Zavřít reklamu

iOS 11 hlavně zpříjemní a zefektivní používání známého systému. Dokáže ale také překvapit užitečnými maličkostmi. Z iPadů, zejména Pro pak činí mnohem schopnější nástroj.

Opět se chce zmiňovat postupné zlepšování a (vyjma iPadu Pro) nepřítomnost velkých novinek, ale ne úplně oprávněně. iOS 11, stejně jako několik předchozích, nejspíše zásadně nepromění způsob, jakým s nejpopulárnějšími zařízeními Applu zacházíme, ale pravděpodobně znatelně zlepší zkušenost s platformou iOS.

V iOS 11 najdeme lepší ovládací centrum, chytřejší Siri, sociálnější Apple Music, schopnější fotoaparát, novou podobu App Storu a ve velkém se prosazuje rozšířená realita. Začněme ale hned při prvním spuštění, i tam jsou novinky.

ios11-ipad-iphone (kopie)

Automatické nastavení

Nově koupený iPhone s nainstalovaným iOS 11 půjde nastavit stejně snadno jako Apple Watch. Na displeji se zobrazí těžko popsatelný ornament, který stačí dát přečíst jinému iOS zařízení nebo Macu daného uživatele, načež se do nového iPhonu automaticky načtou osobní nastavení a hesla z iCloud klíčenky.

ios11-new-iphone

Uzamčená obrazovka

iOS 10 obsah uzamčené obrazovky a notifikačního centra výrazně změnil, iOS 11 ho dále upravuje. Uzamčená obrazovka a Oznamovací centrum se v zásadě sjednotily do jedné lišty, která primárně zobrazí poslední upozornění a níže přehled všech ostatních.

Ovládací centrum

Ovládací centrum prošlo nejzjevnější revitalizací z celého iOS. Je sice otázka, jestli je jeho nová podoba přehlednější, bezesporu je ale efektivnější, jelikož sjednocuje ovládací prvky i hudbu na jednu obrazovku a k zobrazení detailnějších informací nebo přepínačů využívá 3D Touch. Skvělá zpráva také je, že v Nastavení lze konečně vybrat, které přepínače jsou z ovládacího centra dostupné.

ios11-control-center

Apple Music

Apple Music se opět snaží rozšířit interakce nejen mezi uživatelem a zařízením, ale i mezi uživateli. Každý z nich má svůj profil s oblíbenými umělci, stanicemi a playlisty, přátelé se mohou vzájemně sledovat a jejich hudební preference a objevy ovlivňují algoritmy doporučovanou hudbu.

App Store

App Store v iOS 11 prošel další velkou obměnou, tentokrát pravděpodobně největší od data svého spuštění. Základní koncept je stále stejný – obchod je rozdělený do sekcí přístupných ze spodní lišty, hlavní stránka je rozdělena do sekcí podle výběru editorů, novinek a slev, jednotlivé aplikace mají vlastní stránky s informacemi a hodnocením apod.

Hlavními sekcemi ale nově jsou záložky Dnes, Hry a Aplikace (+ samozřejmě aktualizace a vyhledávání). Sekce Dnes obsahuje velké karty aplikací a her vybraných editory s „příběhy“ o nových aplikacích, aktualizacích, informacích ze zákulisí, tipech na funkce a ovládání, různých seznamech aplikací, denních doporučeních apod. Sekce „Hry“ a „Aplikace“ jsou pak mnohem více podobné v novém App Storu jinak neexistující obecné sekci „Doporučené“.

ios11-appstore

Stránky jednotlivých aplikací jsou velmi obsáhlé, přehledněji rozčleněné a mnohem více zaměřené na recenze uživatelů, reakce vývojářů a komentáře editorů.

Fotoaparát a Live Photos

Fotoaparát má kromě nových filtrů také nové algoritmy pro zpracování fotografií zlepšující zejména kvalitu portrétových fotografií a přešel také na nový formát ukládání snímků, který při zachování obrazové kvality může ušetřit až polovinu místa. U Live Photos lze zvolit hlavní okénko a využít nové efekty vytvářející nepřetržité smyčky, vracející se klipy a statické fotografie s efektem dlouhé expozice, která umělecky rozmaže pohyblivé části snímku.

ios_11_iphone_photos_loops

Siri

Nejvíce Apple strojové učení a umělou inteligenci využívá samozřejmě u Siri, která má ve výsledku lépe rozumět a více lidsky (expresivně a přirozeným hlasem) odpovídat. O uživatelích toho také více ví a na základě jejich zájmů jim doporučuje články v aplikaci News (v Česku stále nedostupné) a například události v kalendáři podle potvrzených rezervací v Safari.

Dále při psaní klávesnice (opět, neplatí pro českou) podle kontextu a toho, co daný uživatel na zařízení dříve dělal, napovídá místa a názvy filmů nebo i předpokládanou dobu dojezdu. Apple přitom zdůrazňuje, že žádná z informací, které Siri o uživateli zjistí, není dostupná mimo zařízení daného uživatele. Apple všude využívá end-to-end šifrování a uživatelé nemusí obětovat svoje soukromí pohodlnosti.

Siri se naučila také překládat, prozatím mezi angličtinou, čínštinou, španělštinou, francouzštinou, němčinou a italštinou.

Režim Nerušit, klávesnice QuickType, AirPlay 2, Mapy

Jak bylo zmíněno na začátku článku, výčet užitečných maličkostí je dlouhý. Režim Nerušit má například nový profil, který se automaticky spustí při řízení auta a nezobrazí žádné notifikace, jen kdyby se jednalo o něco urgentního.

Klávesnice zjednodušuje psaní jednou rukou speciálním módem, která všechna písmenka posune do strany blíže k palci, ať už doprava, nebo doleva.

AirPlay 2 je přizpůsobené ovládání několika reproduktorů zároveň, nebo nezávisle na sobě (a je dostupné také pro vývojáře aplikací třetích stran).

Mapy jsou schopny ve vybraných místech zobrazit i navigační šipky pro pruhy vozovky a dokonce mapy interiérů.

ios11-misc

Rozšířená realita

Po zdaleka stále neúplném výčtu schopností a užitečností je třeba zmínit možná největší novinku iOS 11 pro vývojáře a v důsledku i uživatele – ARKit. To je vývojářský rámec nástrojů pro vytváření rozšířené reality, v níž se reálný svět přímo prolíná s virtuálním. Při prezentaci na pódiu byly zmiňovány hlavně hry a představena jedna od společnosti Wingnut AR, rozšířená realita má ale velký potenciál v mnoha odvětvích.

Dostupnost iOS 11

Vývojářská zkušební verze je dostupná okamžitě. Veřejná zkušební verze, kterou si mohou osahat i nevývojáři, by měla vyjít ve druhé polovině června. Oficiální plná verze vyjde jako tradičně na podzim a bude dostupná pro iPhone 5S a novější, všechny iPady Air a iPady Pro, iPad 5. generace, iPad mini 2 a novější a iPod touch 6. generace.

.