Zavřít reklamu

Za dobu fungování Applu jsme se už několikrát setkali se situací, kdy některé služby či produkty nebyly dostupné na našem trhu. Například ani takový první iPhone, někdy též označovaný jako iPhone 2G, se do Česka oficiálně nikdy nepodíval. Něco podobného přetrvává dodnes, z čehož můžeme zmínit například platební metodu Apple Pay či EKG. Na Apple Pay totiž tuzemští jablíčkáři téměř 5 let, na EKG pak téměř rok. Rozdíly bychom přitom našli i v aktuálních operačních systémech. Pojďme se proto zaměřit na vychytávky, které si v macOS zdejší uživatelé Maců neužijí, zatímco pro lidi ze Spojených států (a dalších zemí) jde o zcela běžnou věc.

Apple News+

O službě Apple News+ se v Česku prakticky vůbec nemluví a většina uživatelů o její existenci vlastně ani neví. K jejímu představení došlo v roce 2019 a svým předplatitelům slibuje poměrně solidní obsah. Služba totiž sdružuje přední vydavatele a magazíny do jedné aplikace, ve které si tak jablíčkáři mohou pravidelně číst řadu zajímavých a precizně zpracovaných článků. Řadí se zde například prestižní The Wall Street Journal, Los Angeles Times, Vogue, The New Yorker a další. Za 9,99 dolarů měsíčně si předplatitelé mohou užít obsah z více než 300 časopisů.

Výhodou také je, že Apple News+ předplatitelé nemusí pouze číst. Nabízí se totiž i nahrávky těch nejoblíbenějších článků, což jednoznačně potěší nejen řidiče, ale také ty, kteří prostě a jednoduše neradi čtou. I přesto se tak dokážou dostat k aktuálním a kvalitně zpracovaným informacím.

Slovník

V rámci operačního systému macOS funguje nativní aplikace Slovník, která dokáže poskytnout informace o jednotlivých slovech. Konkrétně tak informuje například o slovním druhu, výslovnosti a významu, případně se nabízí i tezaurus odkazující na synonyma a antonyma. Tuto aplikaci můžeme samozřejmě používat i u nás, avšak má to menší háček. Čeština samozřejmě není podporována.

Spotlight slovnik
Slovník ve Spotlightu Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Live Text

Další funkcí je Live Text. V takovém případě dokážou Macy, které jsou vybaveny čipem Apple Silicon, na obrázcích automaticky detekovat text a umožní vám s ním pracovat. Tato vychytávka funguje i u nás, avšak je nutné počítat s tím, že z důvodu absence podpory češtiny se čas od času můžete setkat s nejrůznějšími problémy. Nutno však uznat, že i i přesto Live Text funguje vcelku obstojně.

Systémový překlad

Poslední funkcí, která v našich končinách bohužel schází, je systémový překlad. Tuto novinku Apple představil teprve letošních systémech iOS/iPadOS 15 a macOS 12 Monterey. Díky němu lze prakticky okamžitě, rovnou v rámci systému, překládat slova a fráze napříč nejpoužívanějšími světovými jazyky. Prozatím je k dispozici angličtina, arabština, čínština, francouzština, němčina, japonština, korejština, italština, portugalština, ruština a španělština. Na podporu češtiny můžeme prozatím rovnou zapomenout. Pro Apple jsou zkrátka příliš malým trhem a podobná novinka by pravděpodobně nedávala smysl, ačkoliv bychom ji uvítali všemi deseti.

Systémový překlad v iOS/iPadOS 15 a macOS 12 Monterey
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Diskuze k článku

    K tomu systémovému překladu, že není čeština, protože jsme malý trh, to bych tak úplně nebral. Přeci když angličan, číňan, ind přijedou do Česka, tak by asi taky rádi si kdeco přeložili ne?

    O Live Text píšete „…Macy, které jsou vybaveny čipem Apple Silicon,…“. Funkcia Live Text funguje aj na Intel verziách. Ja mám konkrétne MacBook Pro 13″ 2019 Intel i5 a funkcia Live Text je k dispozícii a funguje.

celý text

Čtěte více