Zavřít reklamu

Časopis MarketingSalesMedia má ve svém podtitulu slogan důležité čtení pro lidi z marketingu, obchodu a médií. Můj zájem vzbudil článek: Applu docházejí nápady, musí zlevňovat autorky Kláry Čikarové.

Posuďte sami:

MarketingSalesMedia 2013
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Technologická ikona už nedokáže chrlit stále nové převratné produkty.

Na červnové keynote uvedla firma Apple několik novinek, např. MacBooky Air s výrazně prodlouženou výdrží baterie (o 25 % až 45 %). Znáte snad nějaký PC notebook, na kterém můžete pracovat celý den?

Po mnoha letech se dočkal konečně inovace i profesionální počítač Mac Pro. Připravuje se i (další) nová verze operačního systému pro počítače (OS X) a souběžně i iOS7 pro tablety a telefony.

V době, kdy se velká část výrobců (HP, Samsung) nechává inspirovat více, než méně čímkoliv, co má na svém plášti nakousnuté jablko, kdy větší část PC výrobců zaznamenává v lepším případě propad prodejů počítačů, v horším je ve ztrátě. Apple prakticky neustále roste nejen v tržbách, ale každý rok představí menší nebo i větší vylepšení svých výrobků.

V následujícím odstavci svého textu ale autorka popírá své předcházející tvrzení o zaostávajícím Applu:

Společnost se sice stále snaží o inovace – chystá se například vyrábět hodinky iWatch…

Spekulativní informace je zde pro změnu vydávána za hotovou věc!

… ale některé trendy, jak se ukázalo v případě mobilních plateb, podchycovat nestíhá.

Od roku dubna 2003 existuje hudební obchod iTunes, kde lze také platit kartou. Autorka měla ale na mysli NFC platby. Při letmém pohledu najdeme několik stovek modelů chytrých telefonů s Androidem a Windows Phone, zatím se ale nezdá, že tento způsob platby by byl natolik rozšířený, že by Apple ujel vlak. Loni v září se k tomuto tématu vyslovil Phil Schiller: „Není jasné, jestli NFC vůbec řeší nějaký současný problém, Passbook umí takové věci, které dnes lidi potřebují.“ Letos ale může firma Apple změnit názor. Počkejme si do 10. září.

Firma z Cupertina NFC nedodává v základu se svými telefony, ale existují i řešení třetích stran. Např. Komerční banka nabízí svým klientům řešení plateb pomocí technologie Near Field Communication (NFC) přímo pro iPhony.

Dokládá to i průzkum oblíbenosti značek mezi mladými lidmi, který začátkem července zveřejnila německá agentura Bauer. V něm první příčku Applu poprvé sebral Samsung.

Relevantnost daného průzkumu a prezentace výsledků by vydala na samostatný článek. Do studie bylo zařazeno přibližně 1200 žáků a studentů ve věku 12 až 19 let. Jsou to ti zákazníci, kteří si vybírají a kupují iPhone nebo Samsung?

Odpovědí Applu na tlak konkurence je snižování cen. V září má proto vedle nového iPhonu 5S na trh uvést i levnou variantu svých telefonů – plastový barevný iPhone Mini. Apple zatím uvedení menšího iPhonu nepotvrdil.

Má-li Apple připraven levnější telefon, bude určen pro jinou cílovou skupinu zájemců a pravděpodobně se nebude zlevňovat iPhone 5S. Situace by měla být velmi podobná jako při uvedení iPadu mini.

Navržen byl ovšem již za života dlouholetého šéfa a zakladatele Applu Steva Jobse.

Autorka má zřejmě velmi dobré informace přímo ze společnosti Apple?

Odhady ceny iPhone Mini se různí v rozmezí od dvou do osmi tisíc korun…
Odhad nákladů na výrobu iPhone 5 se pohybují v rozmezí 168 do 207 dolarů. Co všechno by Apple musel „ošitit“, aby se vtěsnal do sumy 2 000 Kč? Podle mého názoru se může cena levného iPhonu pohybovat od 6 tisíc korun výše.

