Zavřít reklamu

Apple na letošní říjnovém keynote představil dva nové počítače Mac. Prvním z nich je kompaktní Mac mini, druhý pak iMac s Retina displejem s rozlišením 5K. Jako každé nové zařízení Applu, ani tyto dva modely se nevyhnuly nářadí serveru iFixit a byly do poslední součástky rozebrány.

Mac mini (Late 2014)

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Dva roky jsme čekali na nový Mac mini – nejmenší a nejlevnější jablečný počítač. Nástupce, který však spíše kvůli nemožnosti upgradovat operační paměť a kvůli nízkému výkonu než nadšení vyvolává spíše rozpaky. Pojďme se podívat, jak vypadá uvnitř.

Na první pohled je vše při staru… dokud miniho neotočíte na záda. Pryč je otočný černý kryt vespod těla, který umožňoval jednoduchý přístup k vnitřnostem počítače. Nyní musíte kryt vyloupnout, jenže ani poté se ještě nedostanete do útrob.

Po sundání krytky je potřeba odmontovat hliníkový kryt. Zde je nutno použít šroubovák s bitem Security Torx o velikosti T6. Oproti běžnému Torx se Security varianta liší výstupkem uprostřed šroubku, který brání v použití běžného Torx šroubováku. Potom už je rozbírání poměrně jednoduché.

Definitivně potvrzena je integrace operační paměti přímo na základní desku. Apple s tímto přístupem začal u MacBooků Air a postupně jej začíná uplatňovat u ostatních modelů portfolia. Rozebíraný kus obsahoval čtyři 1GB LPDDR3 DRAM čipy od Samsungu. Ostatně na všechny použité součástky se můžete podívat přímo na serveru iFixit.

Zklamáni budou také ti, kteří by chtěli vyměnit úložiště. Zatímco minulé modely obsahovaly dva SATA konektory, letos si musíme vystačit jen s jedním, tudíž například nelze připojit dodatečně SSD a vytvořit si vlastní Fusion Drive. Nicméně na základní desce se nachází prázdný PCIe slot pro tenké SSD. Například SSD vyjmuté z iMacu 5K Retina do nového Macu mini padlo jako ulité.

Celkovou opravitelnost Macu mini hodnotí iFixit 6/10, kde plný počet 10 bodů znamená lehce opravitelný produkt. Na bodové srážce se nejvíce podepsala k základní desce připájená operační paměť a procesor. Naopak kladně je hodnocena absence jakéhokoli lepidla, které by ztěžovalo rozebírání.


iMac (Retina 5K, 27”, Late 2014)

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Kdybychom pominuli hlavní novinku, tedy samotný displej, příliš mnoho se toho v konstrukci nového iMacu nezměnilo. Začněme tím nejjednodušším. Na zadní straně stačí vyloupnout malou krytku, pod kterou se ukrývají sloty pro operační paměť. Vložit můžete až čtyři 1600MHz DDR3 moduly.

Další kroky rozebírání jsou už jen pro silné povahy s pevnou rukou. K hardwaru iMacu se totiž musíte dostat přes displej, resp. ho opatrně odlepit od těla přístroje. Jakmile jej jednou odlepíte, musíte lepící pásku nahradit novou. Možná to v praxi není až tak těžký úkon, ale zřejmě málokomu se bude chtít pustit do kutilství u takto drahého přístroje.

Jakmile je displej dole, připomíná vnitřek iMacu velmi jednoduchou stavebnici – levý a pravý reproduktor, pevný disk, základní deska a ventilátor. Na základní desce jsou ještě do patřičných slotů připojeny součástky jako SSD nebo anténa pro Wi-Fi, ale to je v podstatě vše. iMac je jednoduchý zvenčí i zevnitř.

Skóre opravitelnosti iMacu s 5K Retina displejem je pouhých 5/10, kvůli nutnosti sundání displeje a nahrazení lepící pásky. Naopak určitě vhod přijde velmi jednoduchá výměna RAM, která i méně zdatnému uživateli zabere několik desítek vteřin, nejvíce však jednotky minut.

Zdroj: iFixit.com (Mac mini), (iMac)

Diskuze k článku

    Docela by mě zajímalo jestli řeší oficiální (český) servis to, že použiji jinou (barva) oboustrannou lepící pásku? Mám už delší dobu v plánu vyměnit disk v iMacu za SSD ale obávám se záruky po znovu usazení displaye.

celý text

Čtěte více