Zavřít reklamu

Vítejte v nové každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti z IT světa, které se za posledních 24 hodin udály a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Zavádějící Wi-Fi 6 certifikace

Z uživatelského hlediska je asi nejzávažnější zprávou to, že se přišlo na to, že Wi-Fi Alliance udává certifikát kompatibility pro nový standard Wi-Fi 6 zařízením, která na něj nemají mít nárok. V rozsáhlém a velmi technickém postu se o toto zjištění podělil uživatel redditu, který má přístup k velkému množství enterprise síťových produktů. Jak se totiž ukázalo, nový standard Wi-Fi 6 umožňuje výrobcům síťových prvků používat tuto certifikaci pro reklamní účely a to i v případech, kdy jednotlivá zařízení nedisponují kompletními specifikacemi, které se od certifikace Wi-Fi 6 očekávají (zejména tedy s ohledem na zabezpečení a typ/rychlost přenosu dat). V praxi tak na tento fakt doplatí nejvíce zákazníci, kteří budou hledat jen to, jestli jejich nový router splňuje „Wi-Fi 6“, ale do jaké míry tento standard splňuje už se zajímat nebudou. Jedná se o poměrně čerstvou informaci a je tak možné, že ní Wi-Fi Alliance nějak zareaguje.

Ikona Wi-Fi 6 certifikace
Zdroj: wi-fi.org

Huawei se chystá vstoupit na pole dedikovaných GPU

Server OC3D přinesl informace o tom, že se čínský gigant Huawei ještě v letošním roce chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými akcelerátory určenými pro nasazení v počítačích a serverech. Nový grafický akcelerátor by měl být zaměření především pro použití ve výpočetních centrech se zaměřením na AI a cloudová řešení. Nese označení Ascend 910 a dle slov Huawei jde o nejrychlejší AI procesor na světě, dosahující výkonu až 512 TFLOPS při TDP na úrovni 310 W. Čip by měl být vyroben na 7nm+ výrobním procesu, který by měl být daleko pokročilejší než například konkurenční řešení od nVidie. Tato karta zapadá do konceptu dlouhodobé strategie Číny, která chce do konce roku 2022 zcela nahradit všechny zahraniční produkty ve svých výpočetních centrech čipy z domácí produkce.

Grafický akcelerátor Huawei Ascend 910
Zdroj: OC3D.com

Tesla, Boeing , Lockheed Martin a další se staly cílem útoku hackerů

Americká firma zaměřující se na výrobu a návrhy projektů pro americký kosmický průmysl Visser Precision se stala cílem ransomware útoku. Společnost nepřistoupila na vydírání a hackeři se tak rozhodli, že ukradené (a značně citlivé) informace zveřejní na webu. Uniklá data obsahují poměrně citlivé informace týkající se například průmyslových návrhů vojenských a vesmírných projektů ze stáje společnosti Lockheed Martin. V některých případech jde o skutečně pečlivě střežené vojenské projekty mezi které patří například design speciální vojenské antény nebo obranného systému proti dělostřelectvu. Součástí úniku pak byly ještě další informací osobní povahy, jako například bankovní transakce firem, reporty, právní dokumenty či informace o dodavatelích a subdodavatelích. Mezi další společnosti postižených únikem patří Tesla, resp. Space X, Boeing, Honeywell, Blue Origin, Sikorski a mnoho dalších. Zveřejnění citlivých informací je dle slov hackerské skupiny názorná ukázka toho, co se může stát, nezaplatí-li společnosti „výkupné“.

Čína si brousí zuby na Samsung a jeho paměťové čipy

Největší čínský výrobce paměťových modulů, společnost Yangtze Memory Technologies oznámila, že je v současné době schopná zahájit produkci paměťových čipů, které se svou kvalitou vyrovnají vrcholné produkci od jihokorejského Samsungu, který je v současné době producentem nejpokročilejších flash pamětí. Dle vyjádření čínských zpravodajských serverů byla společnost schopná otestovat své nové typy 128-vrstvé 3D NAND paměti, jejíž masová produkce by měla začít do konce letošního roku. Ostatní velcí výrobci flash pamětí, jako je Samsung, SK Hynix, Micron či Kioxia (dříve Toshiba Memory) by tak měly ztratit náskok, který měli. Je však otázkou, nakolik jsou informace zveřejněné v čínském mediálním prostoru realitou, a na kolik zbožným přáním. Číňanům však nelze upřít to, jaký pokrok v oblasti IT technologií a hardwaru tamní výrobci za posledních několik let udělali.

Čínská továrna na výrobu flash pamětí
Zdroj: asia.nikkei.com
.