Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Facebook přichází s novou reakcí, nově bude možné přidávat emotikon „starosti“

Facebook dnes uvolnil k používání novou reakci, kterou mohou uživatelé této sociální sítě využívat. Nová reakce symbolizuje „péči“ a Facebook jí vydal v souvislosti se současnou globální pandemií koronaviru. Dle vyjádření zástupců společnosti nová emotikona pomůže s lepším vyjádřením porozumění a empatie uživatelů, obzvláště v této složité době. Někteří uživatelé mají tuto novou reakci k dispozici už několik dní, u nás k jejímu „odemčení“ mělo dojít dnes. Facebook čas od času nějaké ty nové reakce uvolní, například v souvislosti s nějakou zásadní událostí. Zda-li bude emotikona „starosti/porozumění“ k dispozici déle se uvidí podle toho, jak na ní budou uživatelé Facebooku reagovat.

Nový emotikon facebooku

Tahač od Tesly se opozdí, dorazí až příští rok

Dlouho očekávaný tahač Tesla Semi, který se měl dle původních plánů dostat k prvním zákazníkům už v roce 2019, se zase o několik měsíců opozdí. Společnost Tesla během včerejšího konferenčního hovoru s akcionáři uvedla, že dojde k dodávce prvních vyrobených kusů až v průběhu příštího roku. Z jakého důvodu k tomuto (dalšímu) opoždění došlo nikdo více nekonkretizoval, ale současná situace v souvislosti s koronavirem určitě nepomáhá vzhledem k tomu, že i Tesla musela uzavřít několik svých továren, kde se vyráběl i model Tesla Semi. Navzdory současné situaci se však automobilce stále daří a první kvartál letošního roku byl velmi úspěšný, s téměř 90 tisíci dodanými vozy zákazníkům. Meziročně tak počet dodaných vozidel vzrostl zhruba o 40%.

Raspberry Pi Foundation představila nový fotoaparát s výměnnými objektivy

Společnost Raspberry Pi Foundation, která stojí za velmi populárním mikropočítačem Raspberry Pi, představila nový kamerový modul, kterým bude možné osadit naprostou většinu Raspberry Pi počítačů. Ty umožní IT nadšencům osadit základní desky těchto mikropočítačů relativně schopným kamerovým systémem, což zásadně rozšíří paletu funkcí, které je v současné době s těmito mini počítači dělat. Nový modul se jmenuje „High Quality Camera“ a je postavený na 12,3 megapixelovém senzoru Sony IMP477. Modul je možné osadit objektivy, které jsou kompatibilní s C nebo CS bajonety. Budou se prodávat také různé redukce, takže bude možné modul osadit takřka jakýmkoliv objektivem od standardních výrobců. Novinka se začne prodávat dnes, a to za cenu 50 dolarů. Pokud si tak chcete postavit například jednoduchý domácí kamerový systém a ještě se při tom něco naučit, toto bude skvělé řešení.

Xiaomi potají sleduje některé aktivity svých uživatelů

Se zajímavou zprávou dnes přišel Forbes, který informuje o nově zveřejněné kauze týkající se čínského výrobce smartphonů Xiaomi. Americký bezpečnostní expert Gabi Cirlig totiž přišel na to, že jeho Xiaomi Redmi Note 8 zaznamenává podezřele velké množství informací o využívání telefonu, které jsou následně odesílány na čínské servery (které spravuje další čínský gigant Alibaba). Telefon například sledoval detailní pohyb uživatele po internetu, zaznamenával všechna vyhledávaná hesla (a to jak přes Google, tak přes DDG) a články, na které uživatel kliknul – a to i přes použití anonymního režimu. Zařízení údajně ukládalo i pohyb v operačním systému – jaké složky majitel telefonu otevřel, mezi kterými okny přeskakoval, či informace o nastavení telefonu. Všechna tato data byla odesílána na vzdálené servery v Singapuru a Rusku skrze webové domény s hostingem v Pekingu. Při dalším zkoumání vyšlo najevo, že stejný dataset informací sbírají i prohlížeče Mi Browser Pro a Mint Browser, jež jsou běžně dostupné v Google Play Store a doposud si je stáhly miliony uživatelů. Velkým problémem může být také to, že tato data nejsou nijak složitě šifrována. 

.