Zavřít reklamu

Když jsem před několika lety přešel do jablečného ekosystému, tak jsem se „tloukl do hlavy“, proč jsem to vlastně neudělal dřív. Veškerá propojitelnost mezi všemi produkty od Applu zůstává i nadále klíčovým faktorem, proč lidé opouští Windows a Android. Pravdou ale je, že za posledních pár let Apple jednoduše na určitých frontách zaujmul komfortní postoj a čeká, s čím přijde konkurence. Nutno podotknout, že operační systémy Windows a Android ušly za poslední dobu dlouhou cestu a v mnohých případech dokonce Apple dohnaly. Pojďme se společně podívat na to, čím by si Apple mohl srdce svých uživatelů opět získat, respektive na to, co uživatelé požadují po Applu.

Odladěné systémy

To, co dělalo vždy Apple Applem, jsou jeho operační systémy. Nepsaným pravidlem se stal fakt, že jablečné operační systémy jsou perfektně odladěné, bezchybné a zároveň tak velmi bezpečené. Bohužel, v rámci posledních verzí operačních systému jsme vzhledem ke standardům Applu často zjistili opak. Tím nechci tvrdit, že by byly systémy od Applu „děravé jako cedník“, když ale například vezmeme v potaz, kolik počítačů běží na macOS, a kolik naopak na konkurenčním Windows, tak by se dalo očekávat, že si Apple jednoduše dá tu práci odladit svůj systém na všechna zařízení. Momentálně má Apple na odladění každého nového systému celý rok, což by s počtem jeho zaměstnanců neměl být problém. Kalifornský gigant se však momentálně zaměřuje spíše na vývoj a zdokonalování svých vlastních služeb, což je dost možná jeden z důvodů, proč rané verze nových systémů často nefungují tak, jak mají.

Změna tapet v iOS 14:

Obecně mi přijde, že každou „velkou“ verzi operačního systému se Applu podaří odladit až po dvou letech, tedy v tu chvíli, kdy už se naplno pracuje na představení dalších „velkých“ verzích systémů. Věčnou otázkou, kterou si rozhodně neklade pouze naše redakce, zůstává, zdali by nebylo lepší, kdyby se Apple zbytečně nehonil za každoročním vydáváním nových systémů, ale namísto toho vydával tzv. major verze po dvou letech? Kdybych měl například porovnat iOS 12 a iOS 13, tak mi nepřijde, že by nových funkcí, vlastností a designových změn bylo tolik, že by Apple musel nuceně využít další číslo v pořadí. Od kalifornského giganta už se ale asi tak nějak za tu dobu očekává, že každý rok prostě a jednoduše vyjde nový systém, ať se děje co se děje. A přiznejme si – vadilo by vám, kdyby Apple letos na WWDC nepředstavil iOS a iPadOS 14 či macOS 10.16, ale například jen uvedl, jaké novinky má v plánu, společně s opravami chyb, uvést u stávajících systémů? Mně osobně ne.

Bezpečnost a soukromí

Apple se v posledních verzích svých operačních systémů snaží, aby se uživatel cítil co možná nejvíce bezpečně. Dle mého názoru by ale bezpečnost neměla stát v cestě lepšímu uživatelskému požitku při používání systémů. Bezpečnost a ochrana soukromí je samozřejmě nesmírně důležitá, zvláště u jablečné společnosti, která data střeží jako oko v hlavě. V některých případech už je ale bezpečnosti opravdu hodně – stačí zmínit například macOS Catalina, kde musíte při instalace každé aplikace souhlasit s několika různými dialogovými okny, a když už se ocitnete v situaci, že můžete aplikaci spustit, tak se objeví další okna, ve kterých musíte povolit přístup k určitým službám. Někdy navíc musíte přístup povolit kompletně manuálně v Předvolbách systému, takže jednoduchá instalace aplikace může trvat několik dlouhých minut. Zabezpečení jablečných produktů je už nyní jednoduše skvělé, pokud navíc uživatel používá selský rozum, tak je téměř nemožné, aby svůj systém nějakým způsobem „zaviroval“. Letos by tedy bylo fajn umístit výjimečně bezpečnost stranou a vrhnout se na zlepšování uživatelského požitku.

