Zavřít reklamu

Práce z domu, neboli Home Office, se speciálně v posledních měsících těší stále větší popularitě. Spousta lidí ale stále nedokáže tomuto způsobu práce přijít na chuť. Největší problém, se kterým se lidé na home officu potýkají, je poměrně snížená produktivita. V tomto seriálu se tedy podíváme na to, jak svou produktivitu co možná nejvíce maximalizovat a jak být stejně produktivní i při práci z domu.

Správné prostředí je základ

Největší překážkou dokáže být špatné prostředí. Zatímco jste totiž doma, máte možnost si téměř okamžitě od práce odskočit a věnovat se například něčemu jinému. Jelikož v naší redakci jsme na home office zvyklí, pravděpodobně budu mluvit za všechny, když řeknu, že jsme se s tímto setkali všichni. Domovské prostředí se od toho pracovního liší hned v několika aspektech. Když totiž přijdete do kanceláře, automaticky se přepnete do pracovního režimu a se sníženou produktivitou se moc nesetkáte. Z tohoto důvodu je velice důležité, abyste si při usednutí k počítači řekli, že se nyní soustředíte na práci a nic jiného vás nezajímá.

Odstranění rušivých elementů

Domácí prostředí byste měli co nejvíce přiblížit podobě, ve které máte zařízenou například kancelář. Spousta lidí při své práci nepotřebuje telefon, který se dá označit za největší rušivý element. Při práci rozhodně nepotřebujete mít přehled o instagramovém feedu a ostatních notifikacích ze sociálních sítí. V tomto případě je nejlepší zvolit režim nerušit. Co když ale například očekáváte důležitý hovor? V takovém případě není nic snazšího, než-li si přidat dané číslo do oblíbených. Díky tomu se vám nestane, že by se vám daná osoba nedovolala a vy se tak oprostíte od zbytečných notifikací.

Přizpůsobení prostředí

Každý člověk je jedinečný a na nikoho nefungují stejné metody. Někdo je schopen se přepnout do pracovní módu okamžitě, zatímco jinému nepomůže ani vypnutý telefon. Co se ale osvědčilo několika lidem, je volba správného oblečení. Ačkoliv jste doma a můžete pracovat klidně i v pyžamu, rozhodně byste se měli zamyslet, zdali se jedná o správnou volbu. Při mých začátcích na home officu jsem se nedokázal soustředit a měl jsem tendenci neustále od práce odbíhat. Jednou mě ale napadlo, že se zkusím obléci do oblečení, které za normálních okolností nosím do kanceláře. Tato změna mi přívětivě pomohla a já se skutečně cítil, jako kdybych byl v práci a zkrátka jsem musel pracovat. To ale samozřejmě není všechno. V současné době u mě už oblečení roli nehraje a je mi prakticky jedno, co mám na sobě.

Pořádek na vaší pracovní ploše je základ:

 

V kanceláři na vás čeká zkrátka jiné prostředí, které vás přímo vybízí v práci. Pokud ve vašem domově nemáte prostor pro vlastní pracovnu, musíte vyjít s tím, co máte. Za naprostou alfu a omegu pro home office bych označil naprostý pořádek na vaší pracovní desce. Jakmile jdete tedy pracovat, zkuste si vaši pracovní plochu uklidit a přepnout se tak do pracovního módu. Dokonalým způsobem, jak odlišit běžné používání vašeho počítače od pracovního, je změna tapety. Není na škodu si tedy vybrat například pracovní tapetu a při každé práci se na ni přepnout. V tomto vám dokáže pomoci řada utilit, na které se podíváme v dalších dílech našeho seriálu.

A co dál?

Existuje řada dalších tipů, které vám dokáží pomoci s prací na home office. Na další tipy a triky se podíváme v dalším díle tohoto seriálu, kde si postupně poodkryjeme ty nejlepší možnosti, které dokáží maximalizovat vaši produktivitu. Příště se konkrétně podíváme pod pokličkou na to, jak vám v produktivitě dokáže pomoci jablečný počítač Mac a jak se osobně vyplatil mi. Využíváte některý ze zmíněných tipů, nebo vsázíte na jiné praktiky? Podělte se o svůj názor níže v komentářích.

.