Zavřít reklamu

iOS 11 hlavně zpříjemní a zefektivní používání známého systému. Dokáže ale také překvapit užitečnými maličkostmi. Z iPadů, zejména Pro pak činí mnohem schopnější nástroj.

Opět se chce zmiňovat postupné zlepšování a (vyjma iPadu Pro) nepřítomnost velkých novinek, ale ne úplně oprávněně. iOS 11, stejně jako několik předchozích, nejspíše zásadně nepromění způsob, jakým s nejpopulárnějšími zařízeními Applu zacházíme, ale pravděpodobně znatelně zlepší zkušenost s platformou iOS.

V iOS 11 najdeme lepší ovládací centrum, chytřejší Siri, sociálnější Apple Music, schopnější fotoaparát, novou podobu App Storu a ve velkém se prosazuje rozšířená realita. Začněme ale hned při prvním spuštění, i tam jsou novinky.

ios11-ipad-iphone (kopie)

Automatické nastavení

Nově koupený iPhone s nainstalovaným iOS 11 půjde nastavit stejně snadno jako Apple Watch. Na displeji se zobrazí těžko popsatelný ornament, který stačí dát přečíst jinému iOS zařízení nebo Macu daného uživatele, načež se do nového iPhonu automaticky načtou osobní nastavení a hesla z iCloud klíčenky.

ios11-new-iphone

Uzamčená obrazovka

iOS 10 obsah uzamčené obrazovky a notifikačního centra výrazně změnil, iOS 11 ho dále upravuje. Uzamčená obrazovka a Oznamovací centrum se v zásadě sjednotily do jedné lišty, která primárně zobrazí poslední upozornění a níže přehled všech ostatních.

Ovládací centrum

Ovládací centrum prošlo nejzjevnější revitalizací z celého iOS. Je sice otázka, jestli je jeho nová podoba přehlednější, bezesporu je ale efektivnější, jelikož sjednocuje ovládací prvky i hudbu na jednu obrazovku a k zobrazení detailnějších informací nebo přepínačů využívá 3D Touch. Skvělá zpráva také je, že v Nastavení lze konečně vybrat, které přepínače jsou z ovládacího centra dostupné.

ios11-control-center

Apple Music

Apple Music se opět snaží rozšířit interakce nejen mezi uživatelem a zařízením, ale i mezi uživateli. Každý z nich má svůj profil s oblíbenými umělci, stanicemi a playlisty, přátelé se mohou vzájemně sledovat a jejich hudební preference a objevy ovlivňují algoritmy doporučovanou hudbu.

App Store

App Store v iOS 11 prošel další velkou obměnou, tentokrát pravděpodobně největší od data svého spuštění. Základní koncept je stále stejný – obchod je rozdělený do sekcí přístupných ze spodní lišty, hlavní stránka je rozdělena do sekcí podle výběru editorů, novinek a slev, jednotlivé aplikace mají vlastní stránky s informacemi a hodnocením apod.

Hlavními sekcemi ale nově jsou záložky Dnes, Hry a Aplikace (+ samozřejmě aktualizace a vyhledávání). Sekce Dnes obsahuje velké karty aplikací a her vybraných editory s „příběhy“ o nových aplikacích, aktualizacích, informacích ze zákulisí, tipech na funkce a ovládání, různých seznamech aplikací, denních doporučeních apod. Sekce „Hry“ a „Aplikace“ jsou pak mnohem více podobné v novém App Storu jinak neexistující obecné sekci „Doporučené“.

ios11-appstore

Stránky jednotlivých aplikací jsou velmi obsáhlé, přehledněji rozčleněné a mnohem více zaměřené na recenze uživatelů, reakce vývojářů a komentáře editorů.

Fotoaparát a Live Photos

Fotoaparát má kromě nových filtrů také nové algoritmy pro zpracování fotografií zlepšující zejména kvalitu portrétových fotografií a přešel také na nový formát ukládání snímků, který při zachování obrazové kvality může ušetřit až polovinu místa. U Live Photos lze zvolit hlavní okénko a využít nové efekty vytvářející nepřetržité smyčky, vracející se klipy a statické fotografie s efektem dlouhé expozice, která umělecky rozmaže pohyblivé části snímku.

ios_11_iphone_photos_loops

Siri

Nejvíce Apple strojové učení a umělou inteligenci využívá samozřejmě u Siri, která má ve výsledku lépe rozumět a více lidsky (expresivně a přirozeným hlasem) odpovídat. O uživatelích toho také více ví a na základě jejich zájmů jim doporučuje články v aplikaci News (v Česku stále nedostupné) a například události v kalendáři podle potvrzených rezervací v Safari.