Co se týče bezpečnosti, tak by dle mého názoru bylo naprosto ideální, kdyby si uživatel mohl při aktualizaci na nový macOS zvolit mezi amatérským a profesionálním „režimem“. V tom amatérském by vše zůstalo tak, jako doteď – systém by se vás ptal na každé kliknutí, na každou akci a na všechno ostatní. Tohle by se mohlo hodit především neznalým uživatelům, například těm mladším či naopak starším, u kterých je větší riziko „nákazy“ počítačovým virem. V rámci tohoto „amatérského režimu“ by poté například nebylo možné instalovat aplikace mimo App Store, apod. Tímto by došlo ke kompletnímu zabezpečení amatérských uživatelů, kteří by se nemuseli při používání počítače strachovat. Profesionální „režim“ by byl poté určen pro profíky. Systém by se vám ptal jen na určité a důležité akce, instalace programů by poté probíhala jednoduše v rámci několika sekund a celý systém by byl „otevřenější“. Se současným bezpečnostním vybavením macOS by i tito profesionální uživatelé podlehli nákaze počítačovým virem jen velmi těžce.

Otevřenost a nezávislost

S příchodem iOS a iPadOS 13 jsme se konečně dočkali určitého „otevření“ těchto operačních systémů. Aplikace Soubory konečně získala svůj význam a stahování souborů z internetu se konečně stalo možným. Dle mého názoru by si ale (především mobilní) operační systémy zasloužily ještě větší otevřenost. I přesto, že se mnou teď asi nebude moc lidí souhlasit, tak si myslím, že by lidé měli mít možnost volby, možnost hodně voleb. Každý z nás je totiž jiný a každému z nás vyhovuje něco jiného. V tomto případě mám na mysli například využívání aplikací. I přesto, že mnoho uživatelů využívá nativní aplikace, tak ne každému musí vyhovovat. Kupříkladu, když chcete začít psát e-mailovou zprávu příjemci, jehož adresu si rozkliknete na webu, tak se vždy otevře nativní aplikace Mail. Uživatelé by v tomto případě měli mít možnost si zvolit, zdali nechtějí používat jiné výchozí aplikace – v tomto případě například Gmail anebo Spark. Tohle tvrzení se samozřejmě tolik netýká macOS, jako spíše iOS a iPadOS.

iOS 14 FB

To, že se Apple snaží své produkty dělat nezávislými, jsme mohli zpozorovat především u Apple Watch. Jablečné hodinky se s watchOS 6 dočkaly vlastního App Storu, kromě toho je můžete využít pro nezávislé přehrávání hudby, či třeba sledování aktivity. Ve Spojených státech mají navíc uživatelé tu výhodu, že si do Apple Watch mohou přidat eSIM a být tak „na drátě“ i tehdy, kdy nemají poblíž iPhone. Že by tuto možnost přivítali snad všichni uživatelé i v Česku asi není třeba zdůrazňovat. Kromě toho je ale třeba se zamyslet nad tím, kdo může vlastně používat Apple Watch – jednoduše řečeno to musí být někdo, kdo má iPhone. Jen s ním lze totiž Apple Watch propojit tak, aby hodinky fungovaly na 100 %. To znamená, že si Apple Watch jednoduše neužijete s Androidím zařízením, byť konkurenční hodinky s iPhony fungují. Zarážející je ale fakt, že Apple Watch nemůžete používat ani tehdy, pokud vlastníte například iPad. V tomto případě má nejspíše Apple celou situaci kompletně promyšlenou a snaží se tímto potenciální uživatele donutit prvně k zakoupení iPhonu. Pokud se ale pletu, tak by uživatelé rozhodně měli mít možnost Apple Watch používat s jakýmkoliv zařízením.

Závěr

Existuje samozřejmě více různých funkcí a vlastností, po kterých uživatelé dost možná touží. Tohle je ale samozřejmě jen můj subjektivní názor a je jen na vás, zdali se s ním ztotožníte, či nikoliv. V případě, že máte na celou situaci jiný pohled, popřípadě máte nějaký požadavek ohledně systémů, tak nám vaše poznatky určitě napište do komentářů.

.