Zavřít reklamu

Apple oznámil finanční výsledky za třetí fiskální čtvrtletí roku 2013, ve kterém měl příjmy ve výši 35,3 miliardy dolarů s čistým ziskem 6,9 miliardy dolarů. Rozdíl mezi letošním a loňským třetím kvartálem je minimální, pouze 300 milionů, zato zisky se výrazně snížily, o 1,9 miliard, za což může zejména nižší průměrná marže (36,9 procent proti 42,8 procentům z minulého roku). Pokles zisků je skoro stejný jako v minulém čtvrtletí.

V uplynulém čtvrtletí, které skončilo 29. června 2013, prodal Apple 31,2 milionu iPhonů, což je poměrně slušný nárůst oproti minulému roku, kdy jich bylo prodáno 26 milionů, konkrétně 20 procent, stejně tak je to i výrazně vyšší oproti meziročnímu rozdílu z posledního čtvrtletí, kde nárůst činil jen 8 %.

Nečekaný pokles zaznamenaly iPady, druhý nejsilnější produkt Applu, a to o 14 procent proti minulému roku s 14,6 miliony prodaných kusů. Je to tedy poprvé v historii společnosti, kdy prodej tabletů zaznamenal místo nárůstu pokles. I Macům se v tomto čtvrtletí dařilo méně. Apple prodal celkem 3,8 milionů počítačů, což je meziroční pokles o 200 000, tedy o 7 %, což je ale stále dobrý výsledek, průměrný pokles v celém PC segmentu byl 11 %. Co je ale zvláštní, Apple v tiskové zprávě vůbec neoznámil prodeje iPodů, nicméně hudebních přehrávačů se rodalo 4,57 milionů kusů (32% meziroční pokles) a zasloužily se pouze o dvě procenta celkových příjmů. Opačný trend zaznamenalo iTunes, kde příjmy vzrostly meziročně z 3,2 miliard na 3,99 miliard amerických dolarů.

Applu už se meziročně podruhé za deset let snížil zisk (poprvé minulé čtvrtletí). Není to žádné překvapení, jelikož už tři čtvrtě roku zákazníci čekají na nový produkt. Nové iPhony a iPady budou představeny na podzim, nový Mac Pro se zatím ani nezačal prodávat. Společnost přidala do svého cash flow dalších 7,8 miliard dolarů, Apple tak disponuje aktuálně částkou 146,6 miliard dolarů, z toho je ovšem 106 miliard mimo USA. Apple také vyplatí akcionářům 18,8 miliard dolarů v rámci zpětného nákupu akcií. Dividenda na akcii se proti poslednímu čtvrtletí nezměnila – Apple vyplatí 3,05 dolarů na akcii.

„Jsme zvlášť pyšní na rekordní prodeje iPhonů během červnového kvartálu, který přesáhl 31 milionů kusů, a také silný růst příjmů z iTunes, softwaru a služeb,“ uvedl v tiskové zprávě Tim Cook, výkonný ředitel společnosti. „Velice se těšíme na nadcházející vydání iOS 7 a OS X Mavericks a důsledně se soustředíme na některé úžasné nové produkty, které představíme na podzim a v průběhu roku 2014 a na kterých tvrdě pracujeme.“

.