… poslední model iPhone 5, jehož cena se běžně pohybuje okolo 20 tisíc korun.

Cena se pohybuje na Apple.com/cz od 16 627 Kč za 16 GB verzi, nejdražší 64GB stojí 21 669 Kč. Telefon ale lze pořídit i levněji.

MarketingSalesMedia 2013
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

A následují názory „odborníků“.

„… uvedení levnějšího modelu je naprosto logickým krokem v rozhodnutí o další strategii značky,“ komentuje krok Applu bývalá manažerka SonyEricsson Dagmar Zweschperová.

Obchodní ředitel agentury Creative Dock Ondřej Tomeš také ví, kde je problém:

„Bez Jobse firma pomalu ztrácí pozici inovativního lídra na úkor dravců z Amazonu, Googlu nebo Samsungu…

Pro běžného čtenáře, který nezná výrobky, ani firmu Apple, je těžké rozlišit směs dojmů, nepodložených spekulací a účelových polopravd.

Never more MarketingSalesMedia. Držte se svého kopyta.

Diskuze k článku

  Jen žasnu…. Celkem mne pobavil i článek v časopise Víkend od MF Dnes, kde se rozebírají nové vlastnosti nového iP 5C :) Letos jsou ty spekulace opravdu rozšířené a pro každého zajímavé téma. Já osobně si myslím, že to bude a na 95% to bude vypadat i tak, jak to vypadá na uniklých fotkách na netu. Pokud ovšem ne a úniky by byly pouze účelové, abychom pak v září viděli úplně něco nového, tak si sednu na prdel, dvakrát…. :)

  Blíží se představení iPhone 5S, takže každý novinář ví, že vše, co bude mít titulek „Apple“ se bude hodně číst… Ten rozebíraný článek (od Kláry Čikalové) mi připadá už jako „technologický bulvár“ nebo jak bych to nazval. Už jsem se dlouho tak nenasmál nad prezentovanými „fakty a výzkumy“. :-)

  …google glass…uspesny produkt… nejsem si uplne jisty, jestli jsou google glass krokem spravnym smerem. co se tyce inovace, pokud se povedou hodinky, nevidim duvod panikarit…dale tu je OSX, Mac Pro, timecapsule atd. Uznavam, ze v soucasnosti jde hlavne o evoluci stavajicich produktu, ale nemuzete delat revoluci kazdy den.

  Nechci hodnotit dulezitost NFC, merit vydrz notebooku, nebo polemizovat jestli mel byt MacPro aktualizovan drive. V podstate jste trefil hrebik na hlavicku a ja to citim take: “Obcas by mel byt Jablickar vice kriticky.“

  Problém Applu je, že se snaží dělat všechno. Dokud bylo každé představení produktu „revoluční“ a dokud uváděl produkty bez konkurence, mohl si to dovolit, ale dnes už opět začíná platit rčení „mnoho psů, zajícova smrt“. Apple už není revoluční a navíc je poslední dobou strašně pomalý (ať už se jedná o rMBP s haswellem nebo třeba o opravu hacknutého developer programu, která trvala 3 týdny!).
  Dle mého názoru se Apple postupně sám vyautuje svou averzí k univerzálním standardům, podobně jako kdysi prohrál boj Mac vs. PC. Vadí mi lightning kabel místo USB, Thunderbolt místo USB3, Airplay místo WiDi/DLNA, nic místo NFC. Jsem ochotný akceptovat určité kompromisy v oblasti hardwaru (radši budu mít menší stroj s napevno naletovaným ssd než větší s univerzálním ssd), ale třeba blokaci externího přístupu do iCloudu už rozhodně ne (Google a dokonce i MS do svého cloudu nemají problém pustit i vývojáře z jiných platforem, u Applu to stále nejde).
  Takže ten článek je možná na vodě, ale je fakt, že Apple má problém, který bude muset řešit.

