Zavřít reklamu

Vloni v říjnu se nám Apple pochlubil s novými iPhony 12, po jejíchž boku zároveň představil nesmírně zajímavý produkt – HomePod mini. Jedná se o menšího a mladšího sourozence HomePodu z roku 2018 a ve zkratce se jedná o Bluetooth reproduktor a hlasového asistenta s perfektním zvukem. Tento kousek samozřejmě primárně slouží například pro přehrávání hudby či ovládání chytré domácnosti. Dnes jsme se ale dozvěděli zajímavou novinku. HomePod mini má v sobě totiž ukrytý digitální senzor s teploměrem a senzorem vlhkosti, který je ale doposud neaktivní.

Senzor pro snímání okolní teploty a vlhkosti vzduchu v HomePodu mini
Senzor pro snímání okolní teploty a vlhkosti vzduchu v HomePodu mini

Tuto informaci potvrdili experti z iFixit, kteří na tuto součástku narazili po opětovném rozebrání produktu. Podle portálu Bloomberg v Applu již mnohokrát řešili její využití, kdy by na základě dat mohla sloužit pro ještě lepší funkčnost celé chytré domácnosti a například při překročení určité teploty zapnout ventilátor a podobně. Zajímavé je také její umístění. Digitální senzor se totiž nachází na spodní boční straně, poblíž napájecího kabelu, což potvrzuje, že slouží pro snímání teplot a vlhkosti z okolí. Druhou variantou by bylo využití pro jakousi autodiagnostiku. Pro tyto účely by ale součástka musela být umístěna podstatně blíže k interním komponentům. Teploměrem pro snímání okolní teploty mimochodem disponuje i rival HomePodu mini, konkrétně tedy nejnovější reproduktor Echo od Amazonu.

Dá se tedy očekávat, že Apple v budoucnu tento senzor aktivuje skrze softwarovou aktualizaci a odemkne nám tak řadu nových možností. Hlavní aktualizace vycházejí každoročně na podzim, každopádně prozatím není jasné, kdy se toho vlastně dočkáme. Mluvčí cupertinské společnosti bohužel celou situaci odmítla okomentovat. Není to navíc poprvé, kdy Apple do svého produktu zakomponoval skrytý komponent. Například v roce 2008 byl v iPodu touch objeven Bluetooth čip, ačkoliv samotná podpora této technologie byla softwarově odemčena až v následujícím roce.

.