Zavřít reklamu

Reklamu vídáme dnes a denně, a to ze všech možných distribucí. O to je možná horší ten fakt, že Apple bude chtít ždímat tvůrce i zákazníky o další jejich finance a čas tím, že chce několikanásobně zvýšit své příjmy právě z reklamy plynoucí. Problém je v tom, že na to doplatíme všichni, protože ji nasadí do svých aplikací. 

Wikipedie reklamu charakterizuje jako obvykle placenou propagaci výrobku, služby, společnosti, obchodní značky nebo myšlenky, mající typicky za cíl zvýšení prodejů. Zákazník se s její pomocí o daném nejen že dozví, ale reklamy mu jej mohou neustále podsouvat tak dlouho, dokud nepoleví a nějakou tu korunu za propagovaný produkt/službu nakonec neutratí. Český jazyk přebral slovo reklama z francouzského slova „réclamer“ (žádat, požadovat, vyžadovat), které původně znamenalo upoutávku na dolním konci novinové stránky.

Z reklamy však profituje nejen její zadavatel (ten, kdo bývá v reklamě podepsán, tedy výrobce či distributor), ale i její zpracovatel (většinou reklamní agentura) a šiřitel reklamy (např. webový portál, noviny, časopis, pošta). Zde je vtipné, že téměř ve všech případech bude figurovat Apple. Apple je nejen výrobce, ale i distributor. A stejně tak sám těží z různé reklamy, kterou poskytuje. Evidentně mu jsou ale tržby 4 miliardy ročně z reklamy plynoucí málo, a tak ji má v plánu značně rozšířit. Chce se dostat na dvouciferné číslo, takže do nás bude muset hustit reklamu 2,5x více, než tak činí dosud. A to jsme teprve na začátku.

Jenže kde by měl vlastně reklamu uplatňovat? Pravděpodobně se bude jednat o jeho aplikace, které jsou k tomu poměrně ideální. Vyjma App Storu, kde jsou reklamy již nyní, by mělo jít i o Apple Mapy, Knihy a Podcasty. I když by se nemělo jednat o nic agresivního, je evidentní, že nám bude podsouvat různý obsah. V případě podcastů a knih tedy budou reklamovány různé kanály a publikace, v Apple Mapách by naopak mohlo jít o restaurace, ubytování atd.

Proč vůbec velké společnosti reklamu 

Pokud si ale myslíte, že to není od Applu příliš hezké, a že jde proti proudu, budete daleko od pravdy. Reklama v rámci aplikací daných výrobců je poměrně běžná, a dlouhá léta ji praktikuje nejen sám Google, ale také Samsung. Apple se tak vlastně zařadí jen po jejich bok. Samsung Music má reklamy, které vypadají jako další skladba ve vaší knihovně, nebo dokonce vyskakující reklamy na další streamující služby, a to i přes integraci Spotify. Jde skrýt, ale jen na 7 dní, pak se objeví zase. Samsung Health a Samsung Pay mají vyhrané bannery pro reklamy, to samé se týká i počasí nebo asistenta Bixby.

Google nabízí prostor pro inzerci proto, protože ho poskytování jeho „bezplatných služeb“ stále stojí nemalé peníze, které potřebuje pokrýt. Reklamy, které se vám zobrazují ve službách Googlu, pomáhají navrátit náklady na oněch 15 GB úložiště na Disku, telefonní číslo Google Voice, neomezené úložiště Fotek Google a kdovíco ještě. To vše tedy dostáváte za sledování reklam. Pak je zde tedy poměrně na místě slovíčkaření, jestli to vše máte skutečně zadarmo. Zobrazování reklamy je tedy jistá forma platby, neutratíte nic, než svůj čas.

Menší hráči jsou přívětivější 

Pokud si do iPhonu nainstalujete služby Googlu, kterému jste nezaplatili ani korunu, a on vám zobrazuje reklamu, může to být vlastně v pořádku. Jenže když si koupíte iPhone, zaplatíte za takové zařízení nemalé peníze. Proč tedy ještě sledovat reklamu za to, že můžete využívat zařízení a služby, za které jste si už vlastně zaplatili? Teď, když Apple na intenzitě reklamy přidá, budete na jeho zařízení, v jeho systému a jeho aplikací konzumovat jeho reklamy, kterými budete vlastně opět platit, i když ne penězi. Nemusí se nám to líbit, ale víc s tím stejně nesvedeme. Smutné na tom je, že to Apple nemá vůbec zapotřebí, jen je prostě chamtivý.

