Zavřít reklamu

Server iFixit má letošní podzim napilno. Stihl rozebrat iPhone 6 a 6 Plus, poté se vrhl na iMac s 5K Retina displejem a Mac mini a hned nato na iPad Air 2. Pod „kudlu“ se nakonec dostal také menší bráška iPad mini 3.

Během keynote bylo tomuto zařízení věnováno doslova jen pár sekund. Oproti loňské generaci se totiž mnoho nezměnilo – byla přidána čtečka otisků prstů Touch ID a iPad je nově dostupný také ve zlaté barevné variantě. Specifikace jsou jinak totožné. A co uvnitř těla?

Nejprve je potřeba spoje mezi displejem a tělem rozehřát, čímž povolí lepidlo a displej je pak možné oddělit. Zatímco u iPadu Air 2 tvoří krycí sklo a displej jednu komponentu, iPad mini 3 má stejně jako předchůdce tyto dvě části oddělené.

Ani u přichycení Touch ID a jeho komponent se adhezivy nešetřilo – jsou přilepeny na krycí sklo tavným lepidlem. Pokud byste si tedy chtěli doma sami vyměnit prasklé krycí sklo, budete muset být při lepení velmi opatrní, ať teplem nepoškodíte Touch ID.

Na základní desce najdeme procesor Apple A7, SK Hynix 1 GB LPDDR3 DRAM, SK Hynix 16 GB NAND flash paměť, Universal Scientific Industrial 339S0213 Wi-Fi modul, NXP Semiconductors 65V10 NFC řadič, NXP Semiconductors LPC18A1 (nebo-li Apple M7 Motion Co-Processor) a další komponenty. Za upozornění tu stojí především NFC čip, díky kterému je i menší iPad využitelný pro online placení s Apple Pay.

Hodnocení opravitelnosti je podle iFixit 2/10, tedy téměř neopravitelné zařízení. Vyměnit můžete krycí sklo a baterii, které není připájená (pouze přilepená) k základní desce. Naopak napevno je připevněn Lightning konektor. Zbytek komponent jako moduly fotoaparátů nebo kabely jsou připevněny lepidlem, které případnou výměnu komplikuje.

Zdroj: iFixit
.