Zavřít reklamu

Gameloft je jedním z nejvíce prosperujících herních vydavatelství/vývojářských studií na mobilním trhu. Za poslední čtvrtletí ohlásil obrat 61,7 milionu eur a očekává, že za rok 2013 dosáhne celkového obratu kolem 240 milionů eur. Společnost každoročně chrlí až desítky her pro iOS, Android a nově i Windows Phone, nicméně velká část z nich není příliš originálních. Mnoho milionů si Gameloft vydělal kopírováním úspěšných her z konzolí a PC a vůbec se za to nestydí.

Gameloft má v herním mobilním světě dlouhou tradici. Dlouho před tím, než začal vyvíjet hry pro App Store, se zabýval vývojem Java her a patřil společně s Fishlabs (Galaxy on Fire) mezi špičku, ve skutečnosti tuto platformu stále neopustil. Společnost založil ve Francii v roce 1999 Michel Guillemot. Ten samý Michel Guillemot, který spoluzaložil jednu z nejúspěšnějších herních společností současnosti – Ubisoft – a je také bratr současného CEO Ubisoftu Yvese Guillemota.

Už na platformě Java patřil Gameloft k vývojářům s nejvíce dostupnými tituly. V jeho nabídce byly například závodní hry ze série Asphalt, fotbalová simulace Real Football nebo licencované odnože známých her – Prince of Persia, Rainbow Six, Ghost Recon a také filmové hry. Zde byl Gameloft také předním vývojářem, pokud šlo o to dostat filmové postavy na displeje mobilních telefonů.

Otevřením App Store vznikla pro Gameloft zcela nová příležitost, které se vydavatel chytil, a zaměřil se na ni nejvíc ze všech platforem. V letech 2008–2009 bylo kvalitních her pro iOS nedostatek, stejně jako vývojářských studií. Gameloft tak začal chrlit jeden titul za druhým. Tehdejší hlad po známých titulech z PC a konzolí se snažil naplnit vydáním kopií těchto her. Ačkoliv hlavní postavy i příběh se lišily, každému hráči bylo jasné, kde se Gameloft více než inspiroval. Mnoho známých a úspěšných her takto „portoval“ na displeje iPhonu. Pro představu, zde je částečný výčet her, kterými se Gameloft inspiroval:

[one_half last=“no“]

 • Hero of Sparta I/II = God of War
 • Shadow Guardian = Uncharted
 • Modern Combat = Call of Duty: Modern Warfare
 • Zombie Infection = Resident Evil
 • Eternal Legacy = Final Fantasy XIII
 • Dungeon Hunter = Diablo
 • Sacred Odyssey = Zelda
 • Starfront – Collision = Starcraft

[/one_half][one_half last=“yes“]

 • Brain Challenge = Brain Age
 • Gangstar = Grand Theft Auto
 • Blades of Fury = Soulcalibur
 • Skater Nation = Tony Hawk Pro Skater
 • N.O.V.A. = Halo
 • Order & Chaos = World of Warcraft
 • Six Guns = Red Dead Redemption
 • 9mm = Max Payne
 • Silent Ops = Splinter Cell

[/one_half]

Uncharted Mobile? Kdepak, Shadow Guardian od Gameloft

I přes zjevné kopírování známých titulů nikdy nečelil Gameloft žalobě podané vývojáři původních titulů. Gameloftu se jedno upřít nedá – přinesl typy her, které hlavně v začátcích na iPhonu a později na iPadu chyběly. Gangstar jsme mohli hrát dlouho před tím, než se do App Store dostalo GTA III, nebo 9mm před tím, než si zde zažil debut Max Payne. O World of Warcraft ani nemluvě. Nicméně na stejné strategii stojí Gameloft dodnes a za pět let App Store přinesl jen málo skutečně originálních titulů.

Ostatně Gameloft se za kopírování nijak zvlášť nestydí, alespoň to vyplývá z prohlášení Michela Guillemota:

Naše hry nejsou pro hardcore hráče, ale pro lidi, kteří chtějí hluboký zážitek. Pokud některý typ hry není dostupný, pak byste ho měli udělat. Jediná škoda, kterou zde můžete udělat, je špatně vystihnout dobrý nápad.

Těžko říct, jak hluboký zážitek má výkonný ředitel Gameloftu přesně na mysli. Jeho hry se totiž nevyznačují hlubokým a promyšleným dějem, naopak velmi často bývá plytký a spíše jen doplňuje akci na rozdíl od původních titulů. Navíc Gameloft už zdaleka není na technologickém vrcholu, co se týče grafického zpracování, na jakém se nacházel při vydání prvního dílu N.O.V.A. Ani použití Unreal Engine ve Wild Blood nepřineslo očekávaný výsledek.

Rozhodně to neznamená, že by byly všechny hry Gameloftu špatné. Například poslední dva díly Modern Combat dokázaly skvěle vyplnit absenci Call of Duty, která ještě do nedávného vydání Strike Team trvala. Stejně tak klasických real-time strategií typu Starcraft v App Store příliš nenajdete a Starfront není vůbec špatnou hrou.

Toto není Final Fantasy, nýbrž Eternal Legacy. Když dva dělají totéž…

Nicméně je škoda, že tak schopná společnost, jako je Gameloft, chrlí ročně velké množství her jak na běžícím páse na úkor hloubky a občas i kvality. Může sice stále donekonečna vydávat filmové hry (naposledy například Dark Knight Rises, The Amazing Spider-man) a iterovat zaběhlé tituly (Asphalt), nicméně s takovou nemusí trvat dlouho, aby hráči přestali mít zájem a dali přednost mnohdy propracovanějším indie titulům, které aktuálně dobývají App Store (Minecraft, Limbo, …)

Chybí zde opravdu silné a originální značky, kterými by se mohl Gameloft chlubit. Ne jen licencované remaky nebo porty již existujících titulů. V jeho nabídce skutečně velké množství původních titulů nenajdete. Backstab není zrovna ideální ukázkou dobré hry a Siberian Strike je dávno zapomenutý.

A co Gameloft chystá jako další hru? Dragon Mania, k velkému překvapení opět kopie, tentokrát úspěšné sociálně-strategické hry Dragon City, kde se místo farmy staráte o draky. Nekonečný příběh pokračuje…

.