Zavřít reklamu

Mezi fanoušky Applu se již delší dobu řeší příchod AR/VR headsetu. O podobném produktu již delší dobu kolují nejrůznější spekulace a potvrzují jej i samotné úniky. Podle všeho bychom se navíc mohli dočkat už letos. Ačkoliv o headsetu žádné oficiální informace pochopitelně nemáme, tak i tak je zajímavé se zamyslet nad tím, jak se tomuto jablečnému kousku bude dařit v boji s aktuálně dostupnou konkurencí.

Jakou má Apple konkurenci?

Tady ale narážíme na první problém. Není totiž úplně jasné, na jaký segment se AR/VR headset od Applu zaměří, ačkoliv se nejčastěji spekuluje nad gamingem, multimédii a komunikací. V tomto směru se aktuálně nabízí Oculus Quest 2, případně jeho očekávaný nástupce Meta Quest 3. Tyto typy headsetů totiž nabízejí vlastní čipy a jsou schopné fungovat i nezávisle na počítači, což by se díky Apple Silicon mělo týkat i produktu od cupertinského giganta. Na první pohled se tak oba kousky mohou jevit jako přímá konkurence.

Ostatně jsem se sám setkal s dotazem, zdali bude mít větší úspěch Meta Quest 3, nebo naopak očekávaný model od Applu. Ať už je odpověď na tuto otázku jakákoliv, je nutné si uvědomit poměrně důležitou věc – tato zařízení nelze tak snadno srovnávat, stejně jako nejde porovnat „jablka s hruškami“. Zatímco Quest 3 je dostupným VR headsetem s cenovkou 300 dolarů, Apple má naopak dle všeho úplně odlišné ambice a chce na trh přinést revoluční produkt, kvůli čemuž se také hovoří o tom, že bude stát neuvěřitelných 3 000 dolarů.

Oculus Quest
VR headset Oculus

Zatímco například aktuálně dostupný Oculus Quest 2 nabízí jen LCD obrazovku, Apple se chystá vsadit na technologii Micro LED, která je aktuálně označována za budoucnost zobrazovacích technologií a kvůli vysokým nákladům se pomalu ještě ani nepoužívá. Po stránce kvality navíc znatelně překračuje panely typu OLED. Ještě nedávno byla na českém trhu k dostání jediná televize s touto technologií, konkrétně Samsung MNA110MS1A, jejíž cenovka by vám pravděpodobně vyrazila dech. Televize by vás vyšla na 4 miliony korun. Podle spekulací má jablečný headset nabídnout hned dva Micro LED displeje a jeden AMOLED, přičemž díky této kombinaci uživateli poskytne jedinečný zážitek. Mimo toho se produkt pravděpodobně pochlubí již zmiňovaným extrémně výkonným čipem a řadou pokročilých senzorů pro maximální přesnost při snímání pohybu a gest.

Nezahálí ani Sony

Svět virtuální reality se obecně posouvá mílovými kroky kupředu, což nyní prokazuje i gigant Sony. Od něj se dlouhou dobu očekávalo představení VR headsetu pro současnou konzoli Playstation 5, která se prakticky od svého uvedení na trh těší obrovské oblibě ze strany expertů a samotných hráčů. Nová generace virtuální reality nese název PlayStation VR2. Již na první pohled dokáže zaujmout 4K HDR zobrazením se 110° zorným polem a technologií pro sledování pohybu zorniček. Displej navíc využívá technologii OLED a konkrétně nabídne rozlišení 2000 x 2040 pixelů na oko s obnovovací frekvencí 90/120 Hz. To nejlepší na tom je, že v sobě má již integrované kamery pro sledování vašeho pohybu. Díky tomu se ostatně nový headset od Sony obejde bez externí kamery.

PlayStation VR2
Představení PlayStation VR2
.