Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Konektor USB 4 se má stát konečně tím hlavním „univerzálním“ konektorem

Konektor USB v posledních letech zastává čím dál tím víc práce s tím, jak se rozšiřují jeho schopnosti. Od původního záměru propojování periferií, přes odesílání souborů, nabíjení připojených zařízení, až po schopnost přenášet audio-vizuální signál ve velmi dobré kvalitě. Díky velmi širokým možnostem však došlo k jakési roztříštěnosti celého standardu a právě to by měla vyřešit již 4. generace tohoto konektoru. USB 4. generace by měl dorazit na trh ještě letos a první oficiální informace naznačují, že půjde o velice schopný konektor.

Nová generace by měla nabídnout dvojnásobné přenosové rychlosti oproti USB 3 (až 40 Gbps, stejně jako TB3), v roce 2021 by pak mělo dojít k integraci standardu DisplayPort 2.0 do USB 4. Tím by se z USB 4. generace stal ještě univerzálnější a schopnější konektor, než tomu bylo u současné generace a i u první iterace té budoucí. USB 4 bude ve své vrcholné konfiguraci podporovat přenos videa o rozlišení 8K/60Hz a 16K, a to právě díky implementaci standardu DP 2.0. Nový USB konektor prakticky pohltí všechnu funkcionalitu dnes (relativně) běžně dostupného Thunderboltu 3, který byl ještě do nedávna licenčně vázaný na Intel, a který využíval dnes velmi rozšířeného konektoru USB-C. Zvýšená komplexnost nového konektoru však přinese problémy s jeho mnoha variantami, které se zcela jistě objeví. „Plnotučný“ USB 4 konektor tak nebude úplně běžný a v různých zařízeních se budou objevovat některé jeho, o nějaké funkce ochuzené, mutace. To bude značně matoucí a komplikované pro koncového zákazníka – velice podobná situace se na poli USB-C/TB3 děje už nyní. Snad si s tím výrobci poradí lépe, než tomu bylo doposud.

Vrcholné SoC od Samsungu je velké zklamání

Na poli mobilních procesorů v současné době figuruje jen několik hráčů. Na jedné straně stojí Qualcomm se svými čipy Snapdragon, jež pobývají v ohromném množství Android telefonů a další rozličné elektroniky, na té druhé je pak Apple, který pro svá zařízení využívá čipy vlastního návrhu (a výroby od TSMC). Mimo to existuje ještě několik dalších menších či větších výrobců, kteří si navrhují vlastní procesorová řešení. Jedním z nich je i Samsung, který dlouhá léta spoléhá na SoC z řady Exynos. Nejnovější testy však ukazují, že SoC Exynos 990, které se nachází v novém Samsungu Galaxy S20 (resp. v některých lokálních variantách mimo USA, Jižní Koreu a další trhy), zdaleka nedosahuje na (mnohdy levnější) konkurenci. Prvotní testy zveřejněné po vydání nové vlajkové lodě Samsungu ukazovaly, že si nový Exynos 990 nedokáže poradit ani s loňskou vlajkovou lodí Qualcommu, SoC Snapdragon 855. Nyní se ukázalo, že (zejména ve hrách) mnohem lepší výkon nabídne také SoC MediaTek Helio G90T, který se nachází v mnohem, mnohem levnějších smartphonech, jako je například Redmi Note 8 Pro (5x levnější). Velkým neduhem čipu od Samsungu je především jeho grafický výkon a problémy spojené s chlazením

…proto Samsung spolupracuje s AMD na nových velmi výkonných čipech

V současné době jsou procesory od Samsungu mnohým pro smích, tomu by však mohl být brzo konec. Společnost totiž zhruba před rokem ohlásila strategickou spolupráci s AMD, ze které má vyjít nový grafický procesor pro mobilní zařízení. Ten bude Samsung implementovat do svých SoC Exynos. Nyní se na webu objevily první uniklé benchmarky, které naznačují, jak by to mohlo vypadat. Samsung společně s AMD cílí na sesazení Applu z výkonnostního trůnu. Jestli se jim to podaří uniklé benchmarky nenaznačují, mohou však napovědět, jak si zhruba v praxi povedou.

  • GFXBench Manhattan 3.1: 181.8 frames per second
  • GFXBench Aztec (Normal): 138.25 frames per second
  • GFXBench Aztec (High): 58 frames per second

Pro doplnění kontextu níže uvádíme výsledky, kterých v těchto benchmarcích dosáhl Samsung Galaxy S20 Ultra 5G s procesorem Snapdragon 865 a GPU Adreno 650:

  • GFXBench Manhattan 3.1: 63.2 frames per second
  • GFXBench Aztec (Normal): 51.8 frames per second
  • GFXBench Aztec (High): 19.9 frames per second

Pokud se tedy výše uvedené informace zakládají na pravdě, Samsung může mít v rukou pořádné eso, se kterým (nejen) Applu vytře zrak. První SoC vzniklé na základě této spolupráce by se měly dostat do běžně dostupných smartphonů nejpozději do příštího roku.

SoC Samsung Exynos a GPU od AMD
Zdroj: Samsung.com

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více