  Ty jsi snad neřekl jedinou větu, kde bys ses totálně nesekl :D

  V jedné větě jsem se trochu sekl – po počátečních „fórech“ Apple podlehl tlaku, a vedle Thunderboltu začal dávat i USB 3.0 porty. Jinak si nemyslím, že bych se v něčem mýlil, takže uvítám, pokud mi třeba pošlete odkaz na dokumentaci API pro přístup ke kontaktům v iCloudu, vysvětlíte mi, že ty 3 týdny, co opravovali registraci do vývojářského prostředí, jsou vlastně fenomenálním úspěchem, jak na jednání vůbec netaháte „sadu Mac adaptérů a redukcí“, jak je pentalobe naprosto běžnou součástí všech sad šroubováků…

  1) Api pro přístup iCloudu pro vývojáře je naprosto běžná. Asi polovina aplikací v App Store ho využívá.
  2) Dev center opravovali z bezpečnostního důvodu. Raděj to, než únik informací alá KB či Sony.
  3) Sadu redukcí? WTF? Jasně lightning k iPhonu beru a nabíječku k Macu taky, ale vy si snad půjčujete nabíječku na notebook od kolegy? Ohledně redukcí je to asi dosti sporné, na jednu stranu to beru, na druhou – až přijde někdo jiný s něčím podobným, tak fajn. Magsafe přichycení u NTB mi asi tak 5x zahránilo notebook a oboustraný lightning je taky docela fajn. Kdo nevyzkoušel v dlouhodobější praxi, nepochopí….
  4) Přístroj není uživatelsky „rozšroubovatelný“ protože do něj nemá uživatel co hrabat. Každý den v práci řeším takové umělce, co si chtějí opravit telefon a pak jim tam v lepším případě chybí polovina šroubků, v horším případě urvou polovinu dílů. A pentalobe není nic nesehnatelného…
  5) DLNA je naprostá kravina, skoro nikde přes to nepřehrajete všecko. Ale o tom už se tu psalo. WiDi? Tohle jsem do teď neznal, takže to asi zas takový standard nebude.
  6) NFC v telefonu je u nás naprosto k ničemu, nikde s tím nezaplatíte.
  7) Macbook Pro nemá Haswell

  1) OK, zřejmě nejste vývojář, tak to nemůžete vědět – ne, k iCloudu se zvenku (např. z webové aplikace) nepřipojíte. Musíte mít SDK pro iOS nebo OS X, navíc pokud vím, tak každá aplikace má na iCloudu jen svůj vlastní píseček.
  2) Unikla data 275 tisíc vývojářů. Chápu, stane se, ale opravovat to 3 týdny?
  3) Co třeba MiniDisplay port VGA / DVI / HDMI?
  4) Jsou to zbytečné klacky pod nohy.
  5) S mp4/divx jsem nikdy neměl u DLNA problémy. Airplay není v zásadě špatné, ale nejde zřejmě dost dobře licencovat pro neApple zařízení, což ho zabije.
  6) Před NFC je ještě dlouhá cesta, a to nejen u nás (že se přes to nedá u nás platit je z celosvětového hlediska zcela jedno). Hlavní problém je, že si (zatím?) moc nerozumí NFC ve WP a NFC v androidu, takže třeba přenos souborů je možný bohužel zatím jen v rámci platformy. Kdyby do toho Apple šel už od začátku, mohlo se to prosadit dříve, takhle to holt nejde tak rychle.
  7) A to je právě ten problém ;-)

  1) S iCloudem samozřejmě máte pravdu. Jak se sandboxingem, tak s tím, že musíte mít SDK iOS a OSX. Ale on ten iCloud ani jinam myšlený není. Byl od prapůvodu myšlen, tak jak je. A pokud vám to nevyhovuje, Apple vám nijak nebrání použít např. dropbox…

  2) Unikla, ale nebyla to žádná citlivá data, ta jsou šifrovaná. A opravovat to 3 týdny? Proč ne, když je to pořádně.

  3) A co jiného by jste tam chtěl narvat? VGA, či DVI které je pomalu větší než samotný MP Pro?

  4) Přesně tak, NFC má před sebou dlouhou cestu. Tak proč ho tam dávat, když je to zatím na nic.

  5) A jaký počítač vyjma Airu, který je fyzicky na trhu ho v této chvíli má?

