Zavřít reklamu

Web DPreview patřil mezi vůbec ty nejznámější v oblasti klasických fotoaparátů, ať už zrcadlovek, bezzrcadlovek nebo kompaktních fotoaparátů. Samozřejmě se zajímal i o mobilní focení, aby se držel nastupujícího trendu. Nestačilo to. Amazon jej nyní pohřbil právě jako to, že většina světa fotí jen na zařízení, která najdou ve své kapse – mobily. 

Všechno jednou skončí, éra DPreview ale trvala poměrně úctyhodných 25 let. Už v roce 1998 ho založily manželé Phil a Joanna Askeyovi, v roce 2007 ho však koupil Amazon. Částka, kterou zaplatil, zveřejněna nebyla. Právě Amazon se nyní rozhodl, že 10. dubna web definitivně zařízne. Spolu s ním se pohřbí i komplexní testy fotoaparátů a objektivů napříč dekádami.

Amazon stejně jako mnoho obrovských světových společností prochází restruktualizací, kdy propouští ve velkém. Od začátku roku se má jednat o něco kolem 27 tisíc zaměstnanců (z celkových 1,6 milionu). A koho dnes zajímají klasické fotoaparáty? Bohužel pro všechny fotografy měly mobilní telefony takový nástup, že v dnešní době mnohým stačí k tomu, aby je používali jako primární fotografické zařízení a bez jakékoli další pokročilé techniky se obešli.

Slouží nejen k pořizování momentek, ale fotí se jimi obálky časopisů, točí reklamy, hudební videa i celovečerní filmy. Ne nadarmo se proto také výrobci smartphonů snaží klást na fototechniku jejich zařízení značný důraz, protože na to uživatelé slyší. Prodeje klasické fotografické techniky tak padají, zájem se zmenšuje, a proto Amazon vyhodnotil, že právě DPreview už nemá smysl dále udržovat.

A to ještě přichází AI 

Je to tak další hřebíček do rakve celého průmyslu a je otázkou, jak dlouho ještě dokážou odolávat ostatní. Mezi populární fotografické weby patří třeba i DIYphotography nebo PetaPixel, kam se ostatně někteří odejití redaktoři DPreview přesouvají. Jasným problémem je i nástup umělé inteligence. Ta sice ještě nemusí umět vytvářet zcela reálné portréty, ale co není dnes, může být zítra.

K tomu se nabízí otázka, proč platit fotografovi za sérii snímků, když jen umělé inteligenci řeknete, aby vygenerovala vaši rodinku někde na Měsíci, a ona to bez řečí udělá. To navíc klidně jen ve svém iPhonu, ve kterém rovnou pořídíte patřičné selfie. Naštěstí ale (pravděpodobně) pořád nebude umět pořizovat reportáže. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že profesionální fotografové budou mít v budoucnu těžkou práci v boji o každého zákazníka. 

.