Zavřít reklamu

Mozilla Foundation oznámila vydání nové funkce prohlížeče Firefox, která posílí soukromí uživatelů při prohlížení internetu. Prohlížeč nově bude chránit uživatele před trackingem pomocí metody DNS over HTTPS. Uživatelé díky tomu nebudou mít šifrovanou jen komunikaci s navštíveným serverem, ale také šifrovaná bude DNS adresa onoho webu.

Váš poskytovatel služeb totiž může i při bezpečném připojení sledovat, jaké stránky navštěvujete, a to díky zaznamenávání DNS adres. Shromážděná data pak může použít pro prodej cílené reklamy i přesto, že uživatel nepovolil sledování na webu, který jej o to požádal. Metoda DNS over HTTPS sice nezaručí na 100%, že se uživatel vyhne cílené reklamě, jeho soukromí na internetu se ovšem znatelně posílí.

Firefox se bude standardně opírat o službu Cloudflare, uživatelé ovšem budou mít k dispozici také alternativní služby. Změna se projeví v průběhu nadcházejících týdnů a měsíců v USA, Evropě a dalších koutech světa, první uživatelé ji spatří ještě dnes. Mozilla také prohlásila, že ti, kteří nechtějí čekat na to, až se změna projeví automaticky, ji mohou vynutit v nastaveních prohlížeče.

Stačí otevřít Možnosti… ve vrchním menu Firefoxu, pak na konci kategorie vybrat Obecné a v sekci Nastavení sítě klepnout na tlačítko Nastavení…. Ve spodní části nastavení najdete možnost povolit Zapnout DNS over HTTPS. Povolte tuto možnost a zvolte si poskytovatele služby. Na výběr jsou nyní Cloudflare, NextDNS nebo Vlastní. V tomto případě musíte uvést poskytovatele služby.

Jaromír Miko

3D grafik a hráč

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.