Zavřít reklamu

I když je trh s mobilními telefony veliký, co se operačních systémů týče, příliš není mezi čím vybírat. Máme zde Android Googlu a iOS Applu. Když druhý zmíněný najdeme jen v iPhonech, Android používá zbytek výrobců, kteří si jej ještě dotvářejí různými nadstavbami. Situace je tak relativně přehledná. 

Buď budete mít iPhone s iOS nebo Samsung, Xiaomi, Sony, Motorolu a další s Androidem. To buď čistým tak, jak jej vytvořil Google a nabízí ho i ve svých Pixelech, nebo právě s nějakou customizací. Samsung má např. svůj One UI, který je poměrně dobře použitelný, a dokonce systém rozšiřuje i o další funkce, které ten jinak nemá. Jedná se přitom o zcela prosté určení intenzity svítilny atd.

xiaomi mi 12x

Mnoho uživatelů iPhonů, kteří s Androidem neměli co dočinění, nebo kteří přešli na iOS ještě v dobách, kdy byl Android ve svých prvních verzích, na něho často nadávají. Tento systém tak mezi jablíčkáři platí za něco špatného, děravého, složitého. Pravda to ale úplně není. Pod rukama mi nyní totiž prošlo celé portfolio telefonů Samsung Galaxy S22 a musím říci, že je to skutečně zdařilá konkurence iPhonů.

Je to o ceně? 

Jenže úděl jakékoli konkurence iPhonů je poměrně svízelný. Samsung bohužel posadil ceny své vrcholné řady poměrně vysoko, a v základních konfiguracích tak víceméně kopíruje ceny Applu. Ve vyšších ale jasně vede, protože už si neúčtuje tak nehorázné příplatky za vyšší úložiště. Nehledě na to je zde ale jen model Ultra, který má potenciál ve svém stylusu S Pen, který přináší přece jen něco jiného (i když o to už jsme zde měli v řadě Galaxy Note). Menší modely jsou ale jen běžnými smartphony, i když výkonnými a kvalitními telefony, ničím nevybočující z řady.

Můžeme se bavit o tom, jak různí výrobci experimentují s fotoaparáty a optickým přiblížením teleobjektivů. Je to sice něco víc, než má iPhone, killer funkce to ale není. Výkonově pak obecně zaostávají. Co se týče systému, nemohu proti Androidu 12 s One UI 4.1 říci příliš křivého slova. Naopak by se zde mohl učit spíše Apple, a to zejména v oblasti multitaskingu. Ten systém je skutečně dobře použitelný i pro majitele iPhonu. Jen si musí zvyknout na pár drobností. Problém je ale v tom, že žádný z běžných smartphonů neposkytne nic, kvůli čemu bych vlastně chtěl iPhony a iOS opouštět. 

Málo invence

Pokud se podíváme právě na přímého a největšího konkurenta iPhonů 13 Pro Max v podobě modelu Galaxy S22 Ultra, tak je zde onen S Pen, který je fajn a bude vás bavit, ale pořád bez něho dokážete v pohodě žít. Pokud se podíváme na Galaxy S22, který se může se svým 6,1“ displejem přímo stavit proti iPhonům 13 a 13 Pro, není zde prakticky nic, čím by vás měl oslovit – pokud vlastníte iPhone.

Problém je tak v nedostatku invence. Celé trio telefonů Galaxy S22 je super, jenže to je i celá čtveřice iPhonů 13. Pokud pak má nějaký výrobce ambice přetáhnout majitele iPhonů na svou stranu, musí přijít s něčím, co je přesvědčí. Jsou zde tedy hráči, kteří se snaží zaujmout dostupnou cenou a maximální výbavou, ale pokud se podíváme na zařízení Samsungu, tak u největšího prodejce mobilních telefonů na světě tomu tak úplně není.

Není třeba kupovat si ty nejdražší modely. Samsung to zkouší i s odlehčeným Galaxy S21 FE, nebo nižšími řadami A či M, které v mnohém přejímají funkce špičkové řady, ale jinde samozřejmě ubírají. Jejich ceny se pak pohybují kolem hranice 12 tisíc Kč (Galaxy S21 FE stojí 19 tisíc Kč). Jsou to dobré telefony, které jsou patřičně kráceny, aby mohly být v takové cenové relaci, ve které jsou. Jenže Apple zde pořád prodává i iPhone 11, a v tom je prostě ten problém.

Zásadní otázka 

Stačí si položit jednoduchou otázku: „Proč bych měl přecházet na Android, když si pořád mohu koupit iPhone už za 14 490 Kč?“ Samozřejmě je zde ještě model SE, ale to je fakt hodně omezující zařízení. Když si tedy dokážete na položenou otázku odpovědět, dobře pro vás. I když pak iPhone 11 nenabízí OLED, má starší a pomalejší čip a horší fotoaparáty, kterým aktuální špička už přece jen utíká, je to iPhone s iOS, kterému bych dal pořád přednost i před aktuální špičkou na poli zařízení s Androidem – pokud bych se tedy rozhodoval cenou. A klidně bych se omezil s ohledem na všechny jeho nedostatky.

