Zavřít reklamu

Automatizace domácnosti je poslední dobou cool téma. Philips se také rozhodl přidat mezi výrobce inteligentních „hraček“ a připravil pro zákazníky chytré žárovky Hue.

Základní sada se skládá z řídící jednotky (bridge) a trojice žárovek. Kdykoliv si pak můžete dokoupit další žárovky a dopárovat si je k vaší řídící jednotce. Případně si koupit další sadu a mít více řídících jednotek (to jsem neměl možnost vyzkoušet, ale podle všeho by neměl být žádný problém). Dnes se podíváme právě na onu základní sadu.

Čím je vlastně Philips Hue chytrá? Můžete ji zapnout nebo vypnout pomocí iPhonu nebo iPadu. Můžete jí nastavit intenzitu. A můžete ji nastavit barvu nebo barevnou teplotu bílé barvy. A můžete i mnohem víc. Řídící jednotka je připojena k internetu a k webovému portálu meethue.com, přes který lze i ovládat, stejně tak i přes mobilní aplikaci.

Instalace

Instalace je snadná. Zašroubujete žárovky (má běžnou objímku E27) a rozsvítíte. Poté zapnete řídící jednotku a připojíte ji přes ethernet kabel k vašemu domácímu routeru. Pak již můžete spárovat iOS aplikaci nebo webové rozhraní na již zmíněné webové službě meethue.com.

Párování je jednoduché – spustíte aplikaci nebo se přihlásíte ke svému profilu na meethue.com a na vyzvání zmáčknete tlačítko na řídící jednotce. Tím je párování dokončeno. Zkoušeli jsme párovat jednu řídící jednotku proti více účtům na meethue.com a třem různým iOS zařízením. Vše proběhlo bez problémů a ovládání tak funguje i pro více členů domácnosti současně.

Jak to vlastně svítí?

Není to tak dávno, co byla problémem LED žárovek jejich směrovost. To dnes již naštěstí neplatí a Philips Hue je opravdu plnohodnotná žárovka s celkem příjemným světlem. LED obecně je lehce „ostřejší“ než klasická žárovka nebo zářivka. Díky možnosti nastavit barvu a hlavně teplotu bílé si můžete světlo nastavit tak, jak je vám to příjemné. Žárovka „žere“ 8,5 W a dokáže produkovat až 600 lumelů, což zhruba odpovídá 60W žárovce. Jako žárovka do obýváku je to ve většině případů naprosto dostačující. Navíc subjektivně bych tvrdil, že svítí o trošku více.

Ovládání – iOS aplikace

Aplikace funguje spolehlivě, ale z uživatelského hlediska mi moc nesedla. Bude chvíli trvat, než se vám podaří v aplikaci zorientovat. Na úvodní stránce si můžete připravit sadu „scén“ pro rychlé ovládání. Výhodou je, že můžete tyto scény synchronizovat s webovým portálem. Přímá možnost nastavení barvy a intenzity světla žárovky je v aplikaci schována více, než by bylo vhodné. Na webovém portálu jsem pak tuto možnost vůbec nenašel.

Funkce zahrnují časovač a automatické rozsvěcení a zhasínání v určitých časech. Možná nejzajímavější je možnost rozsvítit nebo zhasnout podle polohy vašeho iPhonu (technologie geofence). Světlo může intenzitu změnit skokově nebo plynule během 3 nebo 9 minut.

Základní funkce tak můžete použít třeba jako příjemný budík – necháte si pomalu rozsvítit světlo v ložnici pár minut před vstáváním. Stejně tak si můžete automaticky rozsvítit tlumené světlo na chodbě nebo u vchodových dveří v pozdních večerních hodinách. Můžete plynule měnit intenzitu podle času. U vchodu se vám může světlo rozsvítit samo ve chvíli, kdy se přiblížíte k domovu a zhasnout například po 10 minutách.

IFTTT – aneb kdo si hraje…

Pro hračičky je tady možnost spárovat si svůj účet a řídící jednotku do služby IFTTT a začít psát pravidla… Třeba zablikání v kuchyni při novém Tweetu nebo změna barvy světla podle poslední fotky, kterou jste nahráli na Instagram.
Umím si představit spousty aplikací, ale pro domácí užití jsem na nic zásadního nepřišel. Tedy pokud nechcete používat svá světla jako notifikační mechanismus (například zablikání před začátkem seriálu Simpsonovi). Navíc IFTTT má občas docela velké zpoždění od události do spuštění pravidla a akce.

Závěrečný verdikt

Philips Hue je zajímavá hračka, hlavně pro geeky. Většinu lidí ale asi poměrně rychle omrzí a stane se z ní jen obyčejná žárovka ovládaná iPhonem/iPadem. To je zároveň asi nejzajímavější funkce pro většinu majitelů – možnost ovládat světla z postele nebo sedačky. Úprava barevné teploty je hodně zajímavá, ale většina lidí stejně skončí u dvou barev, teplé (lehce žlutá) na běžný provoz a studené (lehce modrá) pro čtení. To ale hodně záleží na preferencích konkrétního uživatele.

Velké plus je v otevřeném API. Jednak si tak můžete napsat vlastní aplikaci / implementaci do vaší chytré domácnosti nebo počkat, až někdo s tou geniální myšlenkou přijde a aplikace se dostane do App Store.

Na otázku, zda koupit, či nekoupit, asi neexistuje snadná odpověď. Je to cool, je to nové. Můžete se vytáhnout před kamarády. Můžete si rozsvítit bez jediného kroku. Při navázání na další služby můžete „kouzlit“. Ale na druhou stranu si za to zaplatíte… a to docela dost (4 759 korun za startovní sadu).

.