Zavřít reklamu

Pokud byste chtěli v dnešní době pořizovat fotografie na Apple zařízení, máte poměrně dost možností. Fotit můžete na iPhony, iPady, některé druhy iPodů, za pomoci webkamery vašeho Macu, a k ovládání spouště na dálku lze využít také Apple Watch. Byly ale doby, kdy lidé k focení využívali v drtivé většině analogové nebo digitální fotoaparáty. V dobách, kdy byla digitální fotografie pro širokou veřejnost spíše v plenkách, představila společnost Apple svůj vlastní digitální fotoaparát s názvem Apple QuickTake.

Dalo by se říci, že kořeny fotoaparátu Apple QuickTake sahají až do roku 1992, kdy Apple začal výrazněji mluvit o svých plánech na digitální fotoaparát, který v té době nesl kódové označení Venus. Již o rok později se začalo proslýchat, že cupertinská společnost pro tyto účely uzavřela partnerství s firmami Canon a Chinon, a počátkem roku 1994 Apple na veletrhu MacWorld v Tokiu představil svůj fotoaparát QuickTake 100. K oficiálnímu zahájení prodeje tohoto modelu došlo v červnu téhož roku. Cena fotoaparátu QuickTake 100 tehdy činila 749 dolarů, a produkt byl mimo jiné v následujícím roce oceněn Product Design Award. Zákazníci si tento fotoaparát mohli zakoupit ve verzi pro Mac nebo Windows, a QuickTake 100 sklízel chválu nejen kvůli svému designu, ale také díky jednoduchosti použití.

Fotoaparát QuickTake disponoval integrovaným bleskem, postrádal ale ovládání pro zaostření nebo přiblížení. Model QuickTake 100 dokázal pojmout osm fotografií o rozlišení 640 x 480 pixelů nebo 32 fotografií o rozlišení 320 x 240 pixelů, u fotoaparátu chyběla možnost náhledu pořízených snímků. V dubnu roku 1995 přišla společnost Apple s fotoaparátem QuickTake 150, který byl k dostání spolu s obalem, kabelem a doplňky. U tohoto modelu došlo k vylepšení kompresní technologie, díky čemuž pojal QuickTake 16 kvalitních snímků v rozlišení 640 x 480 pixelů.

V roce 1996 se uživatelé dočkali příchodu modelu QuickTake 200. Ten nabízel možnost pořízení snímků v rozlišení 640 x 480 pixelů, byl vybaven 2MB SmartMedia flashRAM kartou, a bylo k němu možné přikoupit také 4MB kartu od Applu. Fotoaparát QuickTake 200 byl opařen 1,8” barevným LCD displejem pro zobrazení náhledu pořízených snímků, a nabízel možnosti ovládání zaostřování a závěrky.

QuickTake 200

Fotoaparáty QuickTake byly poměrně úspěšné a zaznamenaly relativně dobré prodeje, Apple ale jen těžko mohl soupeřit s velkými jmény, jako byl Kodak, Fujifilm či Canon. Na trhu s digitální fotografií se brzy začaly prosazovat zvučné značky, zaměřené téměř výhradně na tuto oblast. Poslední hřebíček do rakve digitálním fotoaparátům od Applu zarazil po svém návratu do firmy Steve Jobs.

.