Zavřít reklamu

Chytrá domácnost je neustále populárnější a především dostupnější, než tomu bylo před pár lety. Dnes už tak máme k dostání řadu zajímavých doplňků, mezi kterými jednoznačně vyniká chytré osvětlení či zabezpečení domova, případně jsou k dostání i zásuvky, meteostanice, nejrůznější spínače, termostatické hlavice a další. Na trhu s chytrou domácností je také stabilním hráčem švédský nábytkářský řetězec IKEA s řadou zajímavých kousků.

Jak to tak vypadá, tato firma to s chytrou domácností myslí skutečně vážně, jelikož nově přináší řadu zajímavých novinek. To nejzásadnější na tom však je, že jsou produkty od této společnosti kompatibilní s chytrou domácností Apple HomeKit a lze je tak kompletně ovládat prostřednictvím nativní aplikace v iPhonu, iPadu, Apple Watch či MacBooku, nebo s použitím hlasové asistentky Siri. S příchodem dubna totiž přináší 5 zajímavých novinek. Pojďme se na ně tedy v rychlosti podívat.

Přichází 5 nových produktů

IKEA je na poli chytré domácnosti celkem populární, jelikož nabízí relativně zajímavé produkty. Od těch ostatních totiž vynikají svým designem a funkčností, kdy kladou nemalý důraz na lifestyle a dotvářejí stylovou domácnost. K dostání jsou tedy zajímavosti jako chytrý rám na obraz s Wi-Fi reproduktorem, policové reproduktory, rolety či lampy. Není se proto čemu divit, že nová „pětka“ staví na stejných základech.

IKEA SmartHome osvětlení

Na trh s příchodem dubna vstupuje stmívatelná přenosná lampa BETTORP, jejíž podstavec zároveň poslouží pro bezdrátové nabíjení skrze standard Qi (s výkonem až 5 W). Podle oficiálního popisu produktu nabídne tři typy osvětlení, respektive silné, střední a uklidňující, a stejně tak bude podporovat použití dobíjecích baterií typu AA. Vyjde pak na 1690 Kč. Další novinkou je závěsná LED lampa NYMÅNE se stmívatelným bílým spektrem, kdy lze barvu nastavit od 2200 kelvinů až po 4000 kelvinů. Poskytne tedy jak hřejivé nažloutlé světlo, tak i neutrálně bílé. Její součástí již je i vyměnitelná žárovka, ale pro své „chytré fungování“ se neobejde bez brány TRÅDFRI. Cena je u ní nastavena na 1990 Kč.

Dalším kouskem pak IKEA navazuje na svůj dřívější produkt, který kombinoval lampu spolu s Wi-Fi reproduktorem. Stejně je tomu i v případě VAPPEBY s cenovkou 1690 Kč. Je v tom ale zásadní rozdíl – tento produkt je totiž určen pro venkovní použití a firma u něj zmiňuje ideální použití při venkovních oslavách či na balkónech. Nabízet má 360° zvuk a funkci přehrávání Spotify Tap, která automaticky generuje hudbu ze Spotify podle vkusu uživatele, respektive podle toho, jaké skladby přes svůj účet poslouchá. Co se týče lampy, ta má zastávat především dekorativní funkci a příjemně osvítit stůl. Jelikož je pak tento kousek určen pro venkovní použití, neschází mu ani odolnost vůči prachu a vodě dle certifikace IP65 či praktická rukojeť.

TRÅDFRI
Brána TRÅDFRI je mozkem chytré domácnosti IKEA

Nadále ještě přichází zatemňovací žaluzie TREDANSEN dostupná v pěti velikostech. Ta má blokovat světlo a izolovat místnost před průvanem a slunečním teplem. Konkrétně vyjde na 2 990 Kč a opět je pro správné fungování potřeba zmiňovaná brána TRÅDFRI. Vcelku podobným produktem je pak i roleta PRAKTLYSING za 2490 Kč, která má relativně podobné využití. Sice taktéž izoluje proti průvanu a teplu, avšak tentokrát jen filtruje sluneční světlo (namísto jeho úplné blokace), čímž má zabránit odleskům na obrazovkách v dané místnosti. Opět bude dostupná v pěti velikostech a vyjde na 2490 Kč. Brána TRÅDFRI je u ní opět nutností.

Rozmach chytré domácnosti

Jak už jsme uvedli v úvodu, IKEA je na poli chytré domácnosti solidním hráčem a těší se nemalé oblibě hlavně u jablíčkářů díky podpoře HomeKitu, což u každého výrobce bohužel nenajdeme. Pokud bude ve svém tažení pokračovat, tak je více než jasné, že se můžeme těšit na řadu dalších zajímavých, a především stylových produktů. Máte doma chytrou domácnost? Pokud ano, na produkty kterého výrobce jste při jejím pořizování vsadili?

Vychytávky pro Smarthome si můžete zakoupit přímo zde.

.