Zavřít reklamu

V dnešním historickém ohlédnutí za produkty z dílny společnosti Apple se budeme věnovat počítači Apple Lisa, který byl představen počátkem roku 1983. Lisa v době svého vydání musela kromě jiného čelit konkurenci v podobě počítačů od IBM, což z ní nakonec navzdory jistým nesporným kvalitám udělalo jedno z mála obchodních selhání cupertinské společnosti.

Společnost Apple představila 19. ledna roku 1983 svůj nový osobní počítač jménem Lisa. Podle Applu se mělo jednat o zkratku pro výraz „Locally Integrated Software Architecture“, objevovaly se ale také teorie o tom, že název počítače odkazuje na jméno dcery Steva Jobse, což sám Jobs nakonec potvrdil spisovateli Walteru Isaacsonovi v rozhovoru pro svůj vlastní životopis. Počátky projektu Lisa se datují do roku 1978, kdy se v Applu snažili vyvinout pokročilejší a modernější verzi počítače Apple II. Desetičlenný tým lidí tehdy obsadil svou první kancelář na Stevens Creek Boulevard. Týmu původně velel Ken Rothmuller, později byl ale vystřídán Johnem Couchem, pod jehož vedením postupně vznikl nápad na počítač s grafickým uživatelským rozhraním, ovládaný za pomoci myši, což v tehdejší době rozhodně nebylo obvyklé.

Lisa se postupem času stala v Applu hlavním projektem, a firma do jejího vývoje údajně investovala závratných 50 milionů dolarů. Na jejím designu se podílelo více než 90 lidí, další týmy se staraly o prodeje, marketing, a o záležitosti, související s jejím vydáním. Týmu, který měl na starost vývoj hardwaru, šéfoval Robert Paratore, na průmyslový a produktový design dohlížel Bill Dresselhaus, a Larry Tesler měl na starost vývoj systémového softwaru. Návrh uživatelského rozhraní Lisy zabral odpovědnému týmu půl roku.

Počítač Lisa byl osazen 5MHz procesorem Motorola 68000, disponoval 128 KB RAM, a navzdory snaze Applu o maximální utajení se ještě před jejím oficiálním představením mluvilo o tom, že bude ovládána za pomoci myši. Lisa objektivně vůbec nebyla špatným strojem, naopak přinesla řadu převratných novinek, výrazně jí ale uškodila zejména její příliš vysoká cena, kvůli které se počítač prodával opravdu špatně – zejména ve srovnání s prvním Macintoshem, který byl představen v roce 1984. Přílišného úspěchu nedosáhla ani později představená Lisa II, a Apple se nakonec v roce 1986 rozhodl, že příslušnou produktovou linii definitivně uloží k ledu.

apple_lisa
.