Zavřít reklamu

Jedním z vrcholů letošního roku ve světě Applu má být podle všeho představení jeho prvního AR/VR headsetu, kterým se pokusí co nejvíce prosadit ve světě rozšířené a virtuální reality. Zda se mu to podaří však paradoxně nezáleží ani tak na něm, jako spíš na vývojářích třetích stran, kteří mu s prosazením se v AR/VR musí řádně pomoci. Pokud se tak nestane, nepomůžou headsetu Applu ani ty nejlepší technické specifikace na světě.

Technické specifikace jsou samozřejmě velmi důležitým faktorem a pokud by je Apple „odrbal“, zadělal by si tím ještě před představením produktu na pořádný malér. Háček je však v tom, že aby byl headset úspěšný, musí být zajímavý pro vývojáře, kteří pro něj budou v budoucnu vytvářet aplikace, které ve výsledku uživatele k produktu s trochou štěstí přitáhnou. Jasně, Apple přijde sám s pár softwarovými řešeními, které bude chtít u headsetu provozovat, nicméně je jasné, že jimi ani zdaleka neuspokojí všechny uživatele – ostatně, je tomu tak i třeba s nativními aplikacemi na iPhonu. Vždy je zkrátka potřeba mít jednak možnost použít alternativu a jednak sáhnout po něčem neotřelém, co daný výrobce třeba vůbec nenabízí.

Háček je však v tom, že má být headset pořádně drahý, což z něj již s předstihem dělá produkt určený s trochou nadsázky pro vyvolené. Jinými slovy, určitě se nebude jednat o masovou záležitost, která by se prodávala po desítkách milionů jako tomu je v případě iPhonů, popřípadě jednotkách milionů jako u Apple Watch či AirPods. Analytici počítají spíše s prodeji v řádech vyšších statisíců, což může být pro vývojáře velký zádrhel. Přeci jen, vyvíjet aplikace pro zcela „neosahanou“ platformu s vidinou, že je její uživatelská základna poměrně malá a je jasné, že uživatelské základna aplikace bude ještě výrazně nižší není pro vývojáře úplně lákavá představa. Je sice pravda, že pro ně tato věc představuje zároveň možnost se pořádně v rámci daného OS „vyšvihnout“ a do budoucna si zajistit místo na výsluní mezi AR/VR aplikacemi, ale jedná se o poměrně velký risk, jelikož nikdy není napsáno, že toto výsluní bude znamenat do pár let zajímavou uživatelskou základnu skládající se z desítek milionů uživatelů.

Možná si říkáte, že podobné obavy jsou naprosto k ničemu, ale opak je bohužel pravdou. Nemusíme totiž chodit příliš daleko, abychom našli pár příkladů přímo ze světa Applu. Například když v roce 2017 představil kalifornský gigant iPhone X s výřezem, vývojářům aplikací se do jejich přizpůsobování příliš nechtělo a kdyby Apple nenařídil, že do určitého data musí být aplikace optimalizovány, je poměrně pravděpodobné, že by s tím mnozí vývojáři otáleli klidně až do dalšího roku, kdy už dával přechod na design s výřezem větší smysl kvůli představení dalších „výřezových“ iPhonů. Totéž v bledě modrém se pak dá ostatně říci i o Dynamic Islandu z iPhonů 14 Pro, u kterého navíc udělal Applu tu „chybu“, že přizpůsobení aplikací tomuto prvku nenařídil. Výsledek je takový, že jen hrstka z nich v současnosti nějakou tu interakci s Dynamic Islandem nabízí, byť by se u leckteré využití rozhodně našlo. Například takový Livesport by byl v Dynamic Islandu a Live Activities naprosto dokonalou záležitostí. Ani dobrého půl roku po uvedení iPhonů 14 Pro však podporu nemá. I u Dynamic Islandu se dá nicméně říci, že jakmile Apple přijde letos s dalšími čtyřmi iPhony s tímto prvkem – tedy 15 , 15 Plus, 15 Pro a 15 Pro Max -, vývojáři začnou zcela určitě s Dynamic Island pracovat intenzivněji. Proč? Protože se jim to díky větší uživatelské základně zkrátka vyplatí mnohem víc.

Apple View koncept

Ve výsledku to tedy mohou být právě vývojáři, kteří headset Applu do jisté míry pohřbí, byť se může Apple snažit sebevíc o jeho „oživení“. Povahou je tento produkt navíc zkrátka absolutně nesrovnatelný s iPhony a jakékoliv zaváhání při startu jeho prodejů pro něj může být smrtelné. Ostatně, hezkým příkladem je třeba původní HomePod, který se nezapsal vůbec dobře kvůli celé řadě zvláštních nedostatků v čele s absencí Bluetooth či vysokou cenou, a tato pověst se s ním táhla již prakticky do jeho smrti. Nezbývá tedy než doufat, že se tento černý scénář nenaplní, vývojáře nový headset nadchne a hned od začátku z něj udělají pro uživatele velmi atraktivní záležitost.

.