Zavřít reklamu

Životní prostředí a to, jakým způsobem jej můžeme zlepšit, je již řadu let žhavým tématem. Zabývá se jím také spoluzakladatel Microsoftu, Bill Gates, který se minulý týden podělil s veřejností o to, jakými způsoby on sám přispívá ke zlepšení stavu naší planety. S ekologií bude částečně souviset i další téma našeho dnešního souhrnu – dozvíte se, jak se malému čínskému elektrovozu podařilo v prodejích porazit Model 3 od Tesly. Mezi dnešními novinkami bude řeč také o zveřejnění fotografie ručních ovladačů k chystané druhé generaci herního systému PlayStation VR.

Bill Gates a změna životního stylu

Spoluzakladatel společnosti Microsoft, Bill Gates, koncem minulého týdne uvedl, že se rozhodl sám u sebe zredukovat svůj vliv na globální oteplování. V rámci akce s názvem Ask Me Anything, která proběhla na diskuzní platformě Reddit, byla Gatesovi ze strany jednoho z uživatelů položena otázka ohledně toho, co mohou lidé udělat pro snížení své vlastní uhlíkové stopy. Mezi faktory, které Bill Gates uvedl, patřilo také snížení spotřeby. V této souvislosti Gates sdělil bližší detaily ohledně toho, co on sám v tomto směru podniká. “Jezdím elektrovozy. Na svém domě mám solární panely, jím syntetické maso, kupuji ekologicky šetrné letecké palivo,” uvedl Gates. Dále také uvedl, že má v plánu ještě více snížit frekvenci svého létání.

TikTok a revoluce v hudebním průmyslu

Koronavirová pandemie změnila řadu aspektů lidských životů – včetně způsobu, jakým lidé tráví volný čas. Jedním z následků těchto změn byl také obrovský nárůst popularity sociální sítě TikTok, a to i navzdory řadě kontroverzí, které jsou s ní spojené. Stále populárnější TikTok má zároveň podle odborníků poměrně velký vliv také na podobu a vývoj hudebního průmyslu. Díky virálnosti TikTokových videí získali mimo jiné někteří umělci obrovskou a nečekanou popularitu – jako příklad může sloužit třeba mladý folkový zpěvák Nathan Evans, který na TikTok nahrál popěvek The Wellerman z 19. století. Evansovi jeho TikToková sláva dokonce vynesla smlouvu s nahrávací společností. Došlo ale také k vzkříšení starších populárních skladeb – jednou z nich je kupříkladu píseň Dreams z alba Rumours, které pochází z roku 1977, od kapely Fleetwood Mac. Odborníci ale zároveň dodávají, že TikTok je velmi nevyzpytatelnou platformou, a že lze jen velmi těžko – respektive prakticky vůbec – odhadnout, jaká skladba a za jakých okolností se zde může stát hitem.

Nejprodávanější elektrovůz

Když se řekne “elektrovůz”, většině lidí se nejspíše vybaví automobily značky Tesla. Vzhledem k popularitě této značky byste možná čekali, že se elektrovozy od Tesly také zařadí mezi ty nejprodávanější modely v této třídě. Pravdou ale je, že nejlépe prodávaným elektrovozem se za uplynulé dva měsíce stal čínský Hong Guang Mini z dílny společnosti Wuling. V průběhu prvních dvou měsíců letošního roku se podařilo prodat více než 56 tisíc kusů tohoto drobného vozidla. V lednu 2021 se prodalo více než 36 tisíc kusů Hong Guang Mini EV od Wulingu, zatímco Muskova Tesla si připsala “pouze” 21,5 tisíce kusů prodaných Modelů 3. V únoru se pak prodalo 20 tisíc kusů Hong Guangu Mini, Tesla prodala 13 700 svých Modelů 3. Zmíněný elektrovůz spatřil světlo světa v létě loňského roku, prodává se zatím pouze v Číně.

Hong Guang Mini EV

Nové ovladače k PSVR

Společnost Sony koncem minulého týdne zveřejnila fotografie ručních ovladačů pro svůj herní systém PlayStation VR. Tyto konkrétní ovladače jsou určené přímo pro herní konzoli PlayStation 5, na trh by měly být uvedeny v roce 2022 nebo 2023. Dvojice ručních ovladačů připomíná svým vzhledem ovladače k Oculus Quest 2, jsou ale o něco rozměrnější a vyznačují se propracovanější ochranou zápěstí a sledováním jeho pohybů. Nové ovladače disponují také funkcí haptické odezvy. Zatímco vzhled ručních ovladačů druhé generace systému PSVR již společnost Sony odhalila, zbývající detaily – samotný headset, herní tituly nebo nové funkce – zatím zůstávají pod pokličkou.

.