Zavřít reklamu

Nový Mac Pro od Applu je již nějakou dobu v prodeji. Cena tohoto počítače se v nejvyšší konfiguraci dokáže vyšplhat až na více než 1,5 milionu korun. Nejvýkonnější verze tohoto stroje pro profesionály je vybavená 28-jádrovým procesorem Intel Xeon W s taktem jádra 2,5 GHz, 1,5TB (12x128GB) RAM DDR4 ECC, dvojicí grafických karet Radeon Pro Vega II Duo s HBM2 pamětí 2x32GB a až 8TB SSD. Úctyhodného výkonu ale dosahuje Mac Pro i ve své základní verzi při nejnižší konfiguraci.

Plně vytížit paměť takto nadupaného počítače není nic lehkého, Jonathanu Morrisonovi se to ale nedávno úspěšně podařilo. Zátěžový test probíhal za pomocí spouštění doslova tisícovek oken s webovým prohlížečem Google Chrome, který umí dát v některých případech počítačům opravdu zabrat. Morisson se na svém twitterovém účtu koncem minulého týdne „pochlubil“, že Google Chrome využívá u jeho počítače neuvěřitelných 75GB paměti. Rozhodl se, že možnosti svého Macu Pro náležitě otestuje, a začal přidávat další a další otevřená okna Chromu.

Ve chvíli, kdy počet otevřených oken prohlížeče překročil tři tisíce, využíval Chrome 126GB paměti. Při počtu 4000 a 5000 stoupl objem využité paměti na 170GB, což Mac Pro v maximální konfiguraci ještě relativně ustál. Zlom přišel při šesti tisících otevřených oken. Využití paměti vyletělo na závratných 857GB a Morrison vyjádřil své obavy o to, aby to takovou zátěž jeho Mac Pro vůbec ještě ustál. Poslední Morrisonův příspěvek do ostře sledovaného vlákna hovořil o 1401,42 GB využité paměti a byl doplněn komentářem „Code Red“. Pokud se vám nechce projíždět celé twitterové vlákno, můžete se na zátěžový test podívat na tomto videu.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    “ Úctyhodného výkonu ale dosahuje Mac Pro i ve své základní verzi při nejnižší konfiguraci.” Opravdu muze s obycejnym 8jadrem a 32GB RAM za 120 000Kc dosahovat uctyhodneho vykonu?

    Jestli je intel xenon w obyčejný procesor, tak mi prozraďte, jaký máte ve svém workstation Vy. ??

    No nerekl bych ze obycnejny, spis podprumerny a dnes naprosto nedostatecny a predrazeny. Ja nemam zadnou vykonou workstation, ale jen desktop za par tisic s 8C/16T, 16GB RAM, 1,5TB SSD, ale muzu tam narvat az 32C/64T, coz cely slavny mac pro za milion da max 28C diky skvelemu intelu ;-) Dneska delat workstation na necem jinem nez AMD je naprosty nesmysl…

celý text

Čtěte více.