Dále při psaní klávesnice (opět, neplatí pro českou) podle kontextu a toho, co daný uživatel na zařízení dříve dělal, napovídá místa a názvy filmů nebo i předpokládanou dobu dojezdu. Apple přitom zdůrazňuje, že žádná z informací, které Siri o uživateli zjistí, není dostupná mimo zařízení daného uživatele. Apple všude využívá end-to-end šifrování a uživatelé nemusí obětovat svoje soukromí pohodlnosti.

Siri se naučila také překládat, prozatím mezi angličtinou, čínštinou, španělštinou, francouzštinou, němčinou a italštinou.

Režim Nerušit, klávesnice QuickType, AirPlay 2, Mapy

Jak bylo zmíněno na začátku článku, výčet užitečných maličkostí je dlouhý. Režim Nerušit má například nový profil, který se automaticky spustí při řízení auta a nezobrazí žádné notifikace, jen kdyby se jednalo o něco urgentního.

Klávesnice zjednodušuje psaní jednou rukou speciálním módem, která všechna písmenka posune do strany blíže k palci, ať už doprava, nebo doleva.

AirPlay 2 je přizpůsobené ovládání několika reproduktorů zároveň, nebo nezávisle na sobě (a je dostupné také pro vývojáře aplikací třetích stran).

Mapy jsou schopny ve vybraných místech zobrazit i navigační šipky pro pruhy vozovky a dokonce mapy interiérů.

ios11-misc

Rozšířená realita

Po zdaleka stále neúplném výčtu schopností a užitečností je třeba zmínit možná největší novinku iOS 11 pro vývojáře a v důsledku i uživatele – ARKit. To je vývojářský rámec nástrojů pro vytváření rozšířené reality, v níž se reálný svět přímo prolíná s virtuálním. Při prezentaci na pódiu byly zmiňovány hlavně hry a představena jedna od společnosti Wingnut AR, rozšířená realita má ale velký potenciál v mnoha odvětvích.

Dostupnost iOS 11

Vývojářská zkušební verze je dostupná okamžitě. Veřejná zkušební verze, kterou si mohou osahat i nevývojáři, by měla vyjít ve druhé polovině června. Oficiální plná verze vyjde jako tradičně na podzim a bude dostupná pro iPhone 5S a novější, všechny iPady Air a iPady Pro, iPad 5. generace, iPad mini 2 a novější a iPod touch 6. generace.

Fanoušek filosofie, umění a vědy snažící se hledat analogie v produktech Apple.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  CZ Siri ? Apple pay v ČR? Už trochu trapas ne?

  Proč? Myslíš, že jsme pro Apple nějaký zásadní trh bez kterého se neobejde? :)

  Když srovnáme s podporou Google co se češtiny týče, tak je to vážně smutné. Zrovna češtinu v siri a predikci systémové klávesnice bych uvítal nejvíc.

  Já úplně s EN siri problém nemám, občas ji používám. Ale u nás by stačilo, kdyby měla česká data. Myslím, že mluvit na ní jiným jazykem je ten nejmenší problém.

  To máte sice pravdu, ale mluvit na ní anglicky české názvy ulic pro navigování nebo čistě česká příjmení v kontaktech a podobně kde je člověk vázán na české názvy problém je, protože jim Siri prostě nerozumí a snaží se je komolit do angličtiny. Zkuste si od ní nechat přečíst poslední SMS (českou) to je fakt zábava. Prostě na blbnutí si s ní anglicky promluvit dobře, ale reálně jí využít bez lokalizace podle mě prostě nejde. Stejně tak ta jejich klávesnice, té je prostě škoda přijde mi lepší a rychlejší než swiftkey, ale bez lokalizace a českých predikcí zase bohužel :-/ Tohle kdyby pro nás udělali, to by byla teprve bomba.

  Tomu rozumím, jako většinou ji používám na vytáčení kontaktů a tam se to dá, mám naučené „čengliš“ jména, jak je říct, aby věděla :D Ale zase druhá věc je, že třeba diktování SMS rozumí – tudíž teoreticky, by mohla mluvit anglicky a rozumět česky :D Ale je pravda, že nejezdím autem, takže úplně ji tak nevyužiji na nějaké ovládání hlasem. Spíš jen doma, že si člověk rozsvítí, zavolá, zapne budík.

