Zavřít reklamu

Oblíbená sociální síť Instagram, která patří pod společnost Meta, se v poslední době potýká s poměrně častými výpadky. Ty se častokrát týkají i ostatních sítí jako Facebook, Facebook Messenger či WhatsApp. Tyto výpadky se konkrétně v případě Instagramu projevují nejrůznějšími způsoby. Zatímco někomu se nejde vůbec přihlásit do svého účtu, jiný může mít problém s načítáním nových příspěvků, odesíláním zpráv a podobně. V každém případě se ale nabízí zajímavá otázka. Proč se tak vlastně děje? Někteří jablíčkáři totiž debatují nad tím, zda se se stejným problémem nemůže potýkat i Apple.

Proč má Instagram výpadky

Samozřejmě v první řadě by bylo dobré zodpovědět tu vůbec nejdůležitější otázku aneb proč se Instagram vůbec s těmito výpadky potýká. Bohužel jednoznačnou odpověď ví pouze společnost Meta, která důvody nesdílí. Firma nanejvýš vydává omluvné prohlášení, v němž informuje o tom, že pracuje na řešení celého problému. Teoreticky chyb, které za výpadky mohou být zodpovědné, je několik. Právě proto je nesmírně těžké, potažmo až nemožné odhadnout, co za tím v daný okamžik stojí.

Hrozí výpadky i Applu a ostatním?

Jak už jsme zmínili výše, zároveň se tak otevírá debata o tom, zda podobné problémy nehrozí i Applu. Spousta technologických firem totiž své servery hostuje na platformách AWS (Amazon Web Services), Microsoft Azure či Google Cloud. Výjimkou není ani Apple, který se údajně spoléhá na služby všech tří cloudových platforem, než aby provozoval výhradně vlastní datacentra. Jednotlivé servery, zálohy a data jsou následně strategicky rozdělena tak, aby mohl cupertinský gigant garantovat co možná největší bezpečnost. Minulý rok navíc vyšlo na povrch, že je Apple největším korporátním zákazníkem platformy Google Cloud.

Instagram se stejně tak dlouhé roky spoléhal na služby AWS neboli Amazon Web Services, které sloužily pro uchovávání celé sociální sítě. Doslova vše, od samotných snímků, až po komentáře, tak bylo uloženo na serverech Amazonu, jež si Instagram pro své použití pronajímal. V roce 2014 ale přišla poměrně zásadní a nesmírně náročná změna. Teprve dva roky po akvizici sociální sítě Facebookem totiž došlo k nesmírně důležité migraci – tehdejší společnost Facebook (nyní Meta) se rozhodla pro migraci dat ze serverů AWS do vlastních datacenter. Celá tato událost si získala obrovskou mediální pozornost. Firmě se totiž podařilo přesunout na 20 miliard fotek bez sebemenších problémů, aniž by si toho uživatelé vůbec všimli. Od té doby jede Instagram na vlastních serverech.

Facebook Server Room
Serverovna Facebooku v Prineville

To tedy zodpovídá jednu zásadní otázkou. Za současné potíže Instagramu je zodpovědná čistě společnost Meta, a tudíž například Applu stejné výpadky nehrozí. Na druhou stranu nic není bezchybné a prakticky vždy se může objevit nějaký výpadek, v čemž cupertinský gigant samozřejmě není výjimkou.

.