Zavřít reklamu
iWant

iFixit rozebral nový MacBook Air a odhalil několik zajímavostí

iWant

Populární server iFixit zveřejnil detailní postup rozebrání nového MacBooku Air. Oproti MacBookům z poslední doby se toho docela dost změnilo. „Staré dobré“ časy vyměnitelných komponent jsou už nenávratně pryč a to i v případě baterie. Tu sice vyměnit lze, k jednoduchosti postupu u minulého modelu má však ten letošní poměrně daleko.

Nový MacBook Air je složený víceméně stejným způsobem jako všechny MacBooky z předchozích let. Spodní díl šasi drží několik pentalobe šroubků, po jejichž vyšroubování je možné kryt sejmout. Následuje pohled na vnitřní rozložení komponent, ze kterého lze mnohé vyčíst. Při pokračování v rozborce se ukázalo, že jde vše relativně snadno. Základní deska drží za pomocí šesti šroubků. Podobným stylem je uchycen i ventilátor a komponenty jednotlivých portů. Jak PCB na levé straně počítače s dvojicí Thunderbolt 3 konektorů, tak PCB vpravo s 3,5 mm audio konektorem je modulární a jejich demontáž je relativně snadná.

To se však nedá říct o touchpadu, který je sice také vyměnitelný, abyste se k němu však dostali, je třeba demontovat celou základní desku a horní díl šasi s klávesnicí. Další komponenty už jsou přidělány za použití lepidla. Reproduktory sice drží pevně, jejich odstranění však nikterak náročné není. To samé platí o baterii, jež je nově přichycena za pomocí lepících proužků, které Apple obvykle využívá pro upevnění baterií v iPhonech a iPadech. Tyto proužky umožňují relativně bezproblémové vyjmutí baterie. Je to mnohem přívětivější řešení než klasické lepidlo v případě MacBooku nebo MacBooku Pro. Staré řešení v podobě šroubků je však už nejspíš navždy pryč.

Při dalším rozebírání se objeví ještě zcela modulární Touch ID senzor, relativně snadno odstranitelný je také displej. Tím však celý proces končí, vše ostatní je napevno připájené k základní desce. Tedy jak procesor, tak paměťové úložiště či operační paměť. V tomto ohledu tedy (očekávané) zklamání. Běžný uživatel tak nemá příliš důvod se dovnitř svého MacBooku Air dostávat. Servisní techniky jistá modularita a snadná dostupnost interních komponent potěší.

Ve výsledku tak odborníci z iFixit udělili reinkarnovanému MacBooku Air skóre opravitelnosti 3 z 10. Kladně hodnotí především několik modulárních komponent a snadný přístup k nim. Naproti tomu záporné hodnocení si vysloužila klávesnice integrované do horního dílu šasi, díky čemuž je její výměna značně komplikovaná a vyžaduje rozebrání celého notebooku. Skóre značně snížila i nevyměnitelná operační paměť a SSD.