Zavřít reklamu

Internetem nyní proletěla velice zajímavá zpráva o potenciálním zdražení výroby čipů ze strany TSMC, který je hlavním partnerem Applu a výrobcem jablečných čipsetů. Podle aktuálních informací má TSMC, taiwanský lídr v oblasti výroby polovodičů, navýšit ceny za výrobu o zhruba 6 až 9 procent. Jenže Applu se tyto změny moc nezamlouvají a firmě měl údajně dát jasně najevo, že s takovou to úplně nepůjde. Mezi fanoušky se proto začíná spekulovat, zda tato situace nemůže ovlivnit budoucnost jablečných produktů.

V tomto článku si proto společně posvítíme na celou situaci týkající se zdražování výroby čipů ze strany TSMC. Přestože se na první pohled může zdát, že je gigant TSMC jakožto globální lídr a výhradní dodavatel Applu v dominantní pozici, tak zase tak jednoduché to ve skutečnosti není. Silnou váhu má v tomto totiž i jablečná společnost.

Budoucnost spolupráce Applu a TSMC

Jak už jsme tedy zmínili výše, firma TSMC si u svých odběratelů chce účtovat o 6 až 9 procent vyšší částky, což se Applu moc nezamlouvá. Cupertinský gigant měl společnost jasně uvědomit o tom, že s něčím takovým nesouhlasí a že se s takovou nemusí vlastně vůbec domluvit. Nejprve si však pojďme posvítit na to, proč by něco takového mohlo znamenat zcela zásadní problém. TSMC je totiž výhradním dodavatel čipů pro Apple. Právě tato firma je totiž zodpovědná za výrobu čipsetů A-Series a Apple Silicon, které staví na nejmodernějších technologiích a nízkém výrobním procesu. To je ostatně možné díky celkové vyspělosti tohoto taiwanského lídra. Kdyby tedy spolupráce mezi nimi skončila, Apple by musel najít náhradního dodavatele – jenže dodavatele takovýchto kvalit by asi jen tak úplně nenašel.

tsmc

Ve finále to zase tak jednoduché není. Stejně jako je Apple víceméně závislý na spolupráci s TSMC, tak je tomu i přesně naopak. Podle nejrůznějších zpráv totiž objednávky od jablečné společnosti tvoří 25 % ročních celkových tržeb, což znamená jediné – obě strany mají poměrně solidní pozici pro následné vyjednávání. Nyní tedy mezi oběma firmami budou probíhat vyjednávání, v nichž se obě strany budou snažit najít společnou řeč. Ve skutečnosti je něco takového v oblasti obchodu zcela normální.

Ovlivní situace nadcházející Apple produkty?

Otázkou také je, zdali současná situace nebude mít vliv na nadcházející Apple produkty. Na jablíčkářských fórech se totiž někteří uživatelé obávají již o příchod dalších generací. Z tohoto však nemusíme mít prakticky vůbec strach. Vývoj čipů je běh na nesmírně dlouhou trať, díky čemuž lze předpokládat, že čipsety pro minimálně jednu příští generaci jsou už dávno víceméně vyřešené. Současné vyjednávání tak s největší pravděpodobností nebude mít žádný vliv například na očekávanou generaci MacBooku Pro s čipy M2 Pro a M2 Max, které si mají zakládat na 5nm výrobním procesu.

Jistý vliv by neshoda mezi giganty mohla mít až na další generaci čipů/produktů. Některé zdroje zmiňují především čipy z řady M3 (Apple Silicon), případně Apple A17 Bionic, které by teoreticky mohly už nabídnout nový 3nm výrobní proces z dílny TSMC. V tomto ohledu tedy bude záležet na tom, jak se obě firmy ve finále dohodnou. Jak už jsme ale zmínili výše, stejně jako je TSMC důležitý pro Apple, Apple je důležitý pro TSMC. Podle toho lze předpokládat, že je jen otázkou času, než giganti naleznou shodu vyhovující oběma stranám. Stejně tak je totiž možné, že vliv na nadcházející Apple produkty bude naprosto nulový.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.