Víme přitom, že to jde i bez reklam. Jiní výrobci telefonů poskytují v podstatě stejné služby, jen pod svou hlavičkou, a to aniž by je dotovali reklamami ve svých nativních aplikacích. Např. OnePlus, OPPO a Huawei mají aplikace pro počasí, platby, telefonní aplikace, a dokonce i aplikace ohledně vašeho zdraví, které nezobrazují reklamy žádné. Jistě, někteří z těchto OEM výrobců obsahují předinstalovaný bloatware, jako je Facebook, Spotify a Netflix, ale ten lze zpravidla vypnout nebo odinstalovat. Reklamy společnosti Samsung ale nikoli (alespoň ne tedy zcela). A Apple se pravděpodobně zařadí po jeho bok. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Asi je čas opustit ten nenažraný a chamtivý Apple. Naštěstí pro mě, je mi jedno, jestli mám android, nebo iOS, oba používám.
  Jde o princip, kdy nemíním podporovat chamtivou a nenažranou firmu. Reklama je jak mor, nenávidím jí a je všude! Můj další telefon asi nebude již od Apple, ale porozhlédnu se jinde, kde mě nebudou okrádat o čas a hustit do mě přiblblé reklamy!
  Navíc docela drzost od Apple, zrovna, když je finanční krize, tak nasadí reklamy a iPhony zdraží, nevídaná strategie. Jediné štěstí pro Apple je, že většina lidí nepřejde a opět koupí iPhone, protože pro západ je to levná cetka, oproti ČR, kde zaplatit za nový IP cca 35K je už docela dost (za tu cenu už je SUPER noťas!).

  A proto ze ti vadi mozna budouci reklama u Applu, tak zacnes pouzivat reklamni system Android 😁 to by ani v Hollywoodu nenapsali 🤣

  Ale jo chamtivy a nenazrany Apple, to je dulezite 🤣

  Asi si v životě neviděl Android, já narozdíl od tebe mám k dispozici Pixel 5 a Galaxy S22 a v obou systémech jsem jaksi na reklamy nenarazil. Navíc jsou oba telefony plně srovnatelné s iPhony. Záleží, jestli jsi 13ti leté děcko (dle smajlíků asi ano), a musí flexit s iPhonem, popřípadě technický negramot, v tom případě je iPhon pro tebe. My ostatní si budeme používat, co uznáme za vhodné. iPhone není žádný zázrak a nadčlověka z tebe fakt neudělá!

  Kilometr dlouhej článek a o čem? Vlastně o ničem. Dalo by se to napsat jednou větou s odkazem na Wikipedii co je to reklama.
  Fakt čím dál tím lepší články. Asi to přestanu úplně odebírat.

  Nenávidím reklamy !!! Co kdyby se reklamy nezobrazovaly těm, kteří si předplácí Apple One? Klidně bych si One předplatil, i když z celého Apple One používám jen Music a iCloud.

  Kto z nás má rád reklamy? Ale žijeme v dobe, kde je reklama nezanedbatelnou časťou príjmu. A teraz korporáty neobhajujem. Len poukazujem na fakty.

  Faktom je, že sú dve skupiny ľudí.
  Tá prvá si radšej zaplatí za aplikáciu, ktorá reklamy nebude obsahovať, alebo si kúpi predplatné, to je jedno. Platí priamo. Peniazmi. A má od reklám pokoj.
  Tá druhá to má v paži, platiť peniazmi nebude. buď na to nemá, alebo si myslí, že šak je to len appka. prečo by za ňu mali platiť? Lenže platia. Nie peniazmi ale časom. Miestom v appke, ktorá tú reklamu zobrazí.
  A práve táto skupina bude nadávať a rozčuľovať sa, aký je svet nepsravodlivý, lebo vývojár si dovolil do aplikácie vložiť reklamu. Zamyslela sa táto skupina ľudí nad tým, že tá appka sa sama nevytvorí? Vytvoril niekto z tejto skupiny niečo čo ho stálo nemalé úsilie a čas, len aby to rozdal iným zadarmo?

  Reči o tom ako teraz všetci opustíme apple, lebo ide podsúvať reklamy sú na smiech. Jednak ich už aj tak podsúval, podsúva a podsúvať ich bude. Pokiaľ to nebude na úkor obsahu a informácií o ktoré ide…
  Reči o nenažranosti si tiež nechajte pre seba. Každý kto by sa k takejto možnosti príjmu dostal by ju bez váhania využil. A ostatní by ho mali za nenažraného…

  Ale pokiaľ Vám to nedá, tak si kúpte Starú Nokiu 3310, odpojte sa od internetu a budete mať od reklám pokoj…

  Plácáš nesmysly! Jde o to, že i když si koupíš aplikaci za nemalý peníz, pořád tam máš nějakou reklamu, čest výjimkám!
  Navíc, nekupuji si telefon za 32K, abych tam měl reklamy, jak na nějaké čínské mr*ce za 3K už to chápeš?

celý text

Čtěte více.