Zavřít reklamu
Témata: ,

Diskuze k článku

  „Nezištným propagátorem“ ono kdyby to natočili něčím jiným tak by se o tom nikde nemluvilo. Dneska je i v reklamě na toaleťák někdo s tabletem… Jinak iphone je dobrý fotomobil, ale kvalitou ho předčí každý kompakt za pár korun, což je prostě dáno malou velikostí onoho „kvalitního snímače“ a použité optiky.

  Kolik kompaktu za par korun ma tonovanej dvojtej blesk?
  Kolik kompaktu za par korun umi tocit 120fps?
  Kolik kompaktu za par korun umi meni expozici v ruznych castech fotografie?

  Presne 0.

  Lepsi se drzet faktu.

  Myslíte to „super diodu“ jako blesk, bez jakéhokoliv nastavení? Nemožnosti raw a změny vyvážení bílé. 120 fps samozřejmě jsou stačí google, ale situace využití jsou omezené. Měnit expozici, když nad tím nemáš žádnou kontrolu. Celý je to směšný asi jako reportéři s iphonem.

  Tak dneska už není problém sehnat kompakt s nějakými těmi přednastavenými profily pro bílou.
  Vážně fotíte kompaktem do RAWu? A můžu se zeptat co s tím kompaktem fotíte (a opravdu se vám potom chce ty fotky převádět)?
  Na seriózní focení používám zrcadlovku a takové cvaky během dne si bohatě vystačím s 5s :-). Pravdou je, že v horších světelných podmínkách ty fotky jsou použitelné leda tak na webu, ale přes den si myslím, že se kompaktům naprosto vyrovná nehledě na to, že nemusím myslet, abych s sebou tahal další krám navíc :-)

  Když jdu fotit beru zrcadlovku, když se nechci tahat se zrcadlovkou beru kompakt. S iphonem fotím, když nemám nic jiného poruce – nejlepší foťák je ten který máte u sebe. Fotím do raw i s kompaktem. Výhody jsou jasné – především možnost změny vyvážení bílé, lepší kresba a dynamický rozsah díky vyšší barevné hloubce. Převod nezabere ani pár sekund. Délka úpravy fotky záleží na vás.

  já znám výhody RAWu, se zrcadlovkou do ničeho jiného nefotím :-). Na dovolenou bych si třeba zrcadlo nebral, ale fotit celou dovolenou do RAWu by se mi tež nechtělo (ale je to každého věc)
  Co se toho vyvážení bílé nemáte až tak zcela pravdu. Mám několik app, které mají nastavení vyvážení :-). Ale myslím, že většina lidí neřeší takové věci (znám hodně lidí, co fotí i se zrcadlovkou na automat), prostě chytnou, zmáčknou a jsou rádi, že mají fotku :-)

  Ano, jsou dva extrémy lidi se zrcadlovkou, kteří fotí pražský hrad s automatikou a bleskem a další extrém, kteří to fotí ipadem.Pokud budete měnit vyvážení bílé u jpg, tak posunete jiné barvy. Tedy pokud zeď bude bílá, tak budete mít špatnou barvu obličeje atd. To se právě u raw neděje.

  Opravdu mi nemusíte popisovat, co se bude dít, když budu měnit nastavení expozice / teploty barev u RAWu nebo u JPEGu. Opravdu to vím, ale já jsem se spíše bavil o momentě, který je před vyfocením fotky.

  iphone je dobrý fotoaparát za dobrých světelných podmínek. Ale pro něj dobré světelné podmínky už končí v běžné okny osvětlené místnosti. Pokud takovou fotografii vytisknete, tak se budete moc divit nad špatnou kvalitou. Zde jsou i ty obyčejné kompakty lepší. Mě pouze vadí, když lidem kteří tomu nerozumí řeknou, že iphone dělá vždy krásné fotky. Je to stejné jako když jim namluví, že potřebují zrcadlovku.

  Mě zas vadí, když se někdo ohání RAWem za každou větou a neumí upravit jpeg – viz tvůj koment níže.. V jpeg lze totiž i na tom tebou opovrhovaným iPhonu upravit barvy lokálně, tj. jen zeď nebo jen obličej, nebo každou číst jinak.. jen to holt musíš dělat s rozmyslem, protože se ti úpravy vkládaj do jedný vrstvy.
  Nakonec je úplně jedno, kdo čím fotí, a stejně tak je jedno do jakého formátu a s jakýma možnostma nastavení. Každému vyhovuje něco. Fotografie není o přístrojích, ale o fotografovi. Flexou z roku 68 lze taky udělat super snímky – i bez RAWu:)

  Samozřejmě proč to dělat jednoduše když to jde složitě s mizerným výsledkem. Ano obsahová část fotografie je o fotografovi, ale s lepší technikou má stejná fotografie lepší kvalitu. Za předpokladu, že s ní fotograf umí pracovat. Proto když jdu do obchodu s fotoaparáty, tak řeknu „Jeden iphone prosím“

celý text

Čtěte více