Zavřít reklamu

Když jsem se loni touto dobou dozvěděl, že Apple uvolní nadcházející iOS 11 i pro iPad Air 1. generace, byl jsem nadšený. Těšil jsem se na novinky, které měly s novou verzí operačního systému přijít, a měl jsem také radost z toho, že bude můj iPad ještě nějaký ten pátek podporovaný. Po vydání iOS 11 přišlo značné vystřízlivění a z neustále používaného kusu hardwaru se postupně stal lapač prachu. To vše se změnilo s příchodem bety iOS 12.

Informace v perexu jsou možná trochu zdramatizované, zas tak daleko od reality však nebyly. Svůj iPad Air mám již více než čtyři roky a nedám na něj dopustit. Dlouhou dobu se jednalo o nejvyužívanější kus hardwaru, který jsem kdy měl a byl jsem zvyklý na něm dělat opravdu mnoho věcí. S příchodem iOS 11 se však do té doby relativně svižný iPad stal nepoužitelným a situaci nepomohl ani žádný z následných updatů. Míra zpomalení, neustálé zasekávání, propady FPS animací apod. mě pomalu dohnaly k tomu, že jsem iPad téměř odložil a používal ho minimálně (oproti tomu, na co jsem byl z dřívějška zvyklý). Postupně jsem si začal zvykat na to, že už žádný iPad nemám, neboť několikasekundové záseky při psaní na klávesnici byly nepřekousnutelné.

Když Apple v lednu oznámil, že se v iOS 12 zaměří spíše na optimalizaci než na nové funkce, nevěnoval jsem tomu příliš velkou pozornost. Svůj iPad jsem bral jako zařízení po konci svého životního cyklu a iPhone 7 mi nepřipadal tak starý na to, aby nějaké optimalizace potřeboval. Tento týden se ukázalo, že více se splést nešlo…

Když Apple v pondělí na WWDC představil iOS 12, zaujaly mě informace o optimalizaci. Dle slov Craiga Federighiho by měly z optimalizace těžit především starší stroje. Ještě v noci jsem tedy testovací verzi iOS 12 na svůj iPad a iPhone nainstaloval.

Na úplně první pohled se o žádnou výraznou změnu nejedná. Jediné vodítko, které nějaké změny naznačuje je přesunutí vybraných informací z pravého do levého horního rohu (tedy na iPadu). Stačilo však začít listovat systémem a změna byla jasná. Můj (na podzim pět let starý) iPad Air jakoby ožil. Interakce se systémem a uživatelským rozhraním byla o poznání svižnější, aplikace se subjektivně načítaly rychleji a vše bylo daleko plynulejší než to, na co jsem byl za poslední tři čtvrtě rok zvyklý. Z nepoužitelného stroje se stalo zařízení, které je nejen velice dobře použitelné, ale především mi nepije krev tím, jak naprosto očividně nestíhá.

Nemalé překvapení se konalo také v případě iPhonu 7. Byť se nejedná o nikterak starý hardware, iOS 12 na něm běhá o poznání lépe než předchozí verze. Několik důvodů, proč tomu tak je, jsme nakousli v článku odkazovaném výše, a jak se zdá, programátoři Applu udělali svou práci opravdu dobře.

Bohužel vám nejsem schopný demonstrovat nějaké empirické důkazy. Prodlevy při načítání a obecnou pomalost systému jsem v případě iOS 11 neměřil a měření v iOS 12 nemá bez dat pro porovnání smysl. Cílem tohoto článku je spíše navnadit majitele starších iOS zařízení na to, co přijde letos v září. Jak Apple prohlásil, tak udělal. Optimalizační procesy se očividně povedly a těžit z toho budou především ti, kteří již pár let své iPhony a iPady mají.

Pokud vás vaše současné zařízení rozčiluje a přijde vám zoufale pomalé, zkuste počkat na iOS 12, případně ještě můžete doporučit výměnu baterie za zvýhodněnou cenu, která produktu taktéž vdechne nový život. Apple v září potěší obrovské množství svých fanoušků. Pokud nechcete čekat, návod na instalaci iOS 12 najdete zde. Berte však v potaz, že se jedná o beta software.

.