Smutné je to v tom, že právě konkrétně řada Galaxy S22 je skutečně super, a kdybych byl dlouholetým uživatel Androidu, neváhám. Ale již vyjma řečeného S Penu u modelu Ultra v ní není nic jiného, čím by dokázala argumentovat. Na smartphonovém poli je tak poměrně jasno. Protože ale už Android znám a vím, co od něho čekat, zásadním hybatelem mohou být právě skládací zařízení. V létě mají přijít nové generace modelu Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip. A právě k tomuto duu telefonů utíkají majitelé iPhonů nejčastěji. Přinášejí totiž opravdu něco jiného a Samsungu skutečně hraje do karet hlavně to, že Apple s podobným řešením ještě nepřišel. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Každý má něco. Samsung se svými „předraženými“ telefony rozhodně NE. Kupují se do firmy zaměstnancům takže vím co to jsou za „shity“, cena rozhodně neodpovídá. Když Android, tak raději jiný výrobce. Apple zařízení nemůžu tak úplně hodnotit, ale když už se mi dostane do ruky, zdá se mi takový … no… OK – rozhodně lepší jak Android v podání Samsungu.

  No pokud má firma MDM, tak rozhodně iPhone. Pokud ale nechce kupovat drahé iPhony, ale telefony za 5-9 tisíc, tak pak jedině Samsungy. Sice to budou řady A1x, A2x maximálně A5x, takže holt nic moc. Ale zase v Android světě Samsung suveréně vede ohledně firemního nasazení. Jeho Knox nebo možnost Zero touch konfigurace prostě jiná Android konkurence nemá.

  No nevím, měl byste si to zkusit. Pár měsíců zpátky jsem přešel ze Samsung Galaxy S20 na iPhone 13 Pro a je to jeden průšvih za druhým. Přijde mi to jako by v Applu nedokázali domyslet základní věci. Ať již hardware – bez čtečky otisků? Face ID byl doteď v roušce nepoužitelný a použitelnost po aktualizaci je hodně na pováženou. eSim má daleko horší signál, než měla SIMka v klasické podobě. Tak software. Přetáhování hudby? :-D :-D :-D Jasně, vše otagovat, nasolit do iTunes a pak synchronizovat. Že by se dalo jednoduše kopírovat složky, to ne. Nastavení homescreenu? Vše musí být zhora dolů, protože Apple to tak uživatelům nutí. Mezery? Neumí. Dvojsimkový režim? To je v podání Apple čisté peklo a raději to vůbec neměli zavádět. Vše se točí jen kolem značky, kolem uživatelských zkušeností už tak moc ne. Prostě správně je to tak, jak chce Apple, nikoliv jak chce uživatel. Někomu možná vyhovuje mít vše nalajnované, já se brzy vrátím k Samsungu.

  PS: týká se to jen iPhone, mnoho let používám macBooky a tam bych na Apple nedal dopustit. Počítače umí o poznání lépe a tam se konkurence těžko hledá.

  Zásadná otázka??? No asi najskôr to, že celý ekosystém Apple perfektne spolupracuje a to Windows a Android nikdy nebude 🤷🏻‍♂️

  Vy vôbec netušíte ako funguje spolu taký Samsung a Windows. Je rok 2022 a nie rok 2014. Skúste si to aspoň vygúgliť, keď už to nie ste schopný vyskúšať.

  Protože máš rozum a nejsi lagdroid socko-kreatura.

  je vidět, že o androidu nic nevíte. Bohužel jen ovce co tupě opakuje fráze dalších ovcí.

  Plačící tvrdý muž se ozval a druhé nazývá ovcí, protože android je opravdu shit proti systému iOS. Je to i v tom článku napsané. Nemít k tomu nějaký svůj přídavek, tak je hrůza. Mám možnost porovnat oba systémy. Soukromý telefon mám poslední Pro Max a firemní Xiaomi 11T Pro. Na firemním snad každý den něco nesmyslného vyskakuje, protože si Google myslí, že je to asi důležité. Na iOS jen aktualizace aplikaci a to má člověk i na androidu. Stále se mi zdá systém iOS jednodušší a bezpečnější. No a o to hlavně jde, mít bezpečnější telefon. No a cena? Jistě je to někde jinde každý ten telefon, ale Apple má jistotu min. 6 let zabezpečení, kdežto android ??? Ano poslední Samsung dává jistotu 4 let. No stále míň jistoty. Tím chci říct, že cena tomu odpovídá a při prodeji je lépe prodejný Apple výrobek než kdejaký android telefon. Tak se mějte krásně inteligente s androidem.

