Zavřít reklamu

Betaverze iOS 13 je dostupná už od minulého pondělí, kdy Apple po úvodní keynote WWDC19 zpřístupnil registrovaným vývojářům všechny své nové systémy pro účely testování. Možnost vyzkoušet si všechny novinky jsme později využili i v redakci Jablíčkáře a dnes je tomu přesně týden, co nový iOS 13 denně používáme na iPhonu X. Pojďme si proto shrnout, jak na nás nová generace systému působí a jaká přináší pozitiva, případně negativa.

Na začátek je nutné podotknout, že v současné době se stále jedná teprve o první betu, čemuž odpovídá nejenom vyšší frekvence výskytu chyb, ale také chování některých prvků/aplikací, které se ještě do finální verze může výrazně změnit. Apple bude v průběhu léta vydávat pravidelné aktualizace, jež budou přinášet nejenom opravy chyb, ale také další novinky a změny v uživatelském rozhraní. Ve stručnosti – co nyní může leckoho iritovat, bude v poslední betě zcela bezproblémové.

(Ne)spolehlivost

Vezmeme-li v potaz, že se jedná o první betaverzi, je iOS 13 už nyní kupodivu stabilní a vcelku použitelný. Nicméně pokud potřebujete svůj iPhone denně používat k pracovním záležitostem a očekáváte od něj bezproblémový chod, pak vám instalaci zatím nedoporučujeme. Jestliže toužíte po tom vyzkoušet si Dark Mode a další novinky, doporučujeme vyčkat minimálně na první veřejnou betu pro testery, která vyjde v průběhu července – její instalace navíc bude výrazně jednodušší.

V současnosti se totiž v iOS 13 nevyhnete občasným restartům uživatelského rozhraní (tzv. respring), nefunkčnosti některých prvků, problémům s připojením a především pak pádům či úplně nefunkčnosti vybraných aplikací. Osobně mi v drtivé většině případů nefunguje diktování textu a často mi stává, že aplikace bez jakékoli příčiny spadne a cokoli rozpracovaného přijde vniveč. iPhone se často přehřívá a například po připojení AirPods se ukončí hovor. Nejedná se o nic, s čím bych při instalaci první bety nepočítal, přeci jen nový iOS instaluji hned v červnu už několikátý rok po sobě,  ale pro běžného uživatele mohou podobné neduhy představovat zásadní problém.

iOS 13, to není jen Dark Mode

V podstatě každý, mnou nevyjímaje, po nainstalování iOS 13 aktivuje Dark Mode. „A co teď?“ říkáte si. Právě tmavý režim se může zdát jako jedinou výraznou novinkou. Apple nám během konference ukázal tunu nových funkcí, které na pódiu mohly vypadat skvěle, ale skutečnost už tak zářná není – vylepšené podklady pro Apple Maps dorazí až ke konci roku a ve značně omezené podobě, psaní tahem na nativní klávesnici v češtině nefunguje, přirozenější Siri u nás využije jen hrstka uživatelů a Animoji s novými možnostmi úprav už ani nikoho nemohou zajímat.

Samozřejmě záměrně trochu přeháním a například nové funkce pro AirPods či vylepšené úpravy fotografií a videí jsou v iOS 13 pěkně zpracované a užitečné, minimálně pro mě – pro základní i mírně pokročilou editaci barev a světla na snímku nebude potřeba stahovat další aplikaci a pro otočení videa nebudeme muset absolvovat zbytečně složitý proces v iMovie. Nicméně to je z odprezentovaných novinek víceméně vše, co z mého úhlu pohledu lze považovat za zajímavé, samozřejmě pomineme-li optimalizace v podobě menších aktualizací, aplikací, jejich rychlejšího spouštění a zrychleného odemykání skrze Face ID.

Ve skutečnosti se krása skrývá v maličkostech, které objevíte až při pravidelném používání. Ať už jde například o jednorázové povolení přístupu k poloze, nový prvek při změně hlasitosti, režim úspory mobilních dat, optimalizované nabíjení nebo možnost připojit se k Wi-Fi sítím a Bluetooth zařízením přímo z ovládacího centra (konečně), tak se sice jedná o dílčí změny, ale potěší více než například samolepky vytvořené z Animoji, které Apple na pódiu předváděl.

Uvedené užitečné novinky na screenshotech:

Negativa

Nicméně kde jsou pozitiva, najdou se také negativa. Pro mě osobně tím největším je značně omezená funkcionalita 3D Touch. Ten se v současné betaverzi do značné míry bije s Haptic Touch – u prvků v podstatě vždy funguje jak silnější stlačení, tak delší podržení – což je mnohdy matoucí. Apple navíc v podstatě zabil funkci Peek&Pop, kdy náhled obrázku/odkazuje funguje, ale následný přítlak pro plné zobrazení už nikoli. Doufejme, že 3D Touch ještě dostane svůj vlastní prostor, prozatím ale vše nasvědčuje tomu, že společnost od něho začíná opouštět a ani nové iPhony by jej už neměli nabídnout.

I výdrž baterie se s novým systémem výrazně propadla, což ale z velké části ovlivněno tím, že jde o první testovací verzi. Postupem času by se měla situace snad jen zlepšovat, nicméně v současné době mi vydrží iPhone X něco málo přes půl dne. Zatím ani nepozoruji, že by se na výdrži pozitivně podepsal Dark Mode, ač vlastním model s OLED panelem. Nicméně i v této oblasti je ještě spousta prostoru ke zlepšení.

Dark Mode v iOS 13:

Závěrem

V konečném důsledku představuje iOS 13 spíše evoluční nežli revoluční aktualizaci, což ale rozhodně není na škodu. Největší viditelnou novinkou je bezesporu tmavý režim, mezi ty užitečnější se ale řadí jiné, schované v nastavení systému. Osobně chválím například vylepšenou nabídku pro sdílení, nové možnosti úprav fotografií či videí, možnost připojit PS4 ovladač k iPhonu i iPadu a především pak optimalizované nabíjení, jež prodlužuje životnost baterie. Uvidíme, jak Apple ještě iOS 13 vylepší v průběhu letního testování, ale určitě se můžeme těšit na řadu dalších novinek. S poslední betaverzí v září plánujeme napsat podobné shrnutí, které v podstatě přinese recenzi nového systému jako takového.

iOS 13 FB
.