Zavřít reklamu

Když společnost Apple představila koncem devadesátých let minulého století své pestrobarevné iMacy G3, bylo všem jasné, že se nebude vždy držet celosvětových zvyklostí, co se designu počítačů týče. Příchod iMacu G4 o pár let později tuto hypotézu jen potvrdil. V dnešním článku si ve stručnosti zopakujeme historii bílé „lampičky“ z dílny Applu.

Společnost Apple uvedla první verzi svého iMacu G4, přezdívaného též „lampička“, v lednu roku 2002. Počítač iMac G4 se mohl pochlubit opravdu jedinečným vzhledem. Byl vybaven LCD displejem, připevněným na přizpůsobitelné nožičce se základnou ve tvaru polokoule. iMac G4 disponoval optickou mechanikou a byl osazen procesorem PowerPC G4 série 74xx. Zmíněná základna o poloměru 10,6” v sobě ukrývala veškeré interní komponenty, jako byla třeba základní deska a pevný disk.

Na rozdíl od svého předchůdce – iMacu G3, který byl k dostání v provedení z průsvitného plastu v různých barvách – se iMac G4 prodával pouze v jasně bílé barvě. Spolu s počítačem získali uživatelé také klávesnici Apple Pro Keyboard a myš Apple Mouse, v případě zájmu si mohli doobjednat také reproduktory Apple Pro Speakers. Počítač byl ale samozřejmě vybaven vlastními interním reproduktory, ty ale nedosahovaly takové zvukové kvality.

IMac G4, původně nazývaný New iMac, se ještě několik měsíců prodával souběžně s iMacem G3. Společnost Apple se v té době loučila s CRT monitory svých počítačů, LCD technologie byla ale příliš nákladná, a po ukončení prodeje iMacu G3 by chyběl v portfoliu Applu finančně relativně dostupný počítač, který by byl vhodný pro vzdělávací sektor. Apple proto v dubnu roku 2002 přišel se svým eMacem. Nový iMac si velice rychle vysloužil přezdívku „lampička“, a Apple i ve svých reklamách zdůrazňoval možnost přizpůsobení polohy jeho monitoru. První iMac měl úhlopříčku displeje 15 palců, postupem času přibyla také 17” a dokonce i 20” varianta.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.