  Mno predloni jsem ze zvedavosti presen k iPhone z Androidu, konkretne od Samsungu. Samozrejme ty pohadky o tom, ze se Android zasekava a je zabugovany jsou z dilny lidi, kteri nemaji uplne zkusenost. Realne iOS je zabugovany srovnatelne jak Android a v moji zkusenosti jsem narazil na mnohem vic budu na prvni pohled v iOS nez v Androidu. At uz to je bug o nenacteni SMS dokud nedojde k restartu appky, nesynchronizujicich se sdilenych alb, zamrzani aplikaci, rozpojovani AW od iPhonu atd. neni toho malo a dost casto mi prijde, ze ten Android na tom nebyl tak spatne :)

  No ja neviem, ale práve som prešiel po roku z S21 na iPhone 13 Pro, a musím povedať, že Samsung dosť zaostáva. One UI má síce veľa funkcií, ale ten systém je neodladený. Exynos tomu ešte dosť pridáva, keďže pri náročnejších úlohách telefón neskutočne topil a bolo vidieť spomalenie v animáciach alebo načítavaní . Dropframy boli na dennom poriadku, a neodladená/nespoľahlivá appka foťáku tiež až do Androidu 12, kde ju fixli. Baterka bola v porovnaní s iPhonom katastrofa, a kvalita aplikácii je v iPhone na úplne inom leveli. Taktiež haptika a repráky sú v Samsungu slabý odvar toho čo má iPhone. Za seba musím povedať, že Samsung za tie peniaze okráda zákazníkov.

  Samsung jsou nejlepší. Android je otevřenější než iOS i bez rootu (pro ty neschopné: možnost upravování systémových souborů v androidu). Navíc nejnovější iOS nemá (zatím) jailbreak.

  Musím říct, že uživatelé androidu budou vždy hledat a urážet systém iOS a to jen proto, že ho neumí ovládat. Jednodušší čistý systém neexistuje a proto ho musí jiní výrobci telefonů doplňovat svými doplňky.

  Ono se těžko argumentuje, když neznáte žádné funkce onoho Samsungu. Třeba DEX režim, se kterým se i bezdrátově spojím s televizí, nebo monitorem a můžu pracovat jako na destopu. Nebo multitasking dvou oken vedle sebe.
  O úpravách systému podle sebe ani nemluvím

  No, ja potrebuji dva sloty pro SIMky a pametovku, nechci vsechno na sebe vykecavat jablickarum, nepotrebuji machrovat ajfounem jako pubertak nebo cigan z mestskeho ghetta. Za par kacek mam S41, ktery mi vydrzi 3 dny na baterce, splni mi vyse uvedene. Zkusil jsem si iPhone a pokorne se vratil k Androidu…

  Článek tak nějak o ničem. IOS i Android jsou si rovnocenné systémy. To co chybělo z počátku Androidu dohnal a předehnal iOS, ten ale byl nucen dorovnat funkčnost Androidu. Oba systémy jsem používal a oba jsou plně použitelné. Jediný rozdíl je ten, že pokud mám Mac pak si koupím iPhone a budu využívat jejich ekosystém. Sám nepreferovat hodinky Garmin a nepracovat s MS produkty, pak také nejspíš s přibývajícím věkem přejdu na Apple produkty. Dávno je pryč doba mladického zkoušení a testování, nyní už chci pouze efektivní nástroje a i se částečně přizpůsobím, hlavně když to bude fungovat a nebudu se s tím muset dlouho nastavoavt.

  Prakticky nechápu tyto diskuze. Pokud nemáte akcie jedné nebo druhé firmy, je to jedno. Dnes jsou (špičkové) vlakové lodě zcela srovnatelné, takže jediný důvod, proč se rozhodnout pro Android je, otevřený systém a podstatně levnější příslušenství. Většině uživatelů však stačí telefonovat, sms a trocha internetu. A to je největší tragédie. Zkuste dát svým kolegům nebo dětem úkol… třeba najít otevřenou restauraci nebo odeslat GPS souřadnice a nebo poslat větší množství fotografií v originální velikosti… Hmm, většinou tragédie.

  Tak musím říct že jako uživatel androidu jsem zkusil opravdu všechny značky, od SONY, XIAOMI,OPPO, MOTOROLA, ONEPLUS, atd.
  Používám výrobky Apple, iMac a Macbook Pro a tak jsem si po dlouhé době řekl že zkusím iPhone, pořídil jsem si iPhone 13 v modré, u Apple mě baví jejich barvy modelů.
  Když jsem iPhone používal, tak mě hned na začátek vadilo všude až přehnaná bezpečnost, pořád někde dávat heslo, jako sorry je to až otravné, další problém je třeba při používání Messenger od Facebooku, ona se jako napřed fotka načte a pak musím znovu dát odeslat? Jako sorry, to už android umí rovnou poslat a nedělat některé úkony 2x zbytečně, další problém je v rychlosti operačního systému, to je fakt pomalé, teda konkrétně nastavení animaci v systému, to si můžu v androidu vypnout, a výřez v displej není prostě nic nového, Apple se nechal bohužel přeskočit vývojem a jiné značky už jsou v designu mnohem dál, mě se iPhone 13 v celku líbí ale jako vážně tam neumí dát místo výřezu kulatou čočku fotoaparátu?

  Apple dělá plno super výrobku a asi nejlepší notebooky, u mobilu už s výřezem dlouho přešlapuje ve vývoji, protože zjistil že se mu to vyplatí a prodeje pořád šlapou.

  Sem zvědavý kdy přijde iPhone konečně s iPhone s fotoaparátem pod displejem.

  Tak zdar.

  Lukáš

celý text

Čtěte více.