Zavřít reklamu

Na stránkách Jablíčkáře čas od času vzpomínáme na některé z produktů, které Apple v minulosti uvedl. Tento týden padla volba na přenosný Powerbook G4.

PowerBook G4 první generace byl představen na konferenci MacWorld Expo 9. ledna roku 2001. Steve Jobs tehdy oznámil, že se uživatelé dočkají dvou modelů s 400MHz a 500MHz procesory PowerPC G4. Odolné šasi nového jablečného laptopu bylo vyrobené z titanu, a PowerBook G4 byl jedním z prvních přenosných počítačů se širokoúhlým displejem. Na přední straně počítače se nacházela optická disková mechanika, a počítač si vysloužil neoficiální přezdívku “TiBook”. Na vývoji PowerBooku G4 se podíleli Jory Bell, Nick Merz a Danny Delulis, a Apple se tímto modelem chtěl odlišit od dosavadních plastových laptopů, jako byl například barevný iBook nebo PowerBook G3. Logo nakousntého jablka, které se nacházelo na víku laptopu, bylo oproti předešlému modelu otočené o 180°. Na designu PowerBooku G4 se kromě jiného podílel také Jony Ive, který prosadil minimalistický vzhled počítače.

PowerBook G4 v titanové verzi vypadal ve své době opravdu skvěle, bohužel se u něj ale začaly záhy projevovat jisté vady. U pantů tohoto laptopu například i při zcela běžném používání docházelo časem k prasknutí. Apple o něco později vydal nové verze svých PowerBooků, u kterých již pozměnil panty, aby k potížím tohoto typu nedocházelo. Někteří uživatelé hlásili zase potíže s displejem, ke kterým docházelo vinou nepříliš šťastně umístěného videokabelu. Na displejích některých PowerBooku se často objevovaly nežádoucí jevy, jako třeba linky. V roce 2003 Apple představil aluminiový PowerBook G4s, který byl k dostání ve 12”, 15” a 17” variantě. Ani tento model se bohužel neobešel bez problémů – docházelo například k potížím s pamětí, nežádoucím přechodem do režimu spánku nebo k defektům displeje. Výroba prvního PowerMacu G4 byla ukončena v roce 2003, výroba aluminiové verze v průběhu roku 2006.

.