  1) částečně. Na druhou stranu… neschopnost u Googlu zálohovat celý tel. bez nutnosti instalace nějaké externí app. synchronizace kontaktů apod. přes push… Každý má něco. Apple nikdy nenabízel úplně vše a vše otevřené. A i díky tomu mohl to, co nabídne vyladit tak, jako nikdo jiný. Tak to u něj bylo a bude. Pokud to někomu nevyhovuje, má alternativy…

  2) MBP Retina?

  4) Ano, ale cpát něco někam co nevyužijete… to Apple nikdy nedělal (díky bohu). A za to, že je NFC zatím nepoužitelné Apple nemůže a bohužel to asi nijak významně neovlivní. To je na straně bank a operátorů…

  5) Jo… to mi došlo, jak jsem to dopsal :D

  Ehm, coze?

  Jak je resenim, kdyz nechci pouzivat jeden CalDAV server (iCloud), pouzivat jinej (Google)? V iPhonu si prece muzete nakonfigurovat jakejkoliv. Bud jen schvalne placate spinu na Apple a nebo jsem nepochopil, co vlastne kritizujete.

  Kazdopadne, MacBook Air v sobe nic sirsiho nez MiniDP mit ani nemuze. VGA? :D Si delate srandu. Jeste od vas uslysime, ze ma iPhone mit USB a iPad slot na tiskarnu, ne? :D

  Tyhle argumenty o chybejicich portech jsou roky stary. Vysledek je, ze vsichni Apple v tehle strategii kopiruji, takze mi prijde vtipny to ted kritizovat. Ale nastartovat flame (vetsinou polopravdou/lzi) se vzdy vyplati. Congratz.

  Ja zasnem :) to ze ta picula nevie co trepe a opiera sa o dohady z internetu je smutne na nejaku akoze zurnalistku :((
  Co ma ale trapi viac ze takych ludi je plna kopa nie len v profesionalnej zurnalistike ale aj v mudrlantoch ktory pocituju potrebu sa k necomu vyjadrit hned ako prvy !!!
  2 Marek Demcak , moj zlaty kto ti povedal ze DLNA je standard ? Si cital na inete cak ? :) kup si sony televizor ktory sice podporuje DLNA ale aj tak prehra len urcite typy suborov a je znacne obmedzeny to iste Panasonic ale kup si super korejsku sracku a ta ti prehra aj hovienko stocene do tvaru USB :) to je jednoznacny znak kvality alebo ukazka toho ze niekto dodrzuje pravidla a niekto nie :(
  Aky thunderbolt miesto USB si drzal vzivote apple notebook v ruke ? Mas dva USB dvakrat Thunderbolt mas na vyber co sa u inych povedat neda :(((
  2Ifco – kde ty moj zlaty zijes ? NFC je na kazdej karte to znamena rozsierenie NFC ? Si sa z konom zbehol ? Kolkokrat denne platis cez NFC ? Ja mam iPhone s iCarte a platim cez NFC 1-2 platby denne ale na Slovensku este viac ako 70% obchodov nema terminal na NFC a krajinach ako madarsko ci chorvatsko si mozes cele NFC strcit tak do zadku ….. Takze skor ako zacnes tocit uplne bludy trosku studuj ….
  A uz len k asusu :) netbook som mal … Co si mal na nom za system ze ti vydrzi cely den ? Linux ? Lebo z windozou to nikdy nedalo viac ako 6 hodin co od mojej rMBP s 12 hodinamy je diametralne inde a o vykone prvych atomov na 1.6GHz kde este aj XP trhalo sa z vykonom MBP ci MBA neda ani porovnat …
  Chlapci trosku byt viac scitany a netrepali by ste hluposti…..

  Ale v jednom mate pravdu : jablickar by mal byt viac kriticky :) mal by byt lebo kritika je jeden z pohonov ktory zenie pokrok najviac v pred :))) a ja zazlievam applu len tie dlhe obdobia medzi uvadzanim novych technologii a produktov :)))))

  Takéto trápne články tam môžu napísať len nejaký naši páni podnikatelia, manažéri a čo ja viem kto. Ľudia, ktorí sa do ničoho nerozumejú a ide im len o peniaze. Avšak Apple je úplne o niečom inom, tak keď sa do nich nerozumejú, tak nech radšej mlčia.

