Zavřít reklamu

Letošní řada iPhone 14 dokázala uchvátit veřejnost díky jedné zásadní novince – Dynamic Island u iPhonů 14 Pro (Max). Apple se konečně zbavil kritizovaného výřezu, který nahradil dvojitým průstřelem spolupracujícím se systémem. Velice stručně lze tedy říct, že průstřel se dynamicky mění v závislosti na aktuálně probíhající operace/funkce. Cupertinskému gigantovi se tak opět podařilo uchvátit svět, a to pouze tím, že převzal již roky existující technologii a vyšperkoval ji do lepší podoby.

Aktuálně je však Dynamic Island exkluzivní vychytávkou dražší modelové řady Pro. Pokud tedy máte zálusk na obyčejný iPhone 14, pak máte jednoduše smůlu a budete se muset spokojit s tradičním výřezem. Právě proto se mezi jablíčkáři otevřela poměrně zajímavá diskuze. Otázkou totiž je, jak na tom bude příští generace iPhonů 15, respektive zda se Dynamic Island dočkají i základní modely. Pravdou ale je, že pokud chce Apple uspět, tak má jen jedinou možnost.

Proč potřebují základní modely Dynamic Island

Jak se tak zdá, Apple se implementaci Dynamic Island i na základní modely jednoduše nemůže vyhnout. Dokonce se už objevily i úniky o tom, že příští řada se této vychytávky dočká kompletně, tedy včetně základních modelů, s čímž přišel jeden z nejrespektovanějších analytiků Ming-Chi Kuo. Mezi jablíčkáři se však poměrně rychle objevily názory o tom, abychom k těmto zprávám přistupovali s jistým odstupem. Podobná diskuze se totiž otevřela i po představení iPhonů 13 (Pro). Nejprve se totiž očekávalo nasazení ProMotion displeje i do základních iPhonů 14, což se ale ve finále nestalo. V případě Dynamic Island to má ale trošku jiné opodstatnění.

Dynamic Island totiž výrazně mění podobu celého operačního systému a softwaru. To dává skvělou příležitost vývojářům, kteří mohou dynamicky se měnící průstřel využít v rámci svých aplikací a posunout tak celkovou kvalitu softwaru o další krok vpřed. Přesně z tohoto důvodu by nedávalo smysl, kdyby novinku takovýchto rozměrů, která má zásadní vliv na celý systém, Apple nechal exkluzivně jen pro modely Pro. Vývojáři by tím doslova ztratili motivaci. Proč by totiž zbytečně upravovali svůj software jen pro modely Pro? Právě vývojáři jsou nesmírně důležitou složkou, která se podílí na celkové popularitě a funkčnosti iPhonů. Z tohoto důvodu by tedy nenasazení novinky na základní iPhony 15 (Plus) nedávalo smysl.

Dynamic Island vs. Notch:

iphone-14-pro-design-6 iphone-14-pro-design-6
iPhone X notch iPhone X notch

Zároveň jak už jsme zmínili hned v úvodu, Dynamic Island je novinkou, kterou si veřejnost prakticky ihned zamilovala. Applu se totiž z prostého průstřelu podařilo udělat interaktivní prvek a díky skvělé spolupráci mezi hardwarem a softwarem tak znatelně zpříjemňuje celkové používání zařízení. Zda jde o ideální řešení už však musí posoudit každý sám – každopádně podle reakcí většiny lze říct, že se Apple v tomto trefil do černého. Líbí se vám Dynamic Island, nebo byste raději zachovali tradiční výřez či vsadili na čtečku otisků prstů v displeji?

.