  Pravideľným kontaktom môžete priradiť ich status vo Vašom živote. Napríklad používam (call my wife, call my boss, call my brother..atď). Siri sa vás na začiatok spýta, kto je teda vaša žena a potom to už funguje bez chyby. Niekedy jej schválne zadám aj typické české meno s „ř, alebo ů“ a častokrát si poradí. Alebo Siri používam na to, aby mi pomohla dostať sa z cudzieho mesta na diaľnicu „go home“. Chce to zistiť, ako na ňu a potom je z nej užitočný pomocník aj bez podpory češtiny a slovenčiny.

  Zklamání. iOS11 nepřináší v zásadě nic, minimálně pro české uživatele bez AppleMusic.

  Ha, prej nic. A už jste to viděl? Po dlohý době tuny užitečných věcí. Samozřejmě neberu jen věci pro iPhone, ale celý iOS11 tedy i pro iPady. V telefonu v zásedě nic nechybí a novinky přijdou spíš s novými telefony.
  Samozřejmě CZ Siri zklamání je.

  Nehovořím o HW, ale o OS. iOS11 nepřináší opravdu nic zajímavého / zásadního, co bych ocenil. Má několik málo vylepšení, která nestojí ani za řeč, z mého pohledu uživatele, jen si budu muset zvyknout zase na nové notifikační centrum a nebudu mít speciální appku na ovládání Apple TV, nic jiného zásadního jsem nezaznamenal.
  Vy píšete o tunách užitečných věcí, prosím tedy alespoň o 20 příkladů. Předem děkuji.

  20 by se jich určitě našlo, ale uvedu pár podstatných.
  Podstatně ylepšený multitask, file system drag/drop,AR,Metal2. A tuna těch menších :)

  Multitasking se pro iPhony a iPady bez 64 procesorů nezměnil nijak
  File sytem to samé, pouze pro iPad 64x
  AR je k ničemu
  Metal2 rovněž pro běžné uživatele k ničemu

  Takže prosím alespoň dalších 15, ať se dostaneme k 5, když už tuny ani 20 nedáte.

  Za me zmena typu souboru videi a fotek, ten file system predpokladam ze myslel aplikaci files („soubory je i na iphone“), v ramci toho co tu popisujete ze je vse jen pro 64x tak to neni nahoda jelikoz apple ouposti 32x procesory .. , dale QR ve fotaku s moznosti napojeni na aplikace, nova super klavesnice pro ipady, printscreeny prinaseji krasnou novou funkci primeho editu + sdileni, skenovani souboru a podpisy do poznamek, uprava live photos, novy sviznejsi appstore, control center konecne poradne slidery, a tolik novych kitu pro vyvojare (za zminku stoji machine learning, nebo depth map api)

  Píši z pohledu běžného uživatele (viz na co reagujete) a tam mne vývojařské možnosti opravdu nezajímají. Přehlednějšíé appstore mne také nezajímá, neboť nové aplikace nehledám v Appstore. QR ve foťáku je fajn i když X let za konkurencí, ano tady jednu appku asi ušetřím, jestli to bude fungovat správně, stejně tak k editaci screenshotu. File byl prezentován opravdu jen pro iPady. Jinak same hlouposti o ničem viz ControlCenter, stále X let za konkurencí bez možností personifikace.

  Vite ty vyvojarske moznosti mozna nejsou pro vas ale ty aplikace ktere vyvojari diky nim delaji pak pro vas jsou (mrk).. A verim tomu ze kdyby do tech api tak apple neinvestoval a nerozvijel urcite byste mel o polovinu aplikaci na telefonu mene (dalsi mrk) .. A nebojte se aplikace Files je i na iPhonu..

  V ramci pouzitelnosti a smysluplnosti pouziti techto funkci mi prijde apple daleko pred konkurenci. (ale to je ciste vec nazoru)

  takze jsme zpet u konstatovani, ze zadne tuny vylepseni pro uziavtele, spise jen male dotahovani konkurence, tak to je proste realita

  :D ha ha pitomost typu Android změny vás zaujala. To hovoří za vše. Opravdu nepotřebujete takový telefon. Postačí něco do 5tis víc nemá pro vás smysl.

  Nepodsouvejte mi něco, co jsem neřekl. Neurčujte co si mám kupovat a co né. Nebudu kvůli vás prodávat všechny Apple produkty co mám, abych uspokojil vaši diktátorsko soudružskou úchylku.

  To bylo jen doporučení na základě Vašich argumentů. Podsouvání i diktování vypadá jinak. Ani tady nejste pevný v kramflecích. Jablíčkář jak má být :)

  A to fakt nechápete, že například Metal2 a ARkit se sice na pohled jeví jako „vývojářská možnost“, jenže její výstupy se už mohou „běžného uživatele“ týkat velmi zásadně?