  To je stejny jako s TV. Zeptejte se lidi, jaka televize je podle nich nejlepsi. Vetsina rekne Samsung. Pritom Loewe zobrazuje 1000x lip nez podelanej Samsung. Vtip je v tom, ze Samsung ma proste kampan na vymejvani mozku a temer vetsina lidi si mysli, ze kdyz je to v reklame tak je to nejlepsi a nejuzasnejsi. Apple zlevnovat nic nemusi – vzdycky se najdou lidi, kteri jsou ochotni za kvalitu priplatit. Stejne jako nemusi zlenovat Loewe svoje televize.

  Jsme redaktor MarketingSalesMedia. Děkuji za reakce a za váš zájem o nový časopis. To má být seriózní diskuze se slovy jako „pičurka“? To jsme zřejmě urazili něčí náboženské city, že se uchyluje k osobním útokům na redaktorku. Jestli chcete reagovat nějak věcně a na úrovni, dáme vám prostor v časopise. Zdravím

  Pane Patera,
  i přes emotivní výpady tady bylo řečeno několik (konkrétních) výhrad k uvedenému článku. Nechtěl by jste se k nim vyjádřit?

  Článek měl vyvolat diskuzi, což se povedlo. Přiznávám, že jsme se chytili spekulací a byli možná zbytečně negativní na tak malém prostoru. (Vyšlo to zkráceně v časopise Týden, u nás to pak bylo postavené spíš na názorech citovaných lidí z branže). Osobně používám iPhone. Nebudu se měřit s vašimi znalostmi o Applu, nedopadlo by to dobře. Nicméně jak už tady padlo, Apple hledá cestu, jak dál. A levné telefony asi nejsou největší inovací.

  Zdravím, abychom se dostali k jádru a nevěnovali se podružnostem, diskuzi jsem zcenzuroval a odstranil vulgarismy.

  Problém je v tom, že článek je blábol od začátku do konce. Autorka o daném tématu neví prakticky nic. Spekulace jsou vydávány za fakta, výzkum oblíbenosti mezi teenagery má svědčit o propadu značky(?), prodejní čísla (pozor, nehovoříme o podílu na trhu!) hovoří ale o pravém opaku. Titulek Applu docházejí nápady, musí zlevňovat, je zavádějící. Levný telefon zatím není, Apple zatím nic nezlevnil, byť bych si to i třeba já sám přál.

  Vaši nabídku mile rád přijímám. 10. 9. Apple „něco“ představí. Pošlu vám na toto téma článek do cca 2 dní. Pokud nebude vyhovovat, mohu napsat rozbor, jak si firma vede (ekonomicky s inovacemi…) za cca posledních 5 let. Publikování nebo odmítnutí článku bude už jen na vás.

  Kde konkrétně se dá platit s NFC v mobilu. Teď myslím banku, která to nabízí. A neberte to jako nějakou rýpavou poznámku, prostě mě to zajímá, jelikož o žádné nevím.

  A teď trochu rýpavá poznámka, ale Asus Eee podle mě není plnohodnotný notebook. Rozhodně není ve stejné kategorii jako Air 13″

  Pěkný bulvární článek v neznámém plátku. „Je vidět, že Apple je firma, která je na ústupu a o které není nutno ani psát ani si na její úkor přitahovat čtenáře a snažit se na ní obohatit “ :)
  Pěknej pytel s….. Prej iPhone mini :)
  To, že u některých mladých neni Apple cool už jsem taky zaznamenal, ale většinou byli řádně poučeni právě od rodičů, kteři také nevyznávali kult Apple.
  Já mám Apple rád, ale žádný fanatik nejsem a zrovna tak používám Android či Windows, ale za takovéhle nepravdy by měli dávat pěkný pokuty za poškozování firmy.

celý text

Čtěte více