Zavřít reklamu

iOS 13 přináší nepřeberné množství novinek. Jednou z nich je například QuickPath Typing, tedy možnost psát na nativní klávesnici tahem od jednoho písmene k druhému, kterou Craig Federighi předvedl i během keynote na WWDC. Už se ale zapomněl zmínit, že je funkce dostupná pouze u vybraných klávesnic. A česká mezi ně bohužel nepatří.

Na absenci podpory u české klávesnice jsem přišel při testování iOS 13, kdy jsem chtěl vyzkoušet, jak spolehlivé a pohodlné psaní tahem na nativní klávesnici je. Zpočátku jsem se domníval, že mi funkce zkrátka jen nefunguje kvůli specifické chybě, jež bývají u betaverzí systémů zcela běžné. Až později jsem zjistil, že je nutné QuickPath Typing aktivovat v nastavení, jenže v mém případě volba pro zapnutí chyběla. Následná změna klávesnice na anglickou prozradila, že psaní tahem funguje jen pro některé jazyky a čeština či slovenština podporované bohužel nejsou.

A důvod? Vcelku prostý. QuickPath Typing totiž pro vyhodnocení „nakresleného“ slova tahem využívá nejenom strojové učení, ale také prediktivní klávesnici a právě ta v případě češtiny (a dalších jazyků) už několik let chybí. Díky ní systém také nabízí alternativní slova, která by mohla na provedený tah sedět. Uživatel si tak v případě nesprávného automatického výběru může rychle zvolit jiné slovo a okamžitě pokračovat ve psaní.

Podíváme-li se do App Storu, je omezená podpora ze strany Applu poměrně nepochopitelná. Řada alternativních klávesnic pro iOS nabízí pro češtinu i slovenštinu jak psaní tahem, tak i predikci slov už několik let – namátkou například SwiftKey nebo Gboard. Inženýři v jedné z nejhodnotnějších společností světa nám ale nejsou schopni ani jednu z funkcí nabídnout.

iOS 13 psani tahem

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Je to smutny, zatimco vsichni cekame na ceskou Siri, tak Apple neumi udelat ani blbou klavesnici ? Mozna pristi rok uz nebude cestine v systemu a pak nam ho sem i prestanou dovazet ? ?

celý text

Čtěte více.