Zavřít reklamu

Operační systém iOS 14 konečně přinesl praktické widgety i na jablečné telefony, které tak následně šlo umístit kdekoliv na ploše. Ačkoliv pro uživatele konkurenčních telefonů se systémem Android se jedná o zcela normální věc, v jablečném světě šlo o poměrně zásadní změnu, po které jablíčkáři delší dobu volali. Bohužel i zde platí, že nic není dokonalé. Widgety jsou totiž dle některých uživatelů pozadu a jejich používání není tak komfortní, jak by mohlo být. Dost možná se však blýská na lepší časy.

Včera jablíčkářskou komunitou proletěla nesmírně zajímavá zpráva o chystané verzi operačního systému. Na internet unikl první screenshot z iOS 16, který sdílel leaker vystupující pod přezdívkou LeaksApplePro. Ten je dlouhodobě považován za jednoho z nejlepších a nejpřesnějších leakerů vůbec, a proto lze aktuální zprávu brát zcela vážně. Přesuňme se ale k samotnému snímku obrazovky. Na něm je ihned patrné, že si Apple pohrává s myšlenkou takzvaných interaktivních widgetů, které by konečně šlo využít pro ovládání daného nástroje, aniž bychom museli spouštět přímo danou aplikaci.

Interaktivní widgety

Pojďme si ještě v rychlosti shrnout, jak interaktivní widget může fungovat a k čemu je vlastně dobré něco podobného mít k dispozici. Aktuálně jsou widgety vcelku nudné, jelikož nám mohou maximálně tak zobrazovat určité informace, avšak v případě, kdy chceme něco provést, tak je nutné (prostřednictvím jich) otevřít přímo appku. Na zmiňovaném snímku je právě tento rozdíl vidět hned na první pohled. Konkrétně si můžeme všimnout například widgetu pro Hudbu, s jehož pomocí by šlo okamžitě přepínat skladby, nebo zapnout Stopky a podobně. Takovýchto možností by mohlo být hned několik a musíme uznat, že by se jednalo o změnu správným směrem.

Zároveň je z toho vcelku patrné, že se Apple nechal inspirovat ostatními vývojáři, kteří již nyní částečně interaktivní widgety nabízejí. Pro příklad si můžeme uvést třeba aplikace Google Maps, jejíž widget funguje interaktivně v tom, že zobrazuje na mapě vaši polohu a provoz v daném okolí.

Co to znamená pro vývojáře

Někteří jablíčkáři začali spekulovat nad tím, zdali tato změna nedopadne stejně, jako když došlo k implementaci funkce Night Shift nebo při příchodu klávesnice na Apple Watch. Ačkoliv tyto možnosti dříve nebyly součástí samotných operačních systémů, tak i přesto jste si jejich možnosti mohli naplno vychutnat – prostřednictvím aplikací. Cupertinský gigant se ale s vysokou pravděpodobností u těchto appek inspiroval a jejich nápad přenesl přímo do iOS/watchOS.

Současná situace je ale o něco odlišnější, jelikož příchozí změna by měla ovlivnit pouze widgety nativních aplikací. Na druhou stranu je navíc možné, že by iOS 16 v tomto mohl vývojářům ještě o něco pomoct. Kdyby jim totiž Apple poskytl dodatečné nástroje pro tvorbu interaktivních widgetů, bylo by vysoce pravděpodobně, že bychom je ve finále viděli podstatně častěji.

iOS-16-screenshot
.