Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je vybalíte a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie a videa. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli a (skoro) kdekoli. Jenže podle toho bude vypadat i výsledek. Chce to tedy trochu přemýšlet, aby byly vaše snímky co nejlíbivější. A od toho je zde náš seriál Fotíme iPhonem. Nyní se podíváme na žhavou novinku v podobě fotografických stylů. 

Fotografické styly aplikují na fotografii předvolený vzhled, který ale můžete i plně editovat – tedy sami si určit nastavení tónu a teploty. Na rozdíl od filtrů zachovávají přirozené podání oblohy nebo tóny pleti. Vše využívá pokročilou analýzu scén, vy si jen určíte, zda chcete mít styl Živý, Teplý, Chladný nebo ten s bohatým kontrastem. Můžete si nastavit i styl vlastní, kdy jej příště budete mít ihned připravený k použití.

Je zde ale jeden háček. Filtry můžete na scénu aplikovat nejen před pořízením snímku, ale následně i v postprodukci. Kdykoli si pak svou volbu rozmyslíte, můžete jej změnit nebo úplně odebrat. Ne tak u Fotografického stylu. Rozhraní vám sice ukazuje, že s jeho aktivací fotíte, ale po pořízení záznamu se tuto informaci dozvíte poměrně složitě až v metadatech. Navíc se stylem nelze nijak dál pracovat. Nelze jej editovat ani odebrat, proto je jejich použití na zváženou. Nevhodně zvolený styl vám totiž přidělá množství práce v postprodukci (bude mít příliš žluté nebo modré barvy, či bude příliš tmavý kontrast atd).

Jak aktivovat fotografické styly na iPhone 13 

Po prvním spuštění Fotoaparátu v režimu Foto vás aplikace o novince patřičně informuje. Pokud si ale zrovna nemáte čas obsažené novinky přečíst, můžete pak tápat, kde fotografické styly vlastně zapnete. 

  • Spusťte aplikaci Fotoaparát.
  • Zvolte režim Foto.
  • Rozklikněte šipku nabízející další volby. 
  • Klepněte na ikonu fotografických stylů. 
  • Přejížděním vpravo a vlevo si vyberte ten kýžený. 
  • Chcete-li nějakou jeho hodnotu změnit, klepněte na tón nebo teplotu a posuňte stupnici. 
  • Opětovným stiskem šipky nabídku zavřete. 
  • Že máte styl aktivovaný pak vidíte v rohu rozhraní. 

Ikona stylu mění svou podobu podle toho, jaký máte vybraný. Je také aktivní, takže když na ni klepnete, můžete styly měnit nebo editovat. Jakmile ale vyberete Standardní, tak jej vypnete a zmizí vám i sama ikona z rozhraní focení. K vyvolání nabídky zase musíte jít přes šipku. Pokud se pak pustíte do editace, přidáním tónu dosáhnete jasnějších a živějších barev. Jeho ubráním naopak zvýrazníte stíny a kontrast. Přidáním teploty vyzdvihnete zlatavé podtóny, ubráním zase upřednostníte ty modravé. 

.