Zavřít reklamu

V dnešní době se obrovské popularitě těší cloudové služby, které slouží pro ukládání dat. Jablíčkářům je samozřejmě nejblíže iCloud, který v jablečných produktech funguje nativně a Apple dokonce nabízí 5 GB místa zdarma. Tato data, která máme uložena takzvaně v cloudu, se ale musí někde fyzicky nacházet. K tomu gigant z Cupertina používá hned několik vlastních datacenter, a zároveň se spoléhá i na služby Google Cloud a Amazon Web Services.

Prohlédněte si novinky související s bezpečností a soukromím, které přináší iOS 15:

Podle nejnovějších informací z The Information se v letošním roce dramaticky zvýšil objem uživatelských dat z iCloudu uložených na konkurenčním Google Cloudu, kde se nyní nachází přes 8 milionů TB dat jablíčkářů. Jen letos Apple za využití této služby zaplatil zhruba 300 milionů dolarů, což v přepočtu činí téměř 6,5 miliardy korun. Oproti loňsku je totiž potřeba uchovávat o 50 % více dat, což už pravděpodobně Apple sám nedokáže. Jablečná společnost je navíc údajně největším korporátním klientem Googlu a z ostatních gigantů, kteří jeho cloud využívají, jako například Spotify, dělá malé hráče. Díky tomu si dokonce vysloužil vlastní označení „Bigfoot.“

Na serverech konkurenčního Googlu se tedy nachází obrovská „hromada“ uživatelských dat jablíčkářů. Konkrétně se tedy jedná například o fotografie a zprávy. Přesto se ale není potřeba ničeho obávat. Data jsou totiž uložena v zašifrované podobě, díky čemuž k nim Google nemá přístup a nedokáže je tedy dešifrovat. Jelikož se doba posouvá neustále kupředu a rok co rok zde máme produkty, které potřebují větší úložiště, tak se pochopitelně i zvyšují nároky na datacentra. Jak již ale bylo zmíněno, o bezpečnost se nemusíme obávat.

.