Zavřít reklamu

Tento týden se opět vracíme k našemu seriálu o historii různých Apple produktů. Tentokrát padla volba na Apple TV, proto si vnašem dnešním článku stručně shrneme její začátky, historii a vývoj.

Počátky

Apple TV v podobě, v jaké ji známe teď, není prvním projevem snahy společnosti Apple o proniknutí do vod televizního vysílání. V roce 1993 představil Apple zařízení s názvem Macintosh TV, v tomto případě se ale jednalo v podstatě o počítač, vybavený TV tunerem. Na rozdíl od současné Apple TV se Macintosh TV nesetkal s příliš velkým úspěchem. Po roce 2005 se začaly objevovat první spekulace o tom, že by Apple měl přijít s vlastním set-top-boxem, některé zdroje mluvily dokonce přímo o vlastní televizi.

Macintosh_TV
Macintosh TV | Zdroj: Apple.com, 2014

První generace

První generace Apple TV byla představena na sanfranciském veletrhu Macworld v lednu roku 2007, kdy Apple začal také přijímat předobjednávky na tuto novinku. Apple TV byla oficiálně uvedena na trh v březnu roku 2007, byla vybavena dálkovým ovladačem Apple Remote a opatřena 40 GB harddiskem. V květnu téhož roku spatřila světlo aktualizovaná verze se 160 GB HDD. Apple TV se postupně dočkala řady softwarových vylepšení i nových aplikací jako byla třeba iTunes Remote pro ovládání Apple TV za pomoci iPhonu či iPodu.

Druhá a třetí generace

1. září roku 2010 Apple představil druhou generaci své Apple TV. Rozměry tohoto zařízení byly o něco menší ve srovnání s první generací, a Apple TV byla vyvedena v černé barvě. Byla vybavená také 8 GB interním flash úložištěm a nabídla podporu přehrávání v 720p přes HDMI. Dva roky po příchodu Apple TV druhé generace se uživatelé dočkali třetí generace tohoto zařízení. Apple TV třetí generace byla osazená dvoujádrovým procesorem A5 a nabídla podporu přehrávání v 1080p.

Čtvrtá a pátá generace

Na čtvrtou generaci Apple TV si uživatelé museli počkat až do září roku 2015. Apple TV čtvrté generace se mohla pochlubit novým operačním systémem tvOS, vlastním App Storem a řadou dalších novinek včetně nového ovladače Siri Remote s dotykovou plochou a možností hlasového ovládání (ve vybraných regionech). Tento model byl osazený 64-bitovým procesorem A8 od Applu a nabízel také podporu pro Dolby Digital Plus Audio. S příchodem páté generace se uživatelé v září roku 2017 konečně dočkali vytoužené 4K Apple TV. Ta nabídla podporu pro 2160p, HDR10, Dolby Vision, a byla osazena rychlejším a výkonnějším procesorem Apple A10X Fusion. Po aktualizaci na tvOS 12 nabídla Apple TV 4K podporu pro Dolby Atmos.

Šestá generace – Apple TV 4K (2021)

Šestá generace Apple TV 4K byla představena na jarní Keynote 2021. Apple k ní přidal také zbrusu nový dálkový ovladač, který získal zpět název Apple Remote. Dotyková plocha byla nahrazena ovládacím kolečkem, a Apple tento ovladač prodává také zvlášť. Spolu s vydáním Apple TV 4K (2021) firma ukončila prodej Apple TV předchozí generace.

.