávala ještě lépe než je tomu nyní. V předešlých letech totiž až tak markantní rozdíl mezi základními iPhony a řadou Pro paradoxně nebyl, což se mohlo podle mnoha analytiků na jejich prodejích poměrně výrazně podepsat. Kalifornský gigant měl proto usoudit, že je potřeba učinit rozdílů více, ale vzhledem k tomu, že už značné množství možností vyčerpal (například fotoaparátem, materiálem rámečků, procesorem a RAM či displejem), nezbývá mu nic jiného než sáhnout do dalších „koutů hardwaru“. A jelikož si lze jen stěží představit například rychlostně omezenou WiFI či 5G připojení, popřípadě jiné pro smartphone klíčové aspekty, není jiné cesty než se zaměřit na rychlost USB-C. To je totiž ve výsledku povahově vcelku podobné fotoaparátům či displejům v tom slovasmyslu, že bude i v základní verzi bez problému funkční, ale pokud z něj budou chtít nároční uživatelé „vyždímat“ více, budou si zkrátka muset za vyšší standard připlatit. Zkrátka a dobře, USB-C ve dvou rychlostních verzích u iPhonů 15 a 15 Pro je do jisté míry logickým vyústěním další snahy o oddálení dvou modelových řad, ale hlavně krokem, který lze bez jakékoliv nadsázky označit za očekávatelný.

.