Zavřít reklamu

I když je trh s mobilními telefony veliký, co se operačních systémů týče, příliš není mezi čím vybírat. Máme zde Android Googlu a iOS Applu. Když druhý zmíněný najdeme jen v iPhonech, Android používá zbytek výrobců, kteří si jej ještě dotvářejí různými nadstavbami. Situace je tak relativně přehledná. 

Buď budete mít iPhone s iOS nebo Samsung, Xiaomi, Sony, Motorolu a další s Androidem. To buď čistým tak, jak jej vytvořil Google a nabízí ho i ve svých Pixelech, nebo právě s nějakou customizací. Samsung má např. svůj One UI, který je poměrně dobře použitelný, a dokonce systém rozšiřuje i o další funkce, které ten jinak nemá. Jedná se přitom o zcela prosté určení intenzity svítilny atd.

xiaomi mi 12x

Mnoho uživatelů iPhonů, kteří s Androidem neměli co dočinění, nebo kteří přešli na iOS ještě v dobách, kdy byl Android ve svých prvních verzích, na něho často nadávají. Tento systém tak mezi jablíčkáři platí za něco špatného, děravého, složitého. Pravda to ale úplně není. Pod rukama mi nyní totiž prošlo celé portfolio telefonů Samsung Galaxy S22 a musím říci, že je to skutečně zdařilá konkurence iPhonů.

Je to o ceně? 

Jenže úděl jakékoli konkurence iPhonů je poměrně svízelný. Samsung bohužel posadil ceny své vrcholné řady poměrně vysoko, a v základních konfiguracích tak víceméně kopíruje ceny Applu. Ve vyšších ale jasně vede, protože už si neúčtuje tak nehorázné příplatky za vyšší úložiště. Nehledě na to je zde ale jen model Ultra, který má potenciál ve svém stylusu S Pen, který přináší přece jen něco jiného (i když o to už jsme zde měli v řadě Galaxy Note). Menší modely jsou ale jen běžnými smartphony, i když výkonnými a kvalitními telefony, ničím nevybočující z řady.

Můžeme se bavit o tom, jak různí výrobci experimentují s fotoaparáty a optickým přiblížením teleobjektivů. Je to sice něco víc, než má iPhone, killer funkce to ale není. Výkonově pak obecně zaostávají. Co se týče systému, nemohu proti Androidu 12 s One UI 4.1 říci příliš křivého slova. Naopak by se zde mohl učit spíše Apple, a to zejména v oblasti multitaskingu. Ten systém je skutečně dobře použitelný i pro majitele iPhonu. Jen si musí zvyknout na pár drobností. Problém je ale v tom, že žádný z běžných smartphonů neposkytne nic, kvůli čemu bych vlastně chtěl iPhony a iOS opouštět. 

Málo invence

Pokud se podíváme právě na přímého a největšího konkurenta iPhonů 13 Pro Max v podobě modelu Galaxy S22 Ultra, tak je zde onen S Pen, který je fajn a bude vás bavit, ale pořád bez něho dokážete v pohodě žít. Pokud se podíváme na Galaxy S22, který se může se svým 6,1“ displejem přímo stavit proti iPhonům 13 a 13 Pro, není zde prakticky nic, čím by vás měl oslovit – pokud vlastníte iPhone.

Problém je tak v nedostatku invence. Celé trio telefonů Galaxy S22 je super, jenže to je i celá čtveřice iPhonů 13. Pokud pak má nějaký výrobce ambice přetáhnout majitele iPhonů na svou stranu, musí přijít s něčím, co je přesvědčí. Jsou zde tedy hráči, kteří se snaží zaujmout dostupnou cenou a maximální výbavou, ale pokud se podíváme na zařízení Samsungu, tak u největšího prodejce mobilních telefonů na světě tomu tak úplně není.

Není třeba kupovat si ty nejdražší modely. Samsung to zkouší i s odlehčeným Galaxy S21 FE, nebo nižšími řadami A či M, které v mnohém přejímají funkce špičkové řady, ale jinde samozřejmě ubírají. Jejich ceny se pak pohybují kolem hranice 12 tisíc Kč (Galaxy S21 FE stojí 19 tisíc Kč). Jsou to dobré telefony, které jsou patřičně kráceny, aby mohly být v takové cenové relaci, ve které jsou. Jenže Apple zde pořád prodává i iPhone 11, a v tom je prostě ten problém.

Zásadní otázka 

Stačí si položit jednoduchou otázku: „Proč bych měl přecházet na Android, když si pořád mohu koupit iPhone už za 14 490 Kč?“ Samozřejmě je zde ještě model SE, ale to je fakt hodně omezující zařízení. Když si tedy dokážete na položenou otázku odpovědět, dobře pro vás. I když pak iPhone 11 nenabízí OLED, má starší a pomalejší čip a horší fotoaparáty, kterým aktuální špička už přece jen utíká, je to iPhone s iOS, kterému bych dal pořád přednost i před aktuální špičkou na poli zařízení s Androidem – pokud bych se tedy rozhodoval cenou. A klidně bych se omezil s ohledem na všechny jeho nedostatky.

Smutné je to v tom, že právě konkrétně řada Galaxy S22 je skutečně super, a kdybych byl dlouholetým uživatel Androidu, neváhám. Ale již vyjma řečeného S Penu u modelu Ultra v ní není nic jiného, čím by dokázala argumentovat. Na smartphonovém poli je tak poměrně jasno. Protože ale už Android znám a vím, co od něho čekat, zásadním hybatelem mohou být právě skládací zařízení. V létě mají přijít nové generace modelu Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip. A právě k tomuto duu telefonů utíkají majitelé iPhonů nejčastěji. Přinášejí totiž opravdu něco jiného a Samsungu skutečně hraje do karet hlavně to, že Apple s podobným řešením ještě nepřišel. 

.