  Jinak je ale u iOS11 skutečně zásadní přínos pro iPad (i klasický, ale u Pro je to ještě výraznější), tam bude posun opravdu mimo diskusi. Jestliže dosud byly řeči o náhradě notebooku spíše z kategorie keců, tak nyní se to postupně blíží k bodu, kdy to již bude seriózní téma k diskusi.
  U iPhone jde spíše o drobná vylepšení typu Control Center atd, tam skutečně o žádný přelom nejde.

  Já se taky nebavím o iPhonu, kterej ani nic moc nepotřebuje já se bavím o iOS11 jestli umíte číst? A jestli jmenované berete jako bezvýznamné tak jste obyčejný ignorant, který tomu vlastně ani nerozumí a kupuje si Apple jen kvůli logu. Prostě ostudná iOvce se kterou nemá smysl dále debatovat. Pokud chcete další novinky snad se dočkáte i nových smajlíků. Tuším že jich bude tuna.

  Pane, IT se věnuji cca od roku 1987, to jste tady možná ani nebyl na světě a věřte tomu, že kupuji věci právě podle jejich fukčnosti, přínosu apod. Jen poukazuji na to, že Apple poslední roky nepřináší vůbec nic nového, co by neměla konkurence. Žádné Think Different, jen CopyByCupertino. Chováte se jako podrážděná iOvce bez argumentů.

  Pane, na světě jsem dávno byl a vůbec mě nezajímá jestli jde o jablka nebo o hrušky. Vy tady tvrdíte, že Apple nepřináší nic nového a já tvrdím, že v tom případě tomu nerozumíte. Pokud by šlo o eventy minulých let dám Vám za pravdu, ale nyní je to holý nesmysl. Už jen proto, že neřešíte iOS jako celek.

  Argumenty, chybí vám argumenty. Trolly nekrmím. Řeším i OS jak běžný uživatel, nikoliv programátor, viz můj úvodní příspěvek. Redesign AppStoru, opravdu neberu jako přelomovou inovaci, ostatní je vše jen kopírování konkurence, to je realita. A k iPadům, aktuálně máme doma 3, všechno jako zobrazovadla obsahu a hrací konzole pro děti. Pracovat se s nimi moc nedá, to jsem pár let zkoušel.

  Argumenty jsem už dal, za vaši slepotu nemohu. Video s WWDC je k dispozici také. Pokud je máte jako zobrazovadla opět se potvrzuje že kupujete pouze značku, ale vlastně nevíte co s tím. Za to také nemohu. Je vidět, že zařízení kupujete podle funkčnosti a přínosu :D Nedivím se tedy, že někteří hovoří o iOvcích

  Ano nepřináší aktuálně nic nového. To co představuje jen vylepšení stávajícího a dotahování toho, co má konkurence již dávno.

  To bych zatím netvrdil. Když představovali iOS 11, bylo tam jen pár novinek. Ale s představením nového iPadu ukázali řadu dalších. Je pravděpodobné, že některé nové funkce si nechají na představení nového iPhonu ;-)

  Vypadá to na omezení čipem x64, takže se nebude týkat všech. Očekávám již jen drobnosti typu DarkMode. Jinak zajímavý je převod ze starého iPhonu na nový alá AppleWatch, to ano.

  Za mě – App Store – totální maglajz…proč nerozkopat něco co do teď dobře vypadalo i fungovalo, teď je to chaotická břečka… nové ovládácí centrum – evidentně se snažili jít cestou „bez starého dobrého designu od Steva Jobse“ celkově na mě to působí neusrovnaně a celé je to divně zpřeházené…. po cca 2 hodinach používání jsem downgradul okamžitě zpátky…

  Nevim jestli to uz nekdo zminil, ale po upg. na 11 muzu odesilat z mac-u normalni SMS. Funguje to skvele, jako by to byla iMess. Samozrejme placena SMS to zustava, ale to pohodlicko! K O N E C N E

  To jde uz asi tri tisice let

  Jooo? Ty jo, dyt ja si kvuli tomu, ze nesly posilat normalni SMS z macu pres app „Zpravy“, kupoval jeste na konci lonska app, ktera slozite posilala na mobil text zpravy a tam jsem ji musel jeste potvrdit. 3000 let to nebude urcite, ale mozna to funguje uz driv nez vysel novy iOS :)

celý